Technology
Bilim adamları, büyük bir sis çalışması için Sable Adası’na iniyor

Bilim adamları, büyük bir sis çalışması için Sable Adası’na iniyor

NS, Sable Adası’nda, bu yaz atlara, foklara ve deniz kuşlarına bir dizi bilim adamı katıldı.

Ada, meteorolojideki en büyük zorluklardan biri olan deniz sisi tahminini iyileştirmeyi amaçlayan uluslararası bir çalışmaya yer açıyor.

Notre Dame Üniversitesi’nden proje lideri Joe Fernando, CBC News ile kumul tarafında yapılan bir röportajda, “Bunu neredeyse iki yıldır planlıyoruz ve şu anda yüzlerce araç konuşlandırılıyor. Bazıları zaten bizim için veri gönderiyor” dedi.

Konum, konum, konum

Bu saha araştırmasının yeri olarak Sable Adası’nın seçilmesi tesadüf değildir. Fernando, bir iklim araştırmasının buranın yaz aylarında dünyadaki en sisli yer olduğunu belirlediğini söyledi.

Fernando, CBC News’e verdiği demeçte, “Lojistik gereksinimler nedeniyle çalışmak için oldukça pahalı bir yer. Ancak deniz sisini incelemek için bilimsel olarak en umut verici yer.”

Bir iklim araştırması, Sable Adası’nın yaz aylarında dünyanın en sisli yeri olduğunu belirledi. (Robert Short / CBC)

Halifax’tan 300 kilometre uzakta bulunan kum hilali, Atlantik’teki büyük kuvvetlerin kesiştiği noktadadır: sıcak Körfez Akıntısı’nın soğuk Labrador akıntısıyla buluştuğu yer ve okyanus türbülansının sis oluşturan küçük tuz parçacıklarını çalkaladığı kıta sahanlığı kırılmasına yakın. üzerlerinde su damlacıkları oluşur.

İlgili tüm atmosferik ve okyanus süreçlerinin etkileşimi tam olarak anlaşılmamıştır – bir nedeni, sisin sadece birkaç saat önceden tahmin edilebilmesidir.

Fernando, “Sis, tüm bu süreçlerin bir araya gelmesini içeren çok zor bir problem olduğundan, nedensel faktörlerin her birini araştırmanız ve ardından hikayeyi bir araya getirmeniz gerekiyor” dedi.

Sable Island dağıtımı

Özelliklerini daha iyi anlamaya çalışmak için, termal ve güneş ışınımını ölçmek için aletleri olan kuleler diktiler, Çevre ve İklim Değişikliği Kanada’nın izniyle ilk kez çiseleyen yağmurdaki damlacıkları ölçebilen optik sensörler ve ekipman kurdular.

Drone’lar ve hava balonları da konuşlandırılacak.

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Araştırmaları Ofisi, kendi kısaltması olan FATIMA, Deniz Atmosferinde Sis ve Türbülans Etkileşimleri için iki yıllık 7,5 milyon ABD Doları tutarındaki projeyi finanse ediyor.

Veriler sınıflandırılmamıştır.

Onlarca bilim insanı katıldı

FATIMA projesi, birçok kurum ve disiplinden onlarca bilim insanını bir araya getirdi.

Biri, Kaliforniya, Monterey’deki Denizcilik Yüksek Lisans Okulu’nun meteoroloji bölümünde profesör olan Qing Wang.

Sable’da, optik sensörler arasından geçen sisi ölçmeye çalışıyor. Sisin içinden görmenin neden bu kadar zor olduğunu bilmek istiyor. Adanın batı ucundaki bir röportajda, “Optik yayılımı gerçekten neyin etkilediğini ve bunun genel meteorolojik koşullarla, sisin özellikleriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamak için temellerden başlamalıyız” dedi.

Araştırmasının uygulamaları arasında sivil havacılık, askeriye tarafından kullanılan yüksek enerjili lazer silahları ve serbest uzay optik iletişimi – ışık kullanarak hava yoluyla verilerin kablosuz iletimi yer alıyor.

Sable Adası’nda 25 yıllık habercilikten sonra, Paul Withers sonunda gidebiliyor

Paul Withers sonunda yapılacaklar listesinden Sable Adası’nı ziyaret edebilir. Ama şimdiye kadar yaptığı en kolay çekim değildi.

Aletler, adayı yöneten Parks Canada yönünde geçici çitlerle çevrilidir.

Parks Canada’dan Jennifer Nicholson, “Ekip araştırma çalışmasını oluştururken, hem lojistik hem de ekolojik olarak uygulanabilir olduğundan emin olmak için Parks Canada personeline danıştılar” dedi.

“Bu adada 569 atımız var. Bu nedenle çitler öncelikle sadece takımın adaya getirdiği aletleri ve değerli ekipmanları korumak için değil, aynı zamanda atların güvenliği ve korunması için de burada.”

Gemi seferi Cuma günü Halifax’tan ayrılıyor

Sable saha araştırmasına ek olarak, FATIMA çalışması, Irving’in sahip olduğu tedarik gemisi Atlantic Condor’u 1,9 milyon dolara kiraladı.

Bu hafta gemi yüzen bir laboratuvara dönüştürüldü. Cuma günü Sable Island’dan Newfoundland açıklarındaki Grand Banks’e bir aylık bir görev için Halifax’tan ayrılıyor.

Ed Creegan, yüzen bir laboratuvara dönüştürülen Atlantic Condor’daki baş bilim adamıdır. (Paul Withers / CBC)

Gemi emisyonlarından ve hava akışını değiştiren geminin şeklinden kaynaklanan bozulmalardan arındırılmış temiz numuneler elde etmek için köprünün üzerine 25 ila 30 alet monte edildi.

Halifax’taki Dalhousie Üniversitesi’nden aerosol monitörlerini içerir.

Gemi ayrıca yüzeydeki ve altındaki koşulları ölçmek için okyanus planörleri, balonlar ve monitörler yerleştirecek.

Gemideki baş bilim adamı Ed Creegan, “Bu oldukça iddialı” dedi.

“Bu, özellikle gemi perspektifinden büyük ölçekli bir kampanya, çünkü atmosferik ölçümlerde çok yoğun bir şekilde araçsallaştırıyoruz, aerosol ölçümlerinde çok yoğun bir şekilde enstrümantasyon yapıyoruz, ki bu gerçekten gemi tabanlı bir platformda yapılmamıştır. hepsi” dedi.

FATIMA projesi gelecek yıl Kore açıklarında Sarı Deniz’e taşınıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *