Technology
‘Etkimiz var!’  NASA, benzeri görülmemiş bir testte uzay aracını asteroide çarptı

‘Etkimiz var!’ NASA, benzeri görülmemiş bir testte uzay aracını asteroide çarptı

Bir NASA uzay aracı, Pazartesi günü, öldürücü bir kayanın Dünya’yı tehdit ettiği gün için benzeri görülmemiş bir kostümlü prova sırasında bir asteroide inanılmaz bir hızla çarptı.

Galaktik grand slam, 11.3 milyon kilometre uzakta, uzay aracı – Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) – 22.500 km/s hızla kayaya doğru ilerlerken gerçekleşti. Bilim adamları, çarpmanın bir krater oluşturmasını, kaya ve kir akıntılarını uzaya fırlatmasını ve en önemlisi asteroitin yörüngesini değiştirmesini bekliyorlardı.

“Etkimiz var!” Görev Kontrol’den Elena Adams yukarı aşağı zıplayarak ve kollarını gökyüzüne doğru uzatarak duyurdu.

Dünyanın dört bir yanındaki ve uzaydaki teleskoplar, gösteriyi yakalamak için gökyüzünde aynı noktayı hedefliyordu. Etki hemen belli olsa da – DART’ın radyo sinyali aniden kesildi – asteroit yolunun ne kadar değiştiğini belirlemek günler hatta haftalar alacak.

NASA’nın gezegen bilimi bölümü direktörü Lori Glaze, “Şimdi bilim başladığında” dedi. “Şimdi gerçekten ne kadar etkili olduğumuzu göreceğiz.”

325 milyon dolarlık ABD misyonu, bir asteroidin veya uzaydaki herhangi bir doğal nesnenin konumunu değiştirmeye yönelik ilk girişimdi.

Glaze, “Ne harika bir şey. Bu yeteneğe daha önce hiç sahip olmamıştık,” diye ekledi.

İZLE | DART’ın asteroit üzerindeki etkisi:

eonlar için yörüngede güneş

Günün erken saatlerinde NASA Yöneticisi Bill Nelson, Twitter üzerinden insanlara “Hayır, bu bir film konusu değil” diye hatırlattı. Önceden kaydedilmiş bir videoya ekledi: “Hepimiz şunun gibi filmlerde gördük. Armagedonancak gerçek hayattaki riskler yüksek.”

Pazartesi günkü hedef Dimorphos adlı 160 metrelik bir asteroiddi. Aslında, küçük ortağı oluşturan malzemeden beş kat daha büyük, hızlı dönen bir asteroit olan Didymos’un (Yunanca “ikiz” için) bir uydusu.

Çift, çağlar boyunca Dünya’yı tehdit etmeden güneşin etrafında dönüyor ve bu da onları dünyayı kurtarmak için ideal test adayları haline getiriyor.

Geçen Kasım ayında başlatılan otomat boyutundaki DART, uzay aracı üreticisi ve görev yöneticisi Johns Hopkins Üniversitesi’nin Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından geliştirilen yeni teknolojiyi kullanarak hedefine ulaştı.

Birbirine yaklaşan iki kütleyi gösteren uzayda karanlık bir çekim.
DART, daha büyük asteroid Didymos gözden kaybolurken, Dimorfos’un merkezine yaklaşıyor. (ASI/NASA/Associated Press)

Bu akıllı navigasyon sisteminin önemli bir parçası olan DART’ın yerleşik kamerası, çarpışmadan yalnızca bir saat önce Dimorphos’u gördü.

“Woo hoo,” diye haykırdı Adams o sırada. “Dimorphos’u görüyoruz, çok harika, harika.”

Yeni yörünge onaylanmadan günler veya aylar önce

Her saniye Dünya’ya geri dönen bir görüntüyle, Adams ve Laurel, Md.’deki diğer yer kontrolörleri, Dimorphos’un daha büyük yoldaşı ile birlikte görüş alanında daha da büyüdüğünü artan bir heyecanla izlediler. Dakikalar içinde, Dimorphos resimlerde yalnız kaldı; dev bir gri limon gibi görünüyordu ama yüzeyinde kayalar ve moloz vardı. Radyo iletimi sona erdiğinde son görüntü ekranda dondu.

Uçuş kontrolörleri tezahürat yaptılar, birbirlerine sarıldılar ve karşılıklı beşlik çaktı.

Bir mini uydu, çarpmanın fotoğraflarını çekmek için birkaç dakika geride kaldı; İtalyan Cubesat, iki hafta önce DART’tan serbest bırakıldı.

Bilim adamları, DART’ın Dimorphos’u parçalayamayacağı konusunda ısrar ettiler. Uzay aracı, asteroidin beş milyar kilogramına kıyasla, 570 kilogramdan az bir paket aldı. Ancak bu, Didymos çevresindeki 11 saatlik 55 dakikalık yörüngesini küçültmek için yeterli olacaktır.

İZLE | NASA paneli başarılı görevden sonra konuşuyor:

Etki bundan 10 dakika sonra sürmeli, ancak teleskopların yeni yörüngeyi doğrulamak için birkaç günden neredeyse bir aya kadar herhangi bir yere ihtiyacı olacak. Bilim adamları, yüzde birlik beklenen yörünge kaymasının kulağa pek hoş gelmeyebileceğini belirtti. Ancak bunun yıllar içinde önemli bir değişiklik anlamına geleceğini vurguladılar.

Gezegen savunma uzmanları, tehdit eden bir asteroidi veya kuyruklu yıldızı havaya uçurmak ve Dünya’ya yağabilecek birden fazla parça oluşturmak yerine, yeterli hazırlık süresi verildiğinde yoldan çekmeyi tercih ediyor.

Büyük uzay kayaları veya bir asteroidi daha güvenli bir yörüngeye çekmek için kendi yerçekimini kullanacak olan henüz icat edilmemiş cihazlar olan çarpma tertibatları ve sözde yerçekimi traktörlerinin bir kombinasyonu için çoklu çarpma tertibatlarına ihtiyaç duyulabilir.

NASA’nın kıdemli iklim danışmanı Katherine Calvin, 66 milyon yıl önce büyük bir asteroit çarpmasının neden olduğuna inanılan kitlesel yok oluşa atıfta bulunarak, “Dinozorların neyin geleceğini bilmelerine yardımcı olacak bir uzay programı yoktu, ama bizim var” dedi. . , volkanik patlamalar veya her ikisi.

Çakıllı kaya parçaları gibi görünen şeyin yakından görünümü.
Bir NASA canlı akışından alınan bu görüntüde, DART asteroide çarpıyor. (ASI/NASA/Associated Press)

Sayısız uzay kayaları

Dünya’yı asteroit saldırılarından korumaya kendini adamış kar amacı gütmeyen B612 Vakfı, 20 yıl önce astronotlar ve fizikçiler tarafından kurulduğundan beri DART gibi darbe testleri için bastırıyor. Pazartesi günkü başarı bir yana, vakfın eski bir astronot olan yönetici direktörü Ed Lu, dünyanın orada gizlenen sayısız uzay taşını tanımlamak için daha iyi bir iş çıkarması gerektiği konusunda uyardı.

NASA’ya göre, ölümcül 140 metrelik menzildeki tahmini 25.000 Dünya’ya yakın nesnenin yarısından önemli ölçüde daha azı keşfedildi. Ve yaygın yaralanmalara neden olabilecek milyonlarca küçük asteroitin yüzde birden azı biliniyor.

Lu, Ulusal Bilim Vakfı ve ABD Enerji Bakanlığı tarafından Şili’de tamamlanmak üzere olan Vera Rubin Gözlemevi’nin asteroit keşfi alanında devrim yaratmayı vaat ettiğini söyledi.

Asteroitleri bulup takip ederek, “Burada hala oyunun adı bu. Dünyayı korumak için olması gereken de bu” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *