Technology
Bilim adamları, gizemli fenomeni incelemek için dünyanın en sisli yerlerinden birine gidiyor

Bilim adamları, gizemli fenomeni incelemek için dünyanın en sisli yerlerinden birine gidiyor

Kanada’nın doğu kıyısındaki deniz sisi ile ilgili büyük bir bilimsel alan çalışması başlamak üzere.

Araştırma ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse ediliyor ve en öngörülemeyen hava olaylarından birini daha iyi tahmin etmeyi umuyor: sis.

Sis, limanlardan otoyollara ve havaalanlarına kadar her yerde görüşü hızla bozabilir ve silah sistemlerine müdahale edebilir. Ancak nasıl oluştuğu tam olarak anlaşılamamıştır, bu nedenle sisin sadece birkaç saat önceden tahmin edilebilmesinin bir nedeni de budur.

Projede yer alan Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Departmanından araştırmacı bilim adamı İsmail Gültepe, “Tahmin etmek çok önemlidir, çünkü Kanada’da her yıl sisle ilgili sorunların görünürlüğü nedeniyle yaklaşık 50 ila 60 kişi ölüyor” dedi.

İsmail Gültepe, Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Departmanı’nda araştırmacı bilim insanıdır. (David Laughlin / CBC)

Araştırmacılar, Çin açıklarındaki Sarı Deniz ile birlikte yazın en sisli yerlerinden biri olduğu için Kuzey Atlantik’teki daha büyük Grand Banks bölgesini incelemeyi seçtiler. 2023 yılında araştırma çalışması Sarı Deniz’e taşınacak.

Indiana’daki Notre Dame Üniversitesi’nden çalışmayı yöneten Joe Fernando, “Bunun şimdiye kadar yapılmış en büyük sis projesi olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Halifax’ın 300 mil güneydoğusundaki Sable Adası’na dört tondan fazla atmosferik ölçüm ekipmanının uçtuğu Halifax Stanfield Havalimanı’ndaki bir hangarın içinden konuştu.

Enstrümanlar ayrıca, Temmuz ayında bir aylık bir görev için kiralanan Irving’in sahip olduğu açık deniz tedarik gemisi Atlantic Condor’dan da konuşlandırılacak. Gemi Sable Adası’ndan Grand Banks’e gidecek.

Fernando, “Projenin genel amacı, deniz sisinin öngörülebilirliğini mümkün olduğu kadar iyileştirmektir. Deniz meteorolojisinde en az öngörülebilir olanlardan biri olan tahmin etmek çok zor,” dedi.

Çalışmaya Notre Dame Üniversitesi’nden Joe Fernando liderlik ediyor. (David Laughlin / CBC)

Sis gizemi

Sis, parçacıkların etrafında su damlacıkları oluştuğunda oluşur, ancak ilgili tüm atmosferik süreçlerin etkileşimi iyi anlaşılmamıştır.

Fernando, “Sis hızla değişiyor ve zorluk da bu. Hızla geliyor, hızla gidiyor ve ne kadar kalacağını bilmiyoruz” dedi.

ABD Deniz Araştırmaları Ofisi 7,5 milyon dolarlık araştırmayı görevlendirdi. Toplanan veriler sınıflandırılmaz.

Fernando, çalışmanın önemli bir unsurunun “atmosferde yönlendirilmiş enerji lazer ışınının yayılması, böylece gelen hedeflerin lazer ışını tarafından etkisiz hale getirilmesi” olduğunu söyledi.

Kanada katılımı

Çevre ve İklim Değişikliği Kanada, York Üniversitesi, Balıkçılık ve Okyanuslar Bölümü, Deniz Çevresel Gözlem, Tahmin ve Müdahale Ağı ve Halifax’taki Dalhousie Üniversitesi’nden Kanadalı araştırmacılar da dahil olmak üzere düzinelerce bilim insanı katılıyor.

Atlantic Condor, Rachel Chang’ın laboratuvarından enstrümanlar taşıyacak.

Dalhousie’deki aerosol bilimcisi, atmosferdeki parçacıkların boyutunu ve sayısını ve bunların sis görünürlüğünü ve süresini nasıl etkilediğini ölçecek.

Rachel Chang, Dalhousie Üniversitesi’nde fizik ve atmosfer bilimi bölümünde doçenttir. (David Laughlin / CBC)

Ayrıca bir tuz parçacığının etrafında oluşan damlacıkları ve bölgeye üflenen endüstriyel emisyonların etrafında oluşan damlacıkları da inceliyor.

“Aslında gerçekten ilgilendiğim şeyin kalbi, parçacıkların kaynağının – okyanustan mı yoksa emisyonlardan mı geldiği – ve bunun görünürlüğü gerçekten etkileyip etkilemediği.”

İklim değişikliği

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Departmanından İsmail Gültepe de iklim değişikliğinin sisin oluşması ve ortadan kalkması üzerindeki etkisini araştırıyor. Açık okyanusta ne kadar fazla su buharı oluşursa, o kadar sis olur dedi.

“Bu yüzden sisin nasıl hayatta kaldığını ve iklim koşullarındaki değişiklikleri öğrenmeyi seviyoruz” diyen Gültepte, sisi tahmin etmek için modellemenin iyileştirileceğini de sözlerine ekledi.

Halifax havaalanında bir hangar gösterilmektedir. Saha çalışması kapsamında kurulumunun yapılacağı Sable Adası’na atmosferik ekipman uçuşa hazırlanıyor. (David Laughlin / CBC)

Proje, Deniz Atmosferinde Sis ve Türbülans Etkileşimleri için FATIMA olarak biliniyor.

Çalışma rüzgar türbülansını, sis mikro fiziği ve kimyasını, bulut yüksekliğini, su buharlarını ve diğer koşulları ölçecektir. Hava balonları, radar ve didin kullanacak.

Atlantic Condor ayrıca, üst okyanus ve daha düşük atmosferik ölçümler yapacak, uzaktan kumandalı küçük bir gemi ve planör konuşlandıracak.

DAHA ÖNEMLİ HİKAYELER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *