Technology
Alberta, kömür enerjisinin tükenmesine pek çok kişinin beklediğinden daha hızlı yaklaşıyor.  Ama sonra zor kısım geliyor

Alberta, kömür enerjisinin tükenmesine pek çok kişinin beklediğinden daha hızlı yaklaşıyor. Ama sonra zor kısım geliyor

Bu, Calgary Üniversitesi’nde Ekonomi ve Kamu Politikası alanında Yardımcı Doçent olan Dr. Blake Schaefer’in görüşüdür. Daha önce TransAlta’da büyük bir Batılı enerji ve gaz tüccarıydı.

hakkında daha fazla bilgi için CBC Yorumları bölümü, Bakınız Sıkça Sorulan Sorular.


Başka bir yıl, Alberta kömür santralinin sonuna bir adım daha yaklaştı.

Takvimimizi 2022 olarak değiştirirken, Alberta’da sadece üç kömürlü termik santral kalacak. Keephills 1 TransAlta kömür santralinin 31 Aralık’ta kapanması ve Keephills 3 ile Sundance 4’ün yanan kömürden doğal gaza dönüştürülmesiyle, Wabamun’daki Genesee 1, 2 ve 3 artık sadece birkaç yıl önceki son tesisler. , Alberta’nın en çok kullanılan elektrik tedarikçisi.

Alberta’da kömür enerjisinin sonu, pek çok kişinin beklediğinden daha hızlı ve Ottawa tarafından 2012’de çıkarılan ve 2015’te Alberta’da güncellenen düzenlemelerden çok daha erken gerçekleşiyor. 2030 yılı bir tartışma noktasıdır, ancak kalan Genesee tesisleri 2023’ün sonunda doğal gaza dönüştürülecektir. Bir zamanlar Alberta’nın elektrik üretiminin yüzde 80’inden fazlasından sorumlu olan ve neredeyse yarısı sadece beş yıl önce olan kömür gitmiş olacak.

Grafik, Alberta’nın yıllık elektrik talebinde kömür enerjisinin payını göstermektedir, çünkü yıllar içinde 2001’de %81’lik yüksek bir seviyeden 2021’de %20’ye ve 2023’e kadar sıfır beklentiye düşmüştür. (Blake Shaffer)

Bu, Alberta tarihindeki en büyük emisyon azaltımı olacak. Bir gerçek İklim başarı öyküsü. Ama henüz işimiz bitmedi. Doğal gaza geçiş işin kolay kısmıydı. Federal hükümetin ortadan kaldırma hedefine ulaşmanın yolu Herşey 2035 yılına kadar elektrik sektöründen kaynaklanan emisyonlar zor olacaktır.

İl genelinde sıcaklıkların -30 ve altına düştüğü son zamanlardaki soğuk hava, önümüzdeki zorluğu gösteriyor. Bu arada yenilenebilir enerji, şimdi Alberta’nın üretim kapasitesinin dörtte birini oluşturuyor (Bu tek başına şaşırtıcı bir istatistik), 2021’in sonundaki soğuk günlerde enerjinin yüzde beşinden daha azını ürettiler. Rüzgar kıtlığı, kışın Alberta rüzgarları için ne yazık ki çok yaygın olan en soğuk koşullara denk geliyor. , Alberta’nın gücündeki sütün payının doğal gazdan geldiği anlamına geliyordu.

Bu çubuk grafik, Alberta’daki rüzgar enerjisi üretiminin Aralık sonundaki soğukta nasıl düştüğünü gösteriyor. Kış aylarında Alberta rüzgarlarına çok sık rastlanan en soğuk koşullarla aynı zamanda rüzgarın olmaması, ilin ilin elektriğindeki payının doğalgazdan gelmesi anlamına geliyor. (Blake Shaffer)

Bunun yenilenebilir enerjiye bir darbe olması amaçlanmamıştır. Bu sadece onların oldukları şey olduklarını ve bunun ham veya alternatif enerji olduğunu hatırlatmaktır. Ve beklediğimiz ve ödediğimiz bu olduğu sürece sorun yok. On yıl önce Ontario’da olduğu gibi rüzgar ve güneş pahalı olduğunda, insanların değerlerini sorgulamak için nedenleri vardı. Ama şimdi ucuzlar – ve gerçekten öyleler. Ucuz – Aralıklı olduklarını kabul etmeye değer olabilir. (Öğrencilerime söylemekten hoşlandığım gibi, bazen ucuz kırmızı şarap içerim, yeter ki Ucuz!)

Anahtar, ne bekleyeceğinizi bilmek, sundukları şeyler için dürüst olmak (ve bunun için ödeme yapmak) ve bu bol ve ucuz kaynakları diğer esnek veya “sağlam” kaynaklardan kullanarak güç karışımımıza entegre etmenin yollarını bulmaktır. Yenilenebilir kaynaklar gelecekte Alberta’nın elektriğinin büyük bir bölümünü üretebilir ve muhtemelen üretecektir, ancak güvenilir kapasite veya “talep üzerine” kullanılabilirliği sağlamak için başka kaynaklara ihtiyaç duyulacaktır.

Alberta Güç Kaynağını Güçlendirin

Bunu akılda tutarak, Alberta sıfırları (ve maliyetleri) nasıl sıfıra indirebilir?

İlk olarak, talebi daha iyi yakalamamız gerekiyor. Herkes için uygun olmasa da, esnekliğe sahip olanları (merhaba, elektrikli şarj cihazları!) Şebekeden çıktıklarında hareket etmeye teşvik etmek sistem üzerindeki baskıyı sınırlayabilir. Yenilenebilir enerji arzının daha fazla çeşitliliği ve esnek talep kontrolü için daha ucuz otomatik yöntemler, bu seçeneği uygulanabilir, uygun maliyetli ve uygulanabilir bir seçenek haline getiriyor. Elektrik düzenleyicileri ve tedarikçileri, bu tür davranışları teşvik etmek için yenilik yapmalıdır.

İkincisi, doğal gaz, azalma olmaksızın sıfır emisyonlu bir gelecekte sınırlı bir rol oynarken, karbonla çalışan doğal gazla çalışan enerji santralleri, Alberta’nın bol doğal gaz rezervlerinden yararlanmanın bir yolunu sunar. sermayenin gücü Genesee tesisi ile bu rotayı gezmeyi planlıyor. Başka bir seçenek de bu bitkileri temiz brülörlere dönüştürmektir. Hidrojen. Hidrojen üretimi ucuzladıkça, bu cazip bir seçenek olmaya başlıyor. Elektroliz ile üretilen “yeşil” hidrojen ayrıca aşırı rüzgar ve güneş enerjisi dönemlerini emerek hidrojeni depolamak için bir yol sağlar.

Blake Schaefer, doğal gazın sıfır emisyonlu gelecekte bunu azaltmadan sınırlı bir rol oynamasına karşın, karbonla çalışan doğal gazla çalışan enerji santrallerinin Alberta’nın bol doğal gaz rezervlerinden yararlanmanın bir yolunu sunduğunu yazıyor. Capital Power, Edmonton’un 70 km güneybatısında bulunan Genesee Genesee istasyonu ile bu rotayı almayı planlıyor. (Sermaye Gücü Tarafından Sağlanır)

Üçüncüsü, küçük modüler tipteki nükleer reaktörler, potansiyel bir oyun değiştiricidir. Sürdürülebilir olmak için bazı çok dik teknik ve ekonomik engelleri aşmak zorunda olsalar da, rüzgar ve güneşin de 10 yıl önce pahalı olmadığı zamanlarda çok pahalı göründüğü unutulmamalıdır. Bununla birlikte, 2035, nükleer santralin sırasıyla teknik, ekonomik ve düzenleyici düzenine ulaşması için sıkı bir son tarihtir. Jeotermal, şirketin sunduğu diğer bir seçenektir; maliyet sorunlarıyla benzer şekilde ilgilenen bir seçenektir, ancak aynı zamanda eyaletin petrol ve gaz beceri yelpazesini artırabilecek bir seçenektir.

Dördüncüsü, depolama, Alberta’nın ucuz rüzgar ve güneş bolluğundan yararlanmanın ve sık dönemlerden gerektiğinde enerjiyi değiştirmenin bir yolunu sağlar. Piller kısa süreli depolama sağlarken, Hidrolik pompalı ve hatta sıkıştırılmış hava Daha uzun fırsatlar sunabilir. Yenilenebilir enerji ucuzladıkça, depolama daha çekici hale geliyor. Ve inan bana, Alberta bir tane inşa ediyor çok Önümüzdeki yıllarda daha fazla yenilenebilir enerji.

Beşinci, Daha büyük iletim bağlantıları Alberta ve BC arasında bu karışımın bir parçası olmalıdır. Sınırın her iki tarafında karşılaştırmalı avantajlar vardır (BC en yüksek kapasiteye sahiptir, Alberta ucuz değişken enerjiye sahiptir). İletim hatları, boru hatları gibi doğru akımlar yerine, rüzgar kuvvetli olduğunda ihracat, rüzgar kuvvetli olmadığında hidroelektrik ithalatı anlamına gelir. Bu değişim ücretsiz olmayacak, ancak birçok alternatiften daha ucuz.

Peki bu kaynakları gerçekleştirmek için ne gerekiyor?

Öncelikle ‘yapılamaz’ diyenlere, bırakın 2023’ü, 2030’a kadar kömürün kademeli olarak ortadan kaldırılmasının bile mümkün olmayacağını, kömürü gaza ve rüzgara çevirmenin zor olduğunu söyleyenlerin de olduğunu hatırlatalım. Son zamanlarda görülen 30 doların ortalarını bırakın, megavat saat başına 80 doların altına asla satın alınamaz.

Ancak nereye gittiğimiz konusunda şeffaflığa ihtiyaç var. Belirsizlik yatırımcılar için bir nefrettir. Alberta, 2035 yılına kadar gerçekten sıfır emisyona doğru ilerliyorsa, planlama ve yatırım şimdi başlamalıdır. Hükümetler ellerinden geldiğince Risk azaltma politikasının belirsizliği Bu, gelecekteki karbon fiyatları ve emisyon düzenlemeleri hakkında açık ve tutarlı rehberlik sağlayarak ihtiyaç duyulan yeni kaynakları yaratacaktır.

Ayrıca ve belki de ertesi gün derin bir dalış için bir tema olan Alberta Market tasarımı, geçiş sırasında güvenilirliği sağlamak için gelişebilir. Bu yolu beş yıl önce Alberta sistem operatörünün tavsiyesi ve NDP’nin benimsenmesi, kapasite piyasasının tanıtılması ile izledik – esasen zemindeki çeliğin maliyeti, sadece üretilen enerjiyi değil, üretme kabiliyeti. . UCP kapsamında 2019’da kaldırıldı, ancak bunu sağlamak için bir tür araç gerektiriyor. Uzun vadede yeterli kaynaklar Asla ortadan kaybolmadı

Bugüne kadar, Alberta’nın kısa vadeli enerji piyasası, yeterli uzun vadeli yatırımı çekmiştir. Geçiş yaptığımızda durum böyle mi olacak? Ve en önemlisi, bu süreçte fiyatlar ne yapacak? Elektrik piyasası Kuzey Amerika’daki Alberta’ya en yakın olan Teksas, geçen Şubat ayında yaşanan şiddetli bir elektrik kesintisinin ardından aynı soruyla boğuşuyor. Ayrıca şu anda pazarlarını bir çeşit güvenilirlik mekanizması ile geliştirmeyi düşünüyorlar. Alberta bu konuya dikkat etmeli ve aktif olarak araştırmalıdır.

Biz tüketiciler ne yapmalıyız?

Son olarak, bu sizin ve benim için ne anlama geliyor?

olanlar Twitter’da beni takip et Bu deyişi duyduğuma şaşmamalı: Ride Sabit oran şeması. Piyasa oynak olacak olsa da, bu çarpmaların tüketicilerin ceplerine akması için hiçbir sebep yok. Bugün, beş yıllık planlar, piyasanın o dönemde gösterdiği fiyatlardan çok daha düşük olan sabit oranlar olarak kalıyor. Ve her şey değişirse, bu programların çoğu size çıkış esnekliği verir. Bunu yaptım ve başkalarını da bunu düşünmeye teşvik ediyorum.

Blake Schaefer, “Güneş panelleri kurmak, tüketicilerin artan elektrik fiyatlarına karşı kendilerini korumalarının bir yoludur” diye yazıyor. Burada, kuzeydoğu Calgary’de 2020’den beri tüm enerjisini güneşten alan Prairie Sky Cohousing Co-operative’in çatılarında güneş panelleri görülebiliyor. (Lise Rajewicz tarafından gönderildi)

Yükselen fiyatlardan korunmak için düşünmeniz gereken bir diğer seçenek de güneş panelleri eklemek. Sizi şebekeden çıkarmaz – yine de o can sıkıcı sabit maliyetleri ödersiniz ve daha fazla enerji kullandığınızda – ancak ürettiğiniz miktar, enerji fiyatına maruz kalmayı azaltır, hatta kredi almanıza izin verir. fazlalık. Bir zamanlar teknisyenler veya teknoloji meraklıları için lüks olan şey, şimdi panel maliyetlerini düşürerek ve 5.000 $ değerinde federal olarak restore edilmiş çekleri dağıtarak ekonomik olarak mantıklı. ve şehirlerle Calgary Ve Edmonton Maliyeti emlak vergisi faturanızda uzun yıllara bölerek düşük maliyetli finansman sunarak artık daha fazla kişiye sunuluyor.

Sonuç olarak, Alberta’nın güç sistemi değişiyor. Ve emisyonları azaltmak iyi bir şey olsa da, değişimle birlikte türbülans olacaktır. 2035 yılına kadar sıfıra ulaşmak, büyük eller ile yollarda kolay olmayacak. Pazarlarımızın, politikalarımızın ve programlarımızın bizi oraya götürmeye hazır olduğundan emin olmanın zamanı geldi.


İçgörü katabilecek, haberlerde bir konuyu netleştirebilecek veya insanların bir konu hakkında düşünme şeklini değiştirebilecek güçlü bir fikriniz var mı? Senden duymak istiyoruz. burada Bunu bize nasıl sunarız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *