Technology
Avrupa’nın uzay ajansı, bir kuyruklu yıldızı incelemek için gözbebeklerinize ihtiyaç duyuyor

Avrupa’nın uzay ajansı, bir kuyruklu yıldızı incelemek için gözbebeklerinize ihtiyaç duyuyor

Avrupalı ​​uzay bilimciler, bir kuyruklu yıldızdaki faaliyet belirtilerini tespit etmek için halktan yardım istiyorlar.

2014 ve 2016 yılları arasında iki yıl boyunca Avrupa Uzay Ajansı’nın Rosetta uzay aracı kuyruklu yıldıza yakalandı 67P / Churyumav-Gerasimenko, kısaca 67P olarak da bilinir. Bu iddialı görev, bir kuyruklu yıldızla ilk buluşan ve güneşin yanından geçerken onunla kalan ilk görevdi. Bir kuyruklu yıldızın kendine özgü kuyruğunu nasıl ürettiğini yakından görmek için ilk fırsattı.

Kuyruklu yıldızlar, yalnızca birkaç kilometre çapında, tuhaf şekilli nesnelere gevşek bir şekilde bir araya getirilmiş, kaya ve buz birleşiminden oluşan son derece eski güneş sistemi nesneleridir. 67P, kabaca üçe beş kilometredir ve plastik bir ördek şeklindedir.

Kuyruklu yıldızların çoğu, sessiz ve donmuş kaldıkları Neptün’ün ötesinde, uzayın soğuk derinliklerinde bulunur. Ama arada bir, içlerinden biri güneşe doğru dolaşıyor. İç güneş sistemine yaklaştıkça, güneşin ısısı buzunu buharlaştırır ve su buharı ve toz yüzeyden yükselir ve zaman zaman Dünya’da gökyüzümüzde bol dökümlü gördüğümüz uzun güzel kuyrukları oluşturur.

Rosetta’nın OSIRIS dar açılı kamerası, 29 Temmuz 2015’te 67P / Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızından gelen bu kısa süreli patlamayı yakaladı. (ESA / Rosetta / MPS)

67P, onu yalnızca Jüpiter’e kadar götüren bir yörüngeye sahiptir. Sonuç olarak, her 6,5 yılda bir iç güneş sistemini tekrar tekrar ziyaret eder ve bu da onu çalışma için iyi bir hedef haline getirir. Diğer tanıdık gelen kuyruklu yıldızların yörüngeleri çok daha uzundur. En ünlüsü – Halley kuyruklu yıldızı – güneş etrafındaki yolculuğunda yaklaşık 75 yıl sürer ve onu Plüton’a kadar götürür.

Rosetta’nın OSIRIS dar açılı kamerası ve Navigasyon Kamerası tarafından Temmuz ve Eylül 2015 arasında Comet 67P / Churyumov – Gerasimenko’da görülen en parlak patlamaların derlenmesi. (OSIRIS: OSIRIS Ekibi için ESA / Rosetta / MPS)

Rosetta, görevi sırasında yaklaşık 100.000 görüntü kuyruklu yıldızın tüm yüzeyi. Şimdi uzay ajansı, kuyruklu yıldızı güneş etrafında takip ederken meydana gelen değişiklikleri tespit etmeye yardımcı olmak için halkın yardımını istiyor.

İnsan gözünün uzay aracından alınan görüntülerdeki ince değişiklikleri ayırt etmek için en iyi araç olduğu ortaya çıktı. Kuyruklu yıldızın görüntüleri, sürekli değişen bakış açısı ve kuyruklu yıldızın aydınlatması nedeniyle değişkendir. Bu, bilgisayarlar değişen aydınlatma ve perspektif ile kuyruklu yıldızdaki gerçek değişiklikler arasındaki farkı anlayamadığından, kuyruklu yıldızı gözlemleme sürecini otomatikleştirmeyi zorlaştırır. İnsan gözü ve beyni, bu tür bir örüntü tanıma görevinde hala eşsizdir.

adlı bir program kullanarak Zooniverseinsanlar kuyruklu yıldızdaki bir bölgenin öncesi ve sonrası görüntülerini inceleyebilir ve gördükleri farklılıkları not edebilir.

67P’nin Khonsu bölgesinde 30 metre genişliğindeki bir kayanın yaklaşık 140 metrelik bir mesafede hareketi. (El-Maarry ve diğerleri)

Değişikliklerin bazıları küçüktür. Belki yeni bir çatlak belirir veya altındaki malzeme aşındığı için bir kayanın konumu değişir. Gönüllüler, okuyucuya neredeyse aynı iki fotoğraf veya çizim arasındaki farkları belirleme görevini veren dergilerdeki zorluklar gibi, yakından ve dikkatli bir şekilde bakmak zorunda kalacaklar.

Projenin amacı, bir kuyruklu yıldızın buz ve tozu nasıl kaybettiğini, malzemenin nereden geldiğini – doğrudan yüzeyden mi yoksa havalandırmalardan mı dışarı çıktığını – ve kuyruklu yıldızın güneşin sıcaklığından ne kadar etkilendiğini belirlemektir.

Soldaki görüntüler Comet 67P / Churyumov-Gerasimenko’da (okla işaretlenmiş) bir uçurumun tepesinde 70 metre uzunluğunda bir kırık gösteriyor. Sağdaki resimler, uçurumun çökmesinden sonra aynı alanı gösteriyor. Ortadaki görüntü, çöküşten kısa bir süre sonra uçurum alanında bir toz bulutu gösteriyor. (OSIRIS Team MPS / UPD / LAM / IAA / SSO / INTA / UPM / DASP / IDA için ESA / Rosetta / MPS)

Bilim adamları bunun bir kuyruklu yıldızın yaşam döngüsü hakkında bilgi sağlayacağını umuyor, özellikle düzenli olarak tekrar ziyaretler yapan 67P gibi. Bu ziyaretler sonunda kuyruklu yıldızın kütlesindeki tüm buzu aşındıracak ve onu artık bir kuyruk oluşturmayan uçan bir moloz yığınına indirgeyecek.

Kuyruklu yıldızlar yüzyıllardır irfan konusu olmuş, hem korku hem de hayranlık uyandırmıştır. Artık gerçek bilime katkıda bulunma ve derin uzaydan gelen bu göz kamaştırıcı göksel ziyaretçilerden biriyle yakın ve kişisel olma fırsatınız var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *