Technology
Bir ahtapot öldürdüğünde, sinsi ve hesapçıdır.

Bir ahtapot öldürdüğünde, sinsi ve hesapçıdır.

Olduğu Gibi6:32Bir ahtapot öldürdüğünde, sinsi ve hesapçıdır.

Bir ahtapot, dönen dokunaç kütlesiyle avını dolaştırdığında, eğitimsiz bir göze kaos gibi görünebilir. Ama aslında, bu çok hesaplı bir av.

Minnesota’daki araştırmacılar, bir tankta avlarını öldüren ahtapotları filme aldı ve yaratıkların yemeklerini yakalamak için belirli, tanımlanabilir teknikler kullandıklarını buldu.

“Bizim için ana eve dönüş [that] Minnesota Üniversitesi’nde hayvan davranışları profesörü olan ortak yazar Trevor Wardill, “gerçekten tekrarlanabilirdi” dedi. Olduğu Gibiev sahibi Nil Köksal.

“Çok özel bir şekilde ortaya çıkacaklardı ve karideslere karşı yengeçleri nasıl yakaladıklarına dair oldukça farklı yaklaşımlar – isterseniz stratejiler – bulduk.”

Bulgular Bu hafta Current Biology dergisinde yayınlandıyalnızca karmaşık ve gizemli deniz canlılarını daha iyi anlamamıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda robotiğin geleceği için de etkileri olabilir.

İZLE | Ahtapot avlama teknikleri:

Ahtapotun avını nasıl öldürdüğünü izleyin

Bilim adamları, iki noktalı bir California ahtapotunun yengeç ve karides avlamak için kullandığı farklı teknikleri filme aldı ve kategorilere ayırdı. (Bidel ve diğerleri 2022/Minnesota Üniversitesi)

Ekip, kafadanbacaklıların akşam yemeğini nasıl yakaladığını gözlemlemek için iki noktalı California ahtapotlarını saklanmaları için küçük çukurları olan tanklara koydu.

Yaratıklar inlerine mutlu bir şekilde yerleştiklerinde, bilim adamları, canlı yengeçleri ve karidesleri mağaranın ağzının önündeki tanka bıraktılar, sonra yaratıkları avına doğru atılırken filme aldılar ve onu yuttular.

Görüntüleri ağır çekimde izlediklerinde bir desen ortaya çıktı.

Örneğin, öldürme söz konusu olduğunda ahtapotların sekiz bacağın hepsini eşit olarak kullanmadığını çabucak öğrendiler. Bunun yerine, bilim adamlarının “ikinci” bacaklarını, yani vücutlarının ön ve merkezinden çıkan dokunaçların her iki tarafındaki uzuvları olarak adlandırdıkları şeyi tercih ederler.

Bu iki dokunaçtan hangisini kullandıkları, hangi gözlerinin avı gördüğüne bağlı.

Wardill, “Genel halkın anlayamayabileceği şaşırtıcı olan şey, onların sadece bir gözle avlanmalarıdır. Yani dünyaya bir yöne bakan bir göz ve diğer yöne bakan bir göz var” dedi.

“Ve böylece gıda maddesini gözetleyen göz… o zaman silahlarını avına doğru yönlendirecek. Ve onlar her zaman – ve her zaman demek istiyorum – gözün yiyeceği işaret ettiği taraftaki kollarını kullanacaklar.”

Bir süs bitkisinin yanındaki küçük bir tankın arkasındaki muhafazanın içinde kahverengimsi sarı bir ahtapot var.  Tankın önünde küçük bir karides var.  Ahtapot, karidese doğru bir uzvuna ulaşıyor.
Bir California iki noktalı ahtapot, Minnesota Üniversitesi’ndeki bir tankta bir karidesi tuzağa düşürmek için bir uzvunu uzatıyor. (Bidel ve diğerleri 2022/Minnesota Üniversitesi)

Derin deniz omurgasızları konusunda uzman olan zoolog Michael Vecchione, ahtapotların görsel menzilleri içinde avlarını öldürmek için özelleşmiş uzuvlara sahip olmasının şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Nihayet, Erkek ahtapotların dişileri döllemek için özelleşmiş uzuvları vardır..

Washington DC’deki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ndeki kafadanbacaklıların küratörü Vecchione, çalışmanın ilginç olduğunu çünkü bilim adamlarının genellikle odaklandığından farklı bir ahtapot avcılığına baktığını söylüyor.

Ahtapotlar, diyor, avlarının çoğunu etrafta yüzerek ve ne bulabileceklerini görmek için kol ve bacaklarını çeşitli kuytu köşelere sokarak yapıyorlar. Bunu yaptıklarında, her birinin kendi büyük sinir ganglionu veya “mini beyni” olduğu için uzuvların neredeyse bağımsız hareket ettiğini söylüyor.

Vecchione, “Son zamanlarda, bu kolların her birinin kendi işini yapabileceği gerçeğine çok fazla vurgu yapıldı ve şimdi, bilirsiniz, hayvanın merkezi beyni sadece yüksek düzeyde koordinasyon gibi şeyler yapıyor” dedi. . . .

“Bu, aynı zamanda genellikle çok görsel oldukları ve görünürde bir şey olduğunda nasıl davrandıkları ile ilgilidir. Ve cevap aslında çok farklı.

“Görsel bir saldırı yapıyorlarsa, bunu yapmak için tercih ettikleri bir yolu var gibi görünüyorlar ve bunu farklı hayvan türleri için farklı şekillerde yapmayı öğrendiler.”

Yengeçler tanklarına atıldığında, ahtapotlar “paraşütle atlama” yaklaşımını tercih ettiler – yukarıdan saldırdılar ve fakir, şüphelenmeyen kabukluları çevrelediler. Karidesler için, gizlice yaklaşma eğilimindedirler ve onları tek bir uzuvla hızla tuzağa düşürürler.

Bir muhafaza ve yeşil bir süs bitkisi olan küçük bir tankta kahverengimsi bir ahtapot.  Sola bakıyor ve görünür olmayan bir avı yakalamak için dokunaçlarını uzatıyor.
Öldürmek için bir ahtapot girer. (Bidel ve diğerleri 2022/Minnesota Üniversitesi)

Karides avlama tekniklerinden biri araştırmacıları şaşırttı. Yaratıklar, bir dokunaçını avın önüne fırlatır ve öldürmek için yaklaşmadan önce onu sallardı.

Bilim adamları, karidesin dikkatini dağıtmanın veya kafa karıştırmanın bir yolu olduğundan şüpheleniyorlar, eğer yakınlarda bir hareket algılarsa, avcının erişiminden çok hızlı bir şekilde kaçabilir.

Wedell, “Ve ilk olarak, bunun garip olduğunu düşündüğünüzü gördüğünüzde. Bu, avlarını korkutup kaçırmayacak mı? Ama hafifçe kıpırdatıyorlar,” dedi.

“Bu arada, oldukça yavaş yaklaşıyorlar, tüm vücutları, böylece mesafeye ulaşıyorlar ve sonra avına saldıracaklar.”

Ameliyat ve keşif için robotlar

Wedell, bulguların son derece hünerli, ahtapottan ilham alan robotların yaratılması için faydalı olabileceğini söylüyor.

“Artık biliyoruz [controlling] “Bir ahtapotun saf bir gözlemcisi olsaydınız göreceğinizden biraz daha az düzensizler” dedi.

“Ve bunun, mühendislere, belki sualtı kurtarma yapabilen daha gösterişli araçlar yapmaları için ya da bilirsiniz, anahtar deliği ameliyatı ya da bunun gibi bir şey yapmak için çok yüksek düzeyde koordineli bir kol sistemine sahip olabilecek cerrahlara ilham vereceğini umuyoruz. “

Bu arada Vecchione, kafadanbacaklıların nasıl düşündüklerini ve davrandıklarını daha iyi anlamamıza yardımcı olacak her şeyin memnuniyetle karşılandığını söylüyor, çünkü onlar zeki olduğunu düşündüğümüz diğer türlerden çok farklılar.

Bir ahtapotun her dokunaçında sadece bir mini beyin yoktur, aynı zamanda ana beyni, yemek borusu tam merkezden geçen halka şeklindedir.

“Akıllı hayvanlar hakkında düşünürseniz, aklınıza gelebilecek hemen hemen hepsi – bilirsiniz, kuşlar, papağanlar, yunuslar ve hatta balıklar – hepsi omurgalıdır ve beyinleri aynı temel modelde inşa edilmiştir … Ama bu tamamen farklı bir yolda geliştirilmiş bir şey” dedi.

“Öyleyse, bu tür şeyleri nasıl yaptığı, şeylerin nasıl akıllı hale geldiği ve davranışların nasıl geliştiği ile ilgili daha genel soruları anlamak açısından önemlidir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *