Technology
BC araştırmacıları, asmaları yıkıcı hastalıklardan koruyabilecek özel mantarları tespit ediyor

BC araştırmacıları, asmaları yıkıcı hastalıklardan koruyabilecek özel mantarları tespit ediyor

BC’den yapılan yeni araştırmalar, yerel şarap endüstrisi için iyi bir haber olan asma gövdesi hastalığına karşı koruma sağlayan iki tür mantar tespit etti.

Gövde hastalığı, öncelikle budama yaraları yoluyla yayılan ve bitkilerin çürümesine neden olan bir mantardır. Genellikle kimyasalların kullanılmasını içeren kontrol altına alınmadan önce diğer bitkileri yayar ve öldürürse, üzüm yetiştiricileri için maliyetli bir sorun olabilir.

Ancak bu keşif, yetiştiricilerin Hans Buchler’in giderek artan bir sorun olduğunu söylediği şeye doğal bir çözüm bulacağı anlamına geliyor.

Buchler, 40 yıldır Kanada’nın Şarap Başkenti olarak da bilinen Oliver, BC’de üzüm yetiştiriyor.

“Mahalleme baktığımızda, bunun daha fazla belirtisini görüyoruz” dedi. “Bazı bölgelerde, aslında, çok büyük ölçekte, nispeten genç blokların çok büyük oranlarına bulaşıyor.”

Tarım ve Tarımsal Gıda Kanada’da araştırmacı olan Jinxz Pollard-Flamand, mantar türleri Trichoderma Canadense ve Trichoderma Viticola’yı söylüyor Gövde hastalığına neden olan mantarı avlar ve hastalığa karşı yüzde 70 ila 100 etkili olduğu kanıtlanmıştır.

O ve diğer araştırmacıları, mantarları 21 gün boyunca gövde hastalığı ile aşılanmış budama yaraları üzerinde test etti.

Pollard-Flamand, “Enfeksiyonu temelde azalttığımızı bulduk.” Dedi.

Dawson Creek, BC’den bir araştırmacı olan Jinxz Pollard-Flamand, üzüm yetiştiricilerinin bitkilerini korumasına yardımcı olabilecek iki tür mantar keşfetti. (Jinxz Pollard-Flamand tarafından sunulmuştur)

Pollard-Flamand, gövde hastalıklarıyla savaşmak için Trichoderma türlerinin kullanılmasının tam olarak yeni olmadığını belirtiyor. Biyopestisitlerde oldukça sık kullanıldığını söyledi. Ancak bu türler, bazı asma türlerini özel olarak test etmek için kullanıldı ve bu çalışma, üzüm yetiştiricilerinin bağlarını ve işlerini yok etme potansiyeline sahip bir hastalıkla mücadele etmek için kullanabilecekleri doğal bir ürünün temeli olabilir.

Pollard-Flamand, bu mantar türlerini kullanan bir ürünün üzüm yetiştiricileri tarafından ticari olarak erişilebilir hale getirilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi, ancak Buchler, kendisinin ve bölgesindeki diğer üzüm yetiştiricilerinin, eğer mevcutsa ve ne zaman olursa olsun onu kullanmakla çok ilgileneceklerini söylüyor.

Buchler, “Gerçekten, gerçekten umut verici” dedi.

“Bu, araştırmanın dünyayı nasıl değiştirebileceğinin ilginç bir örneği.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *