Technology
Dünyanın en büyük kayıtlı tatlı su balığı Kamboçya’da yakalandı

Dünyanın en büyük kayıtlı tatlı su balığı Kamboçya’da yakalandı

Güneydoğu Asya ülkesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nden bilim adamlarına göre, dünyanın en büyük kayıtlı tatlı su balığı, dev bir vatoz, Kamboçya’daki Mekong Nehri’nde yakalandı.

Kamboçya-ABD ortak araştırma projesi Wonders of the Mekong tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, 13 Haziran’da yakalanan vatoz, burnundan kuyruğa neredeyse dört metre ölçtü ve 300 kilogramın biraz altındaydı.

Grup, bir tatlı su balığı için önceki rekorun 2005 yılında Tayland’da keşfedilen 293 kilogramlık Mekong devi yayın balığı olduğunu söyledi.

Vatoz, kuzeydoğu Kamboçya’daki Stung Treng’in güneyinde yerel bir balıkçı tarafından yakalandı. Balıkçı, nehir kıyısındaki topluluklarda koruma çalışmalarını duyuran Mekong Harikaları projesinden yakındaki bir bilim adamları ekibini uyardı.

‘Anlamak zor’

Bilim adamları, gece yarısından sonra haberle birlikte birkaç saat içinde geldiler ve gördükleri karşısında hayrete düştüler.

Mekong’un Harikaları lideri Zeb Hogan, Nevada Üniversitesi’nden çevrimiçi bir röportajda, “Evet, özellikle tatlı suda bu büyüklükte bir balık gördüğünüzde anlamak zor, bu yüzden tüm ekibimizin şaşkına döndüğünü düşünüyorum” dedi. .Reno. Üniversite, Kamboçya Balıkçılık İdaresi ve ABD kısa uluslararası kalkınma ajansı USAID ile ortaklık kuruyor.

Tatlı su balıkları, mavi yüzgeçli orkinos ve marlin gibi dev deniz türlerinin veya büyük beyaz mersin balığı gibi tatlı ve tuzlu su arasında göç eden balıkların aksine, tüm yaşamlarını tatlı suda geçirenler olarak tanımlanır.

Hogan, vatozun yakalanmasının sadece yeni bir rekor kırmakla ilgili olmadığını söyledi.

Su yolunun birçok çevresel zorlukla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, “Balıkların hala bu kadar büyüyebilmesi Mekong Nehri için umut verici bir işaret” dedi.

Mekong Nehri Çin, Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam’dan geçiyor. Birkaç dev tatlı su balığı türüne ev sahipliği yapıyor, ancak çevresel baskılar artıyor. Bilim adamları, özellikle, son yıllarda büyük bir baraj inşa programının yumurtlama alanlarını ciddi şekilde bozabileceğinden korkuyorlar.

Bilim adamları tarafından etiketlendi

Hogan, “Büyük balıklar küresel olarak tehlike altında. Değeri yüksek türler. Olgunlaşmaları uzun zaman alıyor. Dolayısıyla olgunlaşmadan önce avlanırlarsa üreme şansları yok” dedi. “Bu büyük balıkların çoğu göçmen, bu yüzden hayatta kalmak için geniş alanlara ihtiyaçları var. Barajlardan habitat parçalanması gibi şeylerden etkileniyorlar, açıkçası aşırı avlanmadan etkileniyorlar. Yani dünya çapında dev tatlı su balıklarının yaklaşık yüzde 70’i yok olma tehdidi altında, ve tüm Mekong türleri.”

Bölgeye koşan ekip, gelecek yıl için izleme bilgisi gönderecek olan güçlü balığın kuyruğunun yakınına bir etiketleme cihazı yerleştirdi ve Kamboçya’daki dev vatoz davranışı hakkında benzeri görülmemiş veriler sağladı.

Hogan, “Dev vatoz çok az anlaşılmış bir balıktır. Adı, hatta bilimsel adı bile son 20 yılda birkaç kez değişti.” Dedi. “Güneydoğu Asya’nın her yerinde bulunur, ancak onun hakkında neredeyse hiçbir bilgimiz yok. Yaşam tarihini bilmiyoruz. Ekolojisini, göç kalıplarını bilmiyoruz.”

Köy sakinleri, Balıkçılık İdaresi yetkilileriyle birlikte Kamboçyalı ve Amerikalı bilim adamları ve araştırmacılardan oluşan bir ekip olarak 14 Haziran’da balığı serbest bırakmaya hazırlanıyor. (Sinsamout Ounboundisane / FISHBIO / The Associated Press)

Araştırmacılar, son iki ay içinde aynı bölgede rapor edilen dördüncü dev vatoz olduğunu ve hepsinin dişi olduğunu söylüyor. Bunun türler için bir yumurtlama noktası olabileceğini düşünüyorlar.

Yerel sakinler, 14 Haziran’da serbest bırakıldığında, yuvarlak şekli ve ayın ufukta görünmesi nedeniyle vatozlara “Boramy” veya “dolunay” lakabını taktı. şanslı balıkçı, piyasa fiyatından tazminat aldı, yani yaklaşık 600 dolarlık bir ödeme aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *