Technology
Artan yakıt maliyetleri, M.Ö.’de ayı yavrularının kurtarılmasını ve vahşi doğaya dönüşlerini tehdit ediyor

Artan yakıt maliyetleri, M.Ö.’de ayı yavrularının kurtarılmasını ve vahşi doğaya dönüşlerini tehdit ediyor

Eyaletin kuzeybatısında bir hayvan barınağı işleten bir hayır kurumuna göre, gök yüksek gaz fiyatları Britanya Kolombiyası’ndaki yetim ayı yavrularının kaderini tehdit ediyor.

Smithers’daki Northern Lights Yaban Hayatı Derneği, eyaletin dört bir yanından terk edilmiş yavruları kurtarıyor, onları bir barınakta rehabilite ediyor ve bir yıl sonra onları doğal aralıklarında serbest bırakıyor.

BC’nin Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı Stratejisi’ne göre, eyalette yetim ayı yavrularının yetiştirilmesine izin verilen sadece üç barınaktan biri ve boz ayı yavrularını rehabilite edip serbest bırakmasına izin verilen tek barınak.

Barınak, hayvanları doğal yaşam alanlarına geri döndürmek için büyük mesafeler kat ediyor – yönetici ve kurucu ortak Angelika Langen’e göre bu yıl kamyon ve helikopterle yaklaşık 33.000 kilometre katedilecek.

Ve yükselen gaz fiyatları ile barınak maliyetleri önemli ölçüde arttı.

Kuzey Işıkları Yaban Hayatı Derneği’nin yetim yavruları yeniden vahşileştirmesinin bir parçası olarak, radyo yakalı iki boz ayı uzak bir ormanda serbest bırakılır. (Katkıda Bulunan / Kuzey Işıkları Yaban Hayatı Derneği)

Langen, benzin fiyatlarının litre başına 2,29 dolara ulaştığı Kootenays’de bir ayı serbest bırakılmasının ardından Salı günü kuzey BC’ye geri dönüyordu, dedi.

“Delilik. Bize çok fazla stres veriyor. Gerçekten endişeliyiz” dedi.

Barınağın bu yıl rekor sayıda ayıyı doğaya salmayı planladığını söyledi: 71 yaşındaki kara ayılar ve beş boz ayı, geçen yıl toplamın kabaca iki katı.

Barınak, web sitesinde bir bağış kampanyası aracılığıyla yakıt maliyetlerini karşılamak için 20.000 dolar toplamaya çalışıyor. Aksi takdirde Langen, yaptıkları işi kısmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

Langen, “Maliyetleri gelirle eşleştiremezsek, o zaman bu yıl kaç hayvan alabileceğimizi kısıtlamak zorunda kalacağız” dedi.

“İhtiyacı olan hiçbir hayvana kapıları kapatmak istemiyorum. Onları almazsak ölürler. Ve korkunç gerçek bu. Başka alternatif yok. Gidecekleri başka bir yer yok.”

Bir helikopter, iki boz ayıyı MÖ kuzeydeki bir hayvan barınağından öksüz yavrular olarak geldikleri uzak bir ormana taşıyor. (Katkıda Bulunan / Kuzey Işıkları Yaban Hayatı Derneği)

1989’dan beri faaliyette olan Northern Lights Wildlife Society, kurtarılan boz ve kara ayılar için yaklaşık 10 dönümlük bir alana sahip.

Çoğu, anneleri araba kazalarında, avcılar veya koruma görevlileri tarafından baş belası olarak öldükten sonra barınağa getirilir. Ayılar birincil odak noktası olmasına rağmen, barınak ayrıca geyik, geyik ve diğer vahşi yaşamı da beraberinde getiriyor.

Langen, terk edilmiş ayı yavrularının, tipik olarak annelerinden ayrılacakları zamana benzer şekilde, serbest bırakılmadan önce yaklaşık bir yıl sığınakta kaldıklarını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *