Technology
30.000 nükleer atık sevkiyatı, taslak plan kapsamındaki tarım arazileri olan Ontario şehirlerinden geçecek

30.000 nükleer atık sevkiyatı, taslak plan kapsamındaki tarım arazileri olan Ontario şehirlerinden geçecek

Kanada nükleer endüstrisi tarafından önerilen bir ulaşım planı, 2040’lardan başlayarak Ontario’nun en kalabalık topluluklarından bazılarından kırk yıl boyunca yüksek oranda radyoaktif olarak tüketilen nükleer yakıt çubuklarının 30.000 sevkiyatını içerecektir.

Altında Teklif Nükleer Atık Yönetimi (NWMO), Ontario, Quebec, Manitoba ve New Brunswick’teki reaktör alanlarından ve geçici depolama tesislerinden karayolu ve/veya demiryolu ile Ontario’daki South Bruce veya Ignatius’a yakıt çubukları gönderir.

Bilim adamları şu anda jeolojinin derin bir jeolojik rezervuar için uygun olup olmadığını belirlemek için her iki toplumun altındaki antik ana kayayı inceliyorlar, CN Kulesi’nde Kanada’nın tamamını kapsayabileceği 23 milyar dolarlık derin bir mahzen Nükleer atık depolarınızı kapatın. Birkaç yıldır

Yer seçimi 2023 için öngörülüyor. Seçildikten sonra, ev sahibi topluluk kırk yıl boyunca yılda ortalama 654 gönderi veya günde yaklaşık iki gönderi olacak şekilde 30.000 nükleer atık gönderisi almaya başlayacak.

Seyahat, demiryollarını, otoyolları, sokakları içerir

Eyaletin geri kalanı için bu, yakıt çubukları son dinlenme yerlerine ulaştığında radyoaktif kargonun potansiyel olarak demiryollarında, 400 serisi otoyollarda ve hatta şehir sokaklarında seyahat edebileceği anlamına geliyor.

Nükleer Atık Yönetim Ajansı’nın ulaşım planından alınan bir görüntü, devam etmesi için federal onay gerektiren plana göre kullanılmış nükleer yakıt çubuklarının taşındığı konteynerlerin bileşenlerinin detaylarını gösteriyor. (NWMO)

NWMO’nun ulaşım etkileşimi direktörü Caitlin Burley, “Kullanılmış nükleer yakıtı güvenli bir şekilde taşıyabileceğimizden eminiz” dedi.

Özellikle bir kaza durumunda, atıkların şehirlerden veya eyaletin en verimli tarım arazilerinden bazılarında taşınırken kazara radyasyon emisyonu olasılığının, büyük ölçüde yakıt çubuklarının tüketildiği konteynerlerin güvenliğinden kaynaklandığını söyledi. bağımlıdır. Sevk edildi.

Berley, konteynerlerin uluslararası standartlara göre kapsamlı bir şekilde test edildiğini söyledi. Eski filimler Bu tür deneyler, nükleer taşıma kaplarının düştüğü, suya batırıldığı, delindiği İnternette kolayca bulunabilir. Hızlı bir lokomotifle çarpıştı Hatta propan ve jet yakıtı kullanarak ateşe verin.

“Hepsi en fazla hasarı vermek için arka arkaya olur” dedi.

GPS ile takip edilen gönderilerin güvenlik detayları vardır

Konteynerlerin tüm testlerde dış ortamı nükleer radyasyondan başarıyla koruduğunu söyleyen Berley, 60 yıla yakın kullanılmış nükleer yakıt taşımacılığında bugüne kadar insanlara veya çevreye zarar veren hiçbir kaza yaşanmadığını kaydetti.

NWMO tarafından önerilen ulaşım planından alınan bu harita, Kanada nükleer atığı için kalıcı bir bertaraf alanı olarak kabul edilen geçici depolama alanlarının ve iki Ontario topluluğunun göreceli coğrafi konumunu göstermektedir. (NWMO)

Radyoaktif atık taşımacılığı, Kanada Taşımacılığı ve Kanada Nükleer Güvenlik Komisyonu tarafından düzenlenmektedir.

CBC News, Pazartesi günü yorum için iletişime geçti ve henüz bir yanıt almadı.

Bu planın nihai onayı federal hükümette.

Sevkiyatlar ayrıca güvenlik detaylarına sahip olacak ve radyoaktif maddelerin suçlular veya teröristler tarafından ele geçirilmediğinden emin olmak için uydu üzerinden ve 24 saat hizmet veren bir komuta merkezi ile sürekli iletişim halinde izlenecek.

Ancak Berley, bir kaza durumunda NWMO’nun durumla başa çıkmak için bir planı olduğunu söyledi.

hazır olacağız. Cevap verecek donanıma ve personele sahip olacağız. “Herkes işinin ne olduğunu biliyor.”

Eleştirmenler teklifin çok belirsiz olduğunu söylüyor

Güney Bruce sakini Bill Knoll, Citizens for Our Waterway – No Nuclear Waste grubunun müdür yardımcısı, proje hakkında CBC News’e konuştu.

Ontario şehri nükleer atık alanı olma konusunda bölünmüş durumda

Ontario’daki küçük bir kasaba, burayı Kanada’nın nükleer atık çöplüğüne çevirip çevirmeme konusunda anlaşmazlık yaşıyor. Davasının savunucuları, bu ifadenin gerçek metnini çevrimiçi olarak sunmak için çalışıyorlar. 3:52

Knoll Pazartesi günü bir e-postada “Plan ayrıntılı olarak belirsiz ve daha çok bir plan için bir plan” dedi. “Bu, NWMO ile ilgili sorunlarımızdan biri. Kolayca erişilebilir olması gereken bilgiler her zaman değişiyor.”

NWMO, kendi adına, planın belirsiz olduğunu, çünkü hala devam ettiğini ve nükleer endüstrinin Kanada’nın kalıcı atık sahasının Güney Bruce’da mı yoksa Ignatius’ta mı olduğunu sınırlamak zorunda olduğuna dikkat çekti.

Beverly, “Bu, ulaşım tartışmasını ilerletmeyi amaçlayan yaşayan bir belgedir.” Dedi.

“İnsanların söyleyecekleriyle gerçekten ilgileniyoruz, böylece onu planlamamıza dahil edebiliriz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *