Technology
Eski bir jeolog, Alberta’nın sert ikliminde tüm yıl boyunca sebze yetiştirmek için popüler bir Çin modelini tanıtıyor.

Eski bir jeolog, Alberta’nın sert ikliminde tüm yıl boyunca sebze yetiştirmek için popüler bir Çin modelini tanıtıyor.

Dong Gianni, Olds, Alta yakınlarındaki alışılmadık çiftliğinde domates, salatalık, biber, lahana ve diğer taze sebzeleri yetiştirmek için neredeyse bilimsel bir yaklaşım benimsedi.

Eski petrol ve gaz jeologu şimdi, yıl boyunca iyi, kavrulmuş sebzeleri korumak için herhangi bir geleneksel fosil yakıt kaynağı kullanmadan tüm yıl boyunca sebze yetiştirmesine olanak tanıyan pasif bir güneş serası operasyonu yürütüyor.Alberta’nın sert kış havası.

Dong’s Fresh Pal Farms’ın Alberta’daki en büyük ticari güneş enerjisi etkin olmayan seralardan biri olduğuna inanılıyor.

Seranın içindeki ve dışındaki sıcaklığı, nem ve rutubet seviyesini ve toprak koşullarını dikkatle izler. Ayrıca hastalık ve zararlılarla da ilgilenir. Tüm durumları takip etmek zor ama iyi gittiğini söylüyor.

Geçen yıl sadece 13.000 kilogramdan fazla domates üretti.

Tarım danışmanı olarak çalıştığı Kaliforniya’dan Aralık ayı başlarında Dong, “Çiftçiliği gerçekten seviyorum ve bunun iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

Seraya yakın zamanda yapılan bir ziyaret, domates ve lahananın Aralık ayı başlarında hala büyüdüğünü doğruladı – Dong ve küçük ekibi gelecek yıl fide dikmeye geçmeden önceki son ürünlerden biriydi.

Ondan önce, daha az saat güneş ışığıyla daha kısa günlere dayanabileceğini söylediği lahana veya ıspanak gibi dayanıklı yapraklı sebzeleri gizlice ithal edebilirler.

Bir video konferans sırasında gösterilen Paul’ün yeni çiftliklerinin sahibi Dong Jianni, anavatanı Çin’de atıl güneş seralarının yaygın olduğunu, ancak aynı modelin burada tekrarlanıp tekrarlanamayacağını bilmek istediğini söyledi. (Google Meet)

40 yaşındaki Dong, Çin’deki bir petrol servis şirketindeki işinden ayrıldıktan kısa bir süre sonra 2014 yılında Kanada’ya geldi. O sırada petrol fiyatları düşüyordu ve kendisi ve genç ailesi için daha istikrarlı bir gelecek arıyordu, bu yüzden tarıma dönmeye karar verdi.

Anavatanı Çin’de pasif güneş seralarının yaygın olduğunu söylüyor, ancak aynı modelin burada tekrarlanıp tekrarlanamayacağını bilmek istedi.

Kuzey Çin’de de kışlar çok soğuk ve karanlık olur, ancak insanlar tüm yıl boyunca büyüyebilir.

Altı ayını Manitoba’da çalışarak ve modellik yapmayı öğrenerek geçirdi. Ayrıca araştırmasının bir parçası olarak çiftçiler, inşaatçılar ve üreticilerle konuşmak için memleketi Çin’e gitti.

250.000 dolarlık sera kiti, Çin’den iki konteynerde sevk edildi.

Dong ve karısı onu neredeyse yalnız bıraktılar. Dört günlük bir kaynak süresinden sonra bile tüm çelik parçaları birbirine kaynakladı.

“Yaşlı değilmişsin gibi geliyor.”

Sera etkileyici bir yapıdır.

Olds’un doğusunda, Mountain View kasabasında yer almaktadır. 100 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğindedir – yaklaşık 750 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Yol boyunca, maksimum güneş ışığına maruz kalmak için doğudan batıya gider.

Güneye bakan çatı ve duvar, aralarında havanın yalıtkan bir bariyer görevi gördüğü iki kat poliolefin plastikten yapılmıştır.

Seranın kuzey duvarı veya arkası kilden yapılmıştır ve bir metre kalınlığındadır. Kil, gün boyunca güneşin ısısını emen ve depolayan ve gece boyunca serbest bırakan bir ısı emici görevi görür.

Fresh Pal çiftliklerinde Aralık ayı başlarında hâlâ yüzlerce domates bitkisi üretiliyordu. Çatı, binayı yalıtmaya yardımcı olan iki plastik katmana sahiptir. Sağdaki 100 metre uzunluğunda, bir metre kalınlığındaki kil duvar, gün boyunca ısıyı hapsediyor ve geceleri serbest bırakıyor. (Brian Lobisi / CBC)

Büyük, kalın, katlanabilir bir battaniye gün batımında yerine indirilir ve gün doğumundan kısa bir süre sonra kaldırılır.

Aralık ayının başlarında, dış sıcaklık -5 santigrat dereceydi, ancak seranın içi 28 santigrat dereceydi.

Fresh Pal Farms gönüllülerinden Sarah Singer, “Bir tür sıcak hava dalgası, biraz nem, bir koku hissedebilirsiniz, kendinizi Olds’ta değil de tropikal bir yerde hissediyorsunuz” diyor. Sera gezisi

Eşsiz özellikleri ve geleneksel seralara kıyasla minimum çevresel etkisi nedeniyle bu operasyona dahil olmuştur.

“İnsanlar ne kadar büyük olduğuna şaşırıyor, ısı yok ve kışın çalıştırıyor” dedi.

“İnsanlar içeri girince kokuyu severler… Kışın burası çok sıcak derler.”

Dong, doğal gazlı bir ısıtma kaynağına dayanan aynı büyüklükteki bir serayı ısıtmanın ayda yaklaşık 30.000 dolara mal olacağını tahmin ediyor.

Harika hava, büyük zorluklar

Zorluklar var. Kış çok soğuk ve çok karanlık olabilir. Ve yazlar çok sıcak olabilir. Dong, geçen yaz Haziran ayı sonlarında 36 santigrat dereceye ulaşan bir haftalık bir ısı dalgası gördüğünü söyledi.

“Domatesler, salatalıklar iyi yetişmiyorlar. Çatlayabilirler, çirkin görünebilirler. Bu bir meydan okumadır” dedi.

O sıcak günlerde hiç fan kullanmaz. Bunun yerine, kuzey duvarının altını ve çatının bir kısmını açarak sıcak havayı içeri alıyor. Ayrıca öğlen güneşinde domateslerin yanmasın diye battaniyeyi de aşağı çekiyor.

Sarah Singer bir süredir Fresh Pal Farms’ta gönüllü olarak çalışıyor ve içinde yetiştirdikleri lezzetli sebzelerle birlikte atıl durumdaki güneş seralarının çevre dostu özelliklerine hayran kalıyor. (Brian Lobisi / CBC)

Ve soğuk, diyor Dong, geçen kış -38 santigrat dereceye düştü ve seranın içindeki sıcaklığı -5 santigrat dereceye düşürdü. Domates bitkilerini korumak için bir plastik tabakası ekleyebileceklerini söylüyor.

Gelecek pasif mi?

Old College’daki Botanik Bahçeleri ve Seralar müdürü, yaz sıcağı ve havalandırma zorlukları ve kışın kar yağışı ile uğraştığı en yaratıcı yollardan biri olan Dong Pasif Güneş Projesi’ni izlemenin heyecan verici olduğunu söylüyor.

Daniel Chapel, “Gianni gibi birinin Alberta’da kendi başımıza nasıl yenilik yapabileceğini görmek beni gerçekten çok heyecanlandırıyor. Bu yüzden onun çalışmalarını görmek gerçekten heyecan verici” dedi.

Eski bir depoyu hareketsiz bir güneş serasına dönüştüren Chapel, modelin geleneksel seraların çevresel etkisi, nakliye maliyetleri ve gıda güvenliği konusunda endişe duyan insanları cezbettiğini söylüyor.

Zorluk maliyete karşı olabilir. Geri ödemenin, ısıtma veya soğutma maliyetlerinin ödenmemesinden sonraki yıllarda geleceğini söylüyor.

“Dolayısıyla, şehir merkezlerinin yakınında çok küçük ölçekte çiftçilik yapmaya çalışan birçok insan bu tür şeylerle çok ama çok ilgileniyor” dedi.

Onu inşa etmeye gücünüz yetiyorsa, ancak onu ısıtmak için ayda binlerce dolar harcamazsanız, o zaman bir iş insanı olarak büyümenin birçok faydası vardır.

Seranın güney tarafında, kış aylarında çeşitli sebzelerin büyümesi için iç mekan sıcaklığını yeterince sıcak tutmak için yalıtkan bir bariyer görevi gören iki plastik katman bulunur. (Brian Lobisi / CBC)

Dong, işinin çoğunu Olds ve Calgary’deki Çin topluluğuna ulaştırırken, tekliflerini genişletmek istediğini söylüyor.

“Çiftçi pazarını denemek ve tüm ürünlerimi tatmalarına izin vermek istiyorum.”

Ayrıca, üreticilerin Çin’den hazır kitler ithal ederek kendi pasif güneş serası operasyonlarını başlatmalarına yardımcı olmak istiyor.


CBC Calgary: Yüksek gıda maliyeti

CBC Calgary, Calgary’nin gıda sistemindeki boşlukları anlamaya yardımcı olmak için topluluk içgörülerini kullanır. Maliyet tasarrufu sağlayan ipuçlarını paylaşmak ve yüksek gıda maliyetlerinin yemek yeme ve alışveriş yapma şeklimizi nasıl değiştirdiğine yardımcı olmak için cep telefonu numaranızı ekleyin. Bu koleksiyonu cbc.ca/costoffood adresinde okuyun.

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular SMS Gönderme.


Brian Labby, CBC Calgary’de kurumsal bir muhabirdir. Hikaye için iyi bir fikriniz veya ipucunuz varsa, onunla [email protected] adresinden veya Twitter’da @CBCBryan adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *