Technology
Calgary’deki çöp pandaları mı?  Görüş, rakun popülasyonu hakkında soruları gündeme getiriyor

Calgary’deki çöp pandaları mı? Görüş, rakun popülasyonu hakkında soruları gündeme getiriyor

Sabah saat 2’de verandasının ışığı yandığında, Douglas Dauncey kokarcaların geri döndüğünü düşündü. Bunun yerine, beklenmedik bir ziyaretçi ahşap çitten aşağı iniyordu, kollarını uzatmış, dosdoğru dolu çöp torbalarına yönelmişti.

Dauncey çöp toplamayı kaçırdığını itiraf ediyor. Onun kayması rakunun fırsatıydı.

Dauncey, “Her şeyi parçalamadan önce onu yakalamayı başardım,” dedi. “Kapımı çaldım ve gerçekten çok sevimli olduğu için tamamen korkutup kaçırmak istemedim.”

Douglas Dauncey, bahçesinde kokarcalar görmeye alışık olduğunu, ancak hiç bu kadar yakından rakun görmediğini söyledi. (Helen Pike / CBC)

Dauncey gibi birçok Calgaryalı vahşi doğada hiç rakun görmedi. Calgary’nin bir rakun popülasyonu olsa da, radarın altında uçma eğilimindedirler. Ancak bir uzmana göre, geçtiğimiz yıllarda bir dönüm noktası yaşandı. Çakallar ve tavşanlar kadar yaygın değiller, ancak dünya rakun nüfusu artıyor.

Dauncey, “Hayatımın çoğunda Batı Kanada’da bulundum ve şahsen hiç rakun görmedim” dedi. “Her zaman kokarcalarım olmuştur… merdivenlerimin altında. Çöplerime her zaman kokarcalar giriyor.”

Ama rakunlar? Dauncey onları sadece hayvanat bahçelerinde gördüğünü söyledi.

Dauncey, “Onu biraz izledim ve bahçeden ayrılana kadar videoya çektim ve ortalığı karıştırmadı ama gerçekten çok tatlıydı” dedi.

Rakun popülasyonu küçük ama büyüyor

2017 ve 2020 yılları arasında, vatandaş bilim adamları, Calgary Captured adlı bir programın parçası olarak vahşi yaşam kameralarına çekilen 263 rakun fotoğrafını tespit etti.

Yaban hayatı biyoloğu Chris Fisher’a göre hayvanlar, on yıllardır güney Alberta’daki ev olarak anılıyor. Ama Ontario’daki suçlu kuzenlerinin aksine buradaki rakunlar o kadar yüzsüz değiller.

Çoğunlukla kendi başlarına kalırlar ve şehir parklarında takılırlar – sadece geceleri dışarı çıkarlar ve gündüzleri ertelerler.

Fisher, kentsel ortamlarda gelişirken, rakunların ara sıra başıboş çöp torbasını ziyaret edebileceğini söyledi. Ancak, yengeç elmaları yemekten ya da paketlenmemiş ve çöp gününü bekleyen diğer kentsel ücretlerle ziyafet çekmekten mutlu olduklarını da sözlerine ekledi.

Sadece geceleri çıkıyorlar

Fisher, “Hiç şüphe yok ki, güney Alberta’da ve özellikle Calgary’de giderek daha fazla rakun görüyoruz” dedi. “Kışlarımız ve zorlu koşullarımız iyileşirken, [there are] daha büyük rakun popülasyonları ve şehrin bazı bölgelerinde onları beklediğinizden kesinlikle daha fazla rakun gözlemi.

Yaratıklar, Fish Creek Park’a veya Bow and Elbow Rivers’a dayanan mahallelerde bulunabilir. Fisher, iyi bir ağaç örtüsü aradıklarını söyledi – barınak için pamuk ağaçlarının oyuklarına girmeyi seviyorlar.

Fisher, Calgary’nin henüz Toronto gibi bir yerde olduğu kadar büyük veya sinir bozucu bir nüfus görmeyeceğini söyledi. Yeterli habitatımız yok. Ancak iklim değişikliğinin bu güneyli türlerin burada, Alberta’da gelişmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Şu anda Calgary’de yaşayan düzinelerce insan olduğunu tahmin ederken, Toronto’da sokaklarda sürüler halinde dolaşan on binlerce insan var.

Calgary’deki rakunların tam bir çöp panda dönüşümü geçirmesine birkaç on yılımız olduğunu düşünüyor.

Fisher, “Wild Calgary karakterinin daha büyük bir parçası olacakları için alışmamız gereken bir şey olacak” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *