Technology
Erken kalkanlar sabah gökyüzünde nadir görülen bir gezegen grubunu görme şansı yakalar

Erken kalkanlar sabah gökyüzünde nadir görülen bir gezegen grubunu görme şansı yakalar

Sabah insanıysanız, gün doğmadan önce gökyüzünde bir ziyafet var: Gökyüzünün en parlak beş gezegeni, hepsi yıldızlar arasında sıralanmış.

Normalde güneş sisteminin en parlak gezegenlerini, gezegensel danslarında yıl boyunca gece gökyüzünde görebiliriz. Ancak bu kadar muhteşem bir şekilde sıralanmaları sık sık değildir.

Bunun özel olmasının başka bir nedeni daha var: gezegenler gökyüzünde güneşten dışa doğru aynı sırada görünürler: Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn.

En iyi yanı, gösteriyi yakalamak için bir çift dürbüne bile ihtiyacınız olmaması. Ancak doğu ufkunun iyi bir manzarasına ihtiyacınız olacak.

Nereye ve ne zaman bakmalı

Gezegen yarışması birkaç haftadır devam ediyor. Ancak Perşembe günü, Merkür doğu gökyüzündeki en yüksek noktasında olacak ve bu da onu görmeyi biraz daha kolaylaştıracak. Yine de yüksek olduğu söylenemez; ufkun sadece kabaca üç derece üzerinde olacak.

Bakma zamanı güneş doğmadan yaklaşık bir saat öncesidir. gibi siteleri inceleyebilirsiniz. Zaman ve Tarih veya Hava Durumu Ağı yerel gün doğumu / gün batımı zamanlarınız için.

Merkür’den sonraki bir sonraki gezegen, gece göğümüzdeki en parlak gezegen olan kusursuz Venüs’tür. Yavaş yavaş ufka doğru alçalmakta ve sonunda sonbaharda akşam gökyüzünde görünür hale gelecektir.

Bu dizide sıradaki hiç bir gezegen değil, gösterideki bir sonraki gezegen olan Venüs ile Mars arasında yer alacak güzel bir hilal ay.

Mars tam olarak en parlak döneminde değil, ancak kırmızımsı rengi nedeniyle onu gözden kaçırmayacaksınız. Onu, Venüs gibi gözden kaçırması zor olan, gökyüzünün en parlak ikinci gezegeni Jüpiter’in solunda kolayca bulabilirsiniz.

Erken kalkanlar, önümüzdeki günlerde (soldan sağa) gökyüzünde beş gezegenin hizalandığını görebilirler: Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn. Perşembe sabahı saat 4:45’te Toronto’dan görülen gökyüzü bu. (Stellarium / CBC Haberleri)

Ve son olarak, güneydoğuda daha yüksekte bulabileceğiniz Satürn var.

Tabii ki, gerçekte bu gezegenler hala milyonlarca kilometre uzaktalar, ancak yörüngeleri onları burada, Dünya’da bizim için birinci sınıf bir görüş noktasına yerleştiriyor.

Dürbün gerekli olmasa da, bir çiftiniz varsa, gezegenleri kontrol etmeyi deneyin. Ufku kucaklayan çok daha sönük Merkür’ü bulmanıza da yardımcı olabilirler. (Güneş doğduğunda dürbün kullanacak kadar kendinizi kaptırmamaya dikkat edin, çünkü Merkür parıltısında kaybolacaktır ve istemeden güneşe bakabilirsiniz.)

Bununla birlikte, çok eğlenceli olan şey, dürbününüzü Jüpiter’e çevirmek ve özellikle bunu birkaç gün içinde yapmaktır.

Jüpiter’in en parlak dört ayı – Callisto, Europa, Io ve Ganymede – mütevazı bir dürbünle kolayca görülebilir. Aylar, güneş sisteminin devinin yörüngesinde o kadar hızlı dönerler ki, her gece (ve sabrınız varsa bir gecede bile) konumlarını değiştirdiklerini görebilirsiniz.

Hangi uydulara baktığınızı öğrenmek için, kontrol edebilirsiniz. Sky & Telescope’un Jüpiter’in Uyduları sayfası (akıllı telefonlar için de bir uygulama mevcuttur).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *