Technology
BC altyapısındaki çatlaklar, son 6 aydaki şiddetli hava olaylarından dolayı ortaya çıktı

BC altyapısındaki çatlaklar, son 6 aydaki şiddetli hava olaylarından dolayı ortaya çıktı

Britanya Kolumbiyası’nda yaşayanlar ve uzmanlar, bu yılki sel baskınlarından kubbelerin sıcaklığına ve orman yangınlarına ve son soğuklara kadar eyaletin altyapısının bu şiddetli hava olaylarıyla başa çıkmak için ne kadar iyi donanımlı olduğunu merak ettiler.

Haziran ayında bir ısı kubbesi yüzlerce kişiyi öldürdü. O zamandan beri, yangınlar evleri ve ormanları yok etti ve seller toplu halde tahliye etmek zorunda kaldı.

Yaklaşık iki haftadır, ilin çoğu bölgesi, boruların donmasına ve ısıtma sistemlerinin arızalanmasına yol açan şiddetli soğuğun pençesinde.

Rodney Hobson, Clooney’deki karate dojosunun su basmasıyla ilgili bir telefon alarak yeni yıla başladı.

“Girişi açtım. Tesisimizin her yerinde yaklaşık dört inç su vardı ve yolun her yerine ve otoparkın karşısına su dökmeye başladı.”

Rodney Hobson’ın British Columbia, Köln’deki Karate dojosu, Ocak 2022’de 4 inç suyla donarak ve patlayarak borularla battı. (Curtis Allen / CBC Haberleri)

Binanın arkasındaki su boruları donmuştu – borular çatlamış ve yırtılmıştı ve dojoya su fışkırıyordu.

Hobson, yaralanmayı onarmadan önce en az dört aylık bir çalışmayla karşı karşıya.

“Şu anda çok fazla.”

Hobson dojosu, eyalet genelinde rekor düzeyde düşük sıcaklıkların görüldüğü soğuk mevsimde sellerin vurduğu yüzlerce ev ve işyerinden sadece biri.

Jay Rhodes, remake şirketinin Noel Arifesinden bu yana Clooney’de 50’den fazla çağrıyla ilgilendiğini söyledi.

“Son zamanlarda temaslar yeniden başladı” dedi. Noel’den hemen önce başladı. Princeton ve Merritt’teki sellere geri dönsem bile takımımız çok zorlanıyor.”

Zavallı yalıtım boruları ana suçlu, diyor: bahçe hortumu vanalarından tavan arası yangın söndürme sistemlerine kadar her şey.

“En fazla risk altındaki borular dış duvarlara yerleştiriliyor” dedi.

Eski binalar aşırı soğuk veya sıcak için donatılmamış

Vancouver bölgesinde, eski binalarda yaşayan birçok kişi, ısıtma sistemlerinin yetersiz olduğunu fark ediyor.

Alexandria Brown’ın dairesindeki ısıtma sistemi dört gündür çalışmıyordu.

“Bu Vancouver için çılgınca,” dedi.

Vancouver’da doktora öğrencisi olan Alexandria Brown, Aralık 2021’in sonlarında British Columbia’da şiddetli bir soğuk algınlığı sırasında dört gün boyunca dairesinde ısıtma olmadı. (Andrew Lee / CBC Haberleri)

Beş ay önce aynı binada klima olmadan aşırı sıcağa dayandıktan sonra, soğuk Brown’ı evden ayrılmaya ve kardeşiyle kalmaya zorladı.

İklim değişikliği uzmanları, değişimin hızını yavaşlatmak için önlem alınmadığı takdirde sıcak hava dalgaları, sel, yangın ve soğuk algınlığı gibi şiddetli hava olaylarının yoğunlaşacağını söylüyor.

Kanada İklim Seçimi Enstitüsü’nden Dylan Clark, bunun uzun vadede sera gazı emisyonlarını azaltmak anlamına geldiğini söylüyor.

Ancak, hükümetlerin ve mülk sahiplerinin tüm yıl boyunca şiddetli hava koşulları için plan yapma zamanının geldiğini söylüyor. Bunun bir kısmı daha iyi altyapı inşa ediyor.

izle | Britanya Kolombiyası’ndaki sert hava koşulları evleri ve işletmeleri etkiledi:

Birçok BC evinin şiddetli hava testlerini sınırlayın

Aşırı sıcak yazlar, ardından ortalamadan daha geniş kışlar, birçok M.Ö. 2:06

Sel, yangın ve yarının ısı dalgalarına dayanacak şekilde evlerin inşa edilme şeklini değiştirmemiz gerekiyor” dedi.

Diğer kısım ise tehlikeli bölgelerin nerede olacağını bilmek. Clark, sel haritası bilgilerinin BC ve Kanada’da kıt olduğunu söylüyor.

Sel riskinin nerede olduğunu daha iyi anlamamız gerekiyor, böylece siz ve ben evimizin şimdi mi yoksa önümüzdeki on yıl içinde mi sel riski altında olduğunu biliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *