Technology
Araştırmacılar Kuzey Kutbu’nda yosun için dalış yapıyor

Araştırmacılar Kuzey Kutbu’nda yosun için dalış yapıyor

Dalgıçlar, haftalarca deniz yosunu biyoçeşitliliği üzerine çalıştıktan sonra Cambridge Körfezi, Nunavut’ta bir keşif gezisine çıkıyorlar.

Nadiren çalışılan bir alandır.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, araştırmacılar, iklim değişikliğinin Kanada’nın Batı Kuzey Kutbu’nun kıyı suları boyunca deniz yosunları üzerindeki etkisini izlemek ve anlamak için çalışıyorlar. Ayrıca bölgedeki Arctic yosun ormanlarının ekolojisini haritalamayı ve incelemeyi umuyorlardı.

Dr. Projeye liderlik eden Amanda Savoie, geziden birkaç hafta sonra CBC ile konuştu.

Savoie, “Buralarda gerçekten hiç yosun ormanı olmadığına ve o kadar çok deniz yosunu olmadığına dair bir fikir var. Bu yüzden bunun doğru olup olmadığını görmek istiyoruz” dedi.

Savoie, Ottawa’daki Doğa Müzesi’nde araştırmacı bilim adamı ve Arktik Bilgi ve Keşif Merkezi’nin direktörüdür.

Amanda Savoie, Cambridge Körfezi’ne yaptığı araştırma gezisi sırasında yosun toplar. (Roger Bull/Kanada Doğa Müzesi)

Savoie, okyanus sıcaklıklarının deniz yosununun dünya çapında büyüdüğü yerde büyük bir rol oynadığını söyledi. Sular ısındıkça, farklı deniz yosunu türlerinin dağılımı değişir. Kuzey Kutbu ve Antarktika’nın bundan en olumsuz şekilde etkilenmesi bekleniyor, çünkü bu sular ısındığında deniz yosunlarının gidebileceği hiçbir yer daha soğuk olmayacak.

Savoie, “Tür kompozisyonunun değişeceğini ve su çok ısındığında Arktik yosunlarının gidecek başka yerleri olmayacağını biliyoruz. Ancak diğer yosunlar güneyden yukarı doğru hareket edecek,” dedi.

“Gerçekten şu anda neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz, böylece gelecekte işler değişirse, bu alan için geriye bakmak için bir temelimiz olacak.”

Bir sualtı ormanını haritalamak

ArcticNet tarafından finanse edilen projeye bağlı bilim adamlarından oluşan bir ekip, araştırma programının bir parçası olarak ona katılıyor. Arktik Kelp Laval Üniversitesi ve Balıkçılık ve Okyanuslar Kanada ile birlikte. Şimdiye kadar, ArcticKelp projesi Doğu Arktik’teki yosun ormanlarını inceledi ve haritaladı ve bu ortaklık bilgiyi Batı Arktik’e genişletecek.

Savoie, topluluk üyeleri ve yerel Avcılar ve Tuzakçılar Örgütü ile tanışmak için bu bahar Cambridge Körfezi’ni ziyaret etti ve burada topluluktaki bazı kişilerin besin kaynağı olarak deniz yosunlarıyla ilgilendiğini öğrendi. Yerel bilginin dalış yerleri bulmak için çok önemli olduğunu söyledi.

“Bizi teknesiyle tüplü dalışa götüren yerel bir rehberimiz var ve onsuz bu çalışma olmazdı. O bizim işimiz için çok önemli,” dedi.

Cambridge Körfezi’nden John Lyall Jr., araştırmacılara iyi dalış noktaları gösteriyor. (Matisse Harvey/Radyo-Kanada)

“Bence insanlar, genel olarak Cambridge Körfezi çevresinde deniz ortamında ne bulduğumuzu bilmekle ilgileniyorlar – bu bölgede yosun hasadı için potansiyel varsa.”

Orada gelgitler daha küçük olduğu için, araştırmacıların deniz yosununa erişmek için tüplü dalış yapmaları gerekiyor.

Savoie, “Aslında yaşlılara denemeleri için biraz yosun getirdik… ve onu sevdiler. Bu gerçekten harika bir deneyimdi,” dedi.

Cambridge Körfezi’ndeki rehberleri John Lyall Jr., sudaki turistlere ve dalgıçlara düzenli olarak rehberlik ediyor.

Bunun bir bilgi alışverişi yarattığını söyledi – onlara yardım ediyor ve karşılığında bazen dalış için yeni noktalar buluyor ya da arazi hakkında daha fazla şey öğreniyor.

“Gerçekten harika,” dedi. “Bizi normal insanları dahil ettikleri için mutluyum. [as] rehberlik eder.”

Gelecekteki Arctic kelp araştırması için bir ‘temel’

Kanada Kuzey Kutbu’nda bilinen tahmini 175 deniz yosunu türü vardır. En son taksonomik araştırma, müze araştırmacısı RKS Lee’nin çalışmasından kırk yıldan daha eskiye dayanmaktadır. Lee’nin 1960’lı ve 70’li yıllardaki çalışmalarından toplanan yüzlerce Arktik örnekleri, müzenin Gatineau, Que’deki Kanada Ulusal Herbaryumu’nda küratörlüğünü yapıyor.

Savoie ve meslektaşları, bu koleksiyona eklemeyi umuyorlar ve DNA verileriyle birlikte deniz yosunu türlerini toplayıp tanımlayacaklar.

Amanda Savoie, Arctic deniz yosununu incelemek için Cambridge Körfezi’nde bir araştırma projesine liderlik ediyor. (Matisse Harvey/Radyo-Kanada)

“DNA’larını esasen Kuzey Kutbu, Atlantik ve Pasifik’ten gelen diğer tohum koleksiyonlarıyla karşılaştırmak için müzede topladığım şeyleri sıralayacağım” dedi.

Savoie, yosun kanıtı olduğunu, ancak bilim adamlarının henüz gerçek bir yosun ormanını gözlemlemediğini söyledi. Bu habitatlar tropik yağmur ormanları gibidir – biyolojik çeşitlilik için sıcak noktalar, diğer deniz yosunlarına ev sahipliği yapar ve balıklar ve omurgasızlar için yiyecek ve barınak sağlar.

“Gerçekten heyecan verici olan yosun bulduk. Yani buralarda kesinlikle yosun var.”

Çok yıllı program Ağustos ayında başladı ve Salı günü sona erdi. Savoie, gelecek yıl geri dönmeyi umduğunu söyledi.

“Bu temel ile karşılaştırma yapabileceğiz ve değişimi görebileceğiz. Kuzey Kutbu’nun 20 veya 30 yıl içinde nasıl görüneceğini bilmiyoruz ve bence şu anda gördüğümüzden oldukça farklı olabilir.” “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *