Technology
Ay’a kargo göndermek için SpaceX ile yarışan karı-koca ikilisiyle tanışın

Ay’a kargo göndermek için SpaceX ile yarışan karı-koca ikilisiyle tanışın

Uzayda tatil yapma şansını elde ettiğinizi hayal edin: Çantalarınızı toplarsınız, gökyüzüne fırlatırsınız ve kendinizi bir yıldızlar denizi arasında yüzerken bulursunuz.

Şimdi beklenmedik bir alerjik reaksiyon yaşadığınızı hayal edin. Aniden Dünya’nın yüzlerce kilometre yukarısındasınız, hırıltılı ve kaşınıyorsunuz, gözleriniz şişmiş ve görünürde ilaç yok.

“SpaceX’in bir sonraki roketinin size Benadryl’i teslim etmesini iki ay mı bekleyeceksiniz?” Saharnaz Safari’ye sorar.

“Hayır, şimdi ihtiyacın var.”

Bu, Kanada’nın ilk roket fabrikası olarak faturalandırılan şeyin açılışında Safari tarafından yapılan konuşmanın bir parçası. Bir karı koca ekibinin parçası olarak Safari ve Sohrab Haghighat, Toronto’nun hemen kuzeyindeki Vaughan, Ontario’daki SpaceRyde şirketlerinin merkezinde, Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşayan ilk Kanadalı astronot Chris Hadfield’ın yanı sıra CBC News ile konuştu.

Hedefleri: Bir balondan fırlatılan ilk yörünge roketi olarak tarih yazmak – bu, daha düşük maliyet ve isteğe bağlı uzaya erişim anlamına geliyor. “Dünya’dan Ay’a ve aradaki herhangi bir yere” kargo için özel bir Uber benzeri hizmet düşünün.

Safari ve Haghighat, kargoyu balonla uzayın kenarına götürmeyi, ardından serbest bırakmayı, bir roketi yakmayı ve uzayda nereye gittiğini kontrol etmek için minyatür bilgisayarların gücünü kullanmayı hayal ediyor.

Hadfield, ‘zarif bir fikir’ diyor

Safari, yolculuk başına 250.000 dolarlık bir fiyat etiketiyle, uzaya uydu göndermek veya aya kargo götürmek isteyen bir şirket veya kuruluş için şu anda teklif edilen maliyetin çok küçük bir parçası, diyor Safari. Yarışma, Elon Musk’ın SpaceX’i, kıyaslandığında 1,1 milyon doların üzerinde ücret alıyor, diyor.

Bunun “zarif bir fikir” olduğunu söyleyen Hadfield, şimdi uzaya gitmenin büyük miktarlarda fosil yakıt yakmanın “kaba gücü” ile başarıldığını söylüyor.

Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşayan ilk Kanadalı astronot olan Chris Hadfield, SpaceRyde’ın vizyonunu ‘zarif bir fikir’ olarak nitelendiriyor. (Chris Langenzarde / CBC)

Salı günkü basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Bu bir fizik problemi” dedi. “Yörüngeye girmek için saniyede sekiz kilometre gitmeniz gerekiyor. Daha yavaş, havaya düşüyorsunuz; daha hızlı, daha yüksek bir yörüngeye çıkıyorsunuz.”

“Ama çok fazla sürtünme var” dedi. “Yani havanın üzerine çıkmanız gerekiyor ve sonra orada kalabilmek için yeterince hızlı gitmeniz gerekiyor.”

Dünyadaki uygulamalar

İşte burada balonlar devreye giriyor.

Ancak Hadfield, teknolojinin sadece Dünya’da önemli bir şeyi unutmuş olabilecek uzay yolcuları için kullanışlı olmadığını söylüyor. Ayrıca, okyanusların ve bir bütün olarak gezegenin sağlığı ve sıcaklığı hakkında değerli bilgileri geri göndermeye yardımcı olmak için uyduları alçak yörüngeye göndermeyi kolaylaştırma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Kanada Uzay Ajansı’nda uzay araştırmaları ve uzay endüstrisi politikasının yönetici direktörü Jason Wood, başka kullanımlar da hayal ediyor.

“Kanada’daki uzak veya kuzey topluluklarında sürdürülebilir gıda kaynakları sağlamak için bunun nasıl yardımcı olabileceğini düşünün veya başka bir örnek, uzaktan tıp açısından sağlık hizmetleridir.”

Ont., Vaughan’da bulunan SpaceRyde, uzayda isteğe bağlı hizmet için bir akıllı roket ağı kurmayı planlıyor. (Chris Langenzarde / CBC)

Wood, SpaceRyde’ın uzaya erişim sağlayan daha fazla ticari aktöre doğru daha büyük bir geçişin parçası olduğunu söylüyor. Bazı tahminlere göre endüstrinin 2040 yılına kadar yılda bir trilyon dolara ulaşması bekleniyor, diyor.

Safari ve Haghighat’a gelince, ikisi Waterloo, Ont’ta bir araya geldi. yüksek lisans sırasında.

CBC News’e verdiği demeçte, “Birbirimizi orada tanıdık, aşık olduk ve sonunda evlendik” dedi.

Neredeyse 14 yıldır evli olan çift, 2023’te ilk lansmanını planlıyor.

Ondan sonraki yıl, gözleri aya çevrilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *