Technology
Çevreciler, Karayipler’in geri kalanını korumak için Jasper kırsalında yasağın uzatılması çağrısında bulundu

Çevreciler, Karayipler’in geri kalanını korumak için Jasper kırsalında yasağın uzatılması çağrısında bulundu

Çevreciler ve bilim adamları, ulusal parklardaki son büyük Karayip sürüsünü önlemek için Kanada Kayalık Parklarına daha fazla erişim çağrısında bulunuyorlar.

Kanada Parklar ve Çöller Derneği’nden Jillian Chao-Fraser, “Bir kış tatilinin Caribou’ya yardım ettiğine dair pek çok kanıt var” dedi.

Chao Fraser, Canada Park’tan Tonquin’in Jasper Ulusal Parkı’ndaki kış tatilini uzatmasını istiyor. Alp Tonquin vadilerinde yaklaşık 10 dişiden oluşan bir sürü vardır.

Bölge şu anda Kasım ve 15 Şubat arasında kapalıdır.

Chow Fraser bunun yeterli olmadığını söyledi. Ülkenin yürüyüş parkurları bile kurtların sürünün kış yamaçlarına girmesi için yeterli alan sağlıyor.

“[There’s] Kurtların doğrusal özellikleri nasıl kullandığına dair geniş kanıt, Karayip sürüşü ülkenin her yerinde azalmaktadır. “

Rocky Kanada’da uzun yıllara dayanan deneyime sahip Montana Üniversitesi’nde biyolog olan Mark Hebel White, Tonquin carabo’nun aynı eşikte olduğunu ve diğer sürülerin vurulduğunu söyledi.

Jasper-Banf bölgesindeki beş sürüden ikisi olan Banf ve Malin sürüleri yok edildi. Brazeau sürüsünde yaklaşık altı hayvan var ve La Peche sürüsünün sağlıklı olmasının tek nedeni, parkın dışındaki habitatındaki büyük kurt ineğidir.

Hebel White, “Tonquin’den ayrılıyor,” dedi. “Parkların içi çok tatsız.”

Canadian Parks, Karayipler’in düşüşte olduğunu kabul ediyor. Teşkilat, sürüleri neredeyse nesli tükenmiş dişilerin yetiştirildiği ve yetiştirildiği bir tutsak yetiştirme programıyla büyütmeyi umuyor.

Bir 2017 raporunda, 15 Şubat kapanış tarihini keyfi ve “hissedarlarla uzlaşma” olarak nitelendirdi.

Jasper Ulusal Parkı sözcüsü Rula Salem, “Jasper’da kurt avı düşüyor” dedi.

Bir e-postada, “Kurtların sayısının kapatılması ve sayısının azalması nedeniyle, Karayipler’de daha az saldırı kaydedildi” dedi.

“Kanada parkları sürekli olarak koruma önlemlerini değerlendiriyor ve Tonquin Vadisi’ndeki Karayip rahatsızlıklarını azaltmanın yolları da dahil olmak üzere değişen koşullara uyum sağlıyor.

“Bu, Karayipler için en yararlı olan yerlerde kış erişim kısıtlamalarının sürdürülmesini içerir.”

“Bu garanti değil,” dedi Chou Fraser.

“Kurt geçen kış orada olmadığı için başka kış olmayacağını kim söyleyebilir. Girerlerse bir karibu bulacaklar. Hasat kolay.”

Jasper’da yapılan araştırmalar, kurtların hızla yeni yollar bulup kullandıklarını göstermiştir. Ve birkaç üreme alanıyla, başarılı bir av sürünün geleceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Caribou, Sunwapta Geçidi yakınlarındaki Icesfield Park’tan geçer. (Valerie Domain / Jasper Ulusal Parkı)

Hebel White, genetik üreme envanteri güvencesi olmayan bir tutsak üreme programının işe yaramayacağını söyledi.

“Bana mantıklı gelmiyor.”

Bazı ülke kullanıcıları şu anda çok uzakta. Kanada Alp Kulübü, üyelerden Tonquin’deki Watts-Gibson kulübesini kullanmamalarını istedi.

Bölgede 1939’dan beri faaliyet gösteren özel bir tekke var. Sahibi Gilbert Wall yorum yapmaktan kaçındı.

Chao Fraser, “Kar yağışına kadar seyahat yasağının diğer ülkelere uzatılmasının kalıcı olması gerekmiyor,” dedi.

“Bu ebedi değil” dedi. “Yetiştirme programı sayıları artırana kadar bu gerçekten hassas hayvanlara yer vermelisiniz.”

Kanada parkları, Kanadalıları açık havada eğlenmeye ve bu yerlerin ekolojik bütünlüğünü korumaya teşvik etme gibi ikili bir işleve sahiptir. Chow Fraser, sembolik bir tür için korumanın yok olma eşiğinde olması gerektiğini söyledi.

“Bir milli parkta, çevre sağlığının bir numaralı öncelik olduğunu düşünüyorsunuz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *