Technology
2 yıldır kral kelebekleri için bir bahçe yetiştiriyor.  Peki şehir neden onu biçti?

2 yıldır kral kelebekleri için bir bahçe yetiştiriyor. Peki şehir neden onu biçti?

Susan McKee bu ayın başlarında yaz tatilinden döndü ve bir zamanlar nesli tükenmekte olan kral kelebekleri ve arılarıyla dolu olan doğallaştırılmış tozlayıcı bahçesinin gittiğini keşfetti.

Yaklaşık 20 yıldır Londra’daki Briscoe Street West’teki evinde yaşayan McKee, “Hepsi parçalandı. Her şey yere çakıldı” dedi.

McKee, komşularının, birisinin şikayette bulunmasının ardından belediye personelinin bitkileri yabani otlarla kestiğini gördüklerini söyledi.

McKee, tatildeyken ön bahçesi ve bulvardaki tozlayıcı bahçeleri kesildikten sonra Londra Şehri’nden 125 dolarlık bir tüzük bileti aldı. (Michelle İkisi/CBC)

McKee, “Şoktaydım” dedi. “Bu bahçeye çok zaman ve sevgi harcadım – ve sadece bir komşunun şikayeti dışında hiçbir sebep olmadan kesilmesi sadece yıkıcı.”

McKee ayrıca geçen hafta 125 dolarlık bir tüzük bileti aldı.

Bir zamanlar süt otu, deniz salyangozu, hindiba ve yabani gül de dahil olmak üzere 20’den fazla bitki çeşidiyle dolu olan bahçesinin “oldukça yüksek” olduğunu söyledi. Ön bahçesini ve bulvarı kapladı.

Arılara ve kelebeklere yardım etmek

30’dan fazla süt yosunu sapı kesildi. Bitki, hükümdar tırtıllarına ev sahipliği yapmasıyla bilinir.

Daha geçen hafta, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne bağlı bilim adamları, azalan sayılar nedeniyle kral kelebeklerini küresel tehlike altındaki türler listesine ekledi. Hükümdar kelebeği, 2016 yılında Nesli Tehlike Altında Olan Yaban Hayatının Statüsü Komitesi tarafından Kanada’da nesli tükenmekte olan olarak belirlenmişti.

Yabani gül, McKee’nin ön bahçesinde yetişirdi, ama şimdi sadece birkaç tane kaldı. Pembe çiçekli bitki, şehrin kestiği çeşitlerden biriydi. (Michelle İkisi/CBC)

McKee, uzun zamandır sevdiği bahçesinden “Yapabileceğim küçük bir parça olduğunu düşünüyorum” dedi. “Kelebeklerin soyu tükeniyor ve ben bunları burada koruyabilirim. Onlara bakabilirim. Onları sağlıklı tutabilirim.

“Arıları kurtarmak ve kelebeklere yardım etmek konusunda üzerime düşeni yapabilirsem, yaptığım şey bu ve güzel görünüyor. Bu bir kazan-kazan durumu.”

Komşular kral yumurtalarını topladı

McKee tatildeyken bazı komşular bahçeden süt yosunu yapraklarında tırtıl yumurtaları topladılar ve birkaç kapı aşağıda onlarla ilgileniyorlar.

Mahalleden sekiz yaşındaki Serenity, haftada birkaç kez onları kontrol etmek için uğrar. “Şimdi koza içindeler ve yakında kelebek olacaklar” dedi. “Onları tutabilmek gerçekten harika.”

Serenity’nin hayatı boyunca mahallede yaşayan annesi Jillian Smith, bahçenin kesilmesinin kalbini kırdığını söyledi.

Sekiz yaşındaki Serenity Smith, McKee’nin evinin yakınında yaşıyor ve bahçesinden toplanan yumurtalardan kelebeklerin büyümesini izliyor. (Michelle İkisi/CBC)

“Bence bahçesi muhteşemdi. Her zaman farklı kır çiçekleri vardır; her türlü kelebekleri, küçük arıları ve çiçekleri görürsünüz” dedi. Üç çocuğu kır çiçekleri toplamaya bayılırdı ama diğer komşuların fazla büyüdüğünden şikayet ettiğini duymuştu.

Bu, bir komşunun McKee’nin bahçesiyle ilgili şikayette bulunduğu ilk sefer değildi. Geçen yıl, bir komşu şikayet ettikten sonra McKee’ye şehir tüzüğünden başka bir bilet verildi. McKee, daha sonra bir tozlayıcı bahçesi olduğunu açıkladıktan sonra bırakıldığını söyledi.

Londra Şehri yetkilileri, çok yıllık bahçelerin yönetim altında yönetildiğini söylüyor. Yabancı Ot Kontrolü Yasası. Bir tüzük şikayeti yapıldıktan sonra belediye, mülk sahibine bilgi verilmesi gerektiğini söylüyor. McKee, tatilden döndüğünde posta kutusunda bir bildirim bulamadığını söyledi.

‘Biyoçeşitlilik hakkında daha geniş’ düşünün

Western Üniversitesi biyoloji bölümünde profesör olan Keith Hobson, tozlayıcı bahçelerin kaldırılmaması gerektiğine inanıyor. Toplulukların, topluluklarındaki biyoçeşitlilik hakkında daha geniş düşünmeye başlaması ve tüzüklerin yetişmesi gerektiğini söyledi.

Monarch kelebekleri için doğal bir yaşam alanı olan Milkweed, Londra Şehri işçileri tarafından kesildikten sonra McKee’nin evinin dışındaki bulvarda yeniden büyüyor. (Michelle İkisi/CBC)

“Bence halk bu açıdan hükümetten çok ileride ve bu, böceklerin, tozlayıcıların, kuşların ve Londra’da hoşumuza giden her türlü yaratığın önemini takdir ediyor ve kabul ediyoruz” dedi.

Hobson, hükümdar kelebeklerinin acı çektiğini ve böceklerin büyük sayılarda azaldığını söyledi.

“Polen ve nektar için çiçek eken insanlar büyük katkı sağlıyor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *