Technology
Eyalet, MÖ kel kartal ölümlerindeki artışı araştırıyor

Eyalet, MÖ kel kartal ölümlerindeki artışı araştırıyor

Eyaletteki yaban hayatı uzmanları, M.Ö.

BC Orman Bakanlığı’nda yaban hayatı veterineri olan Caeley Thacker, mevcut kel kartal popülasyonunu ve yuvalarını yakından izlemek için Çevre ve İklim Değişikliği Kanada ve Tarım Bakanlığı ile kurumlar arası bir çaba sarf edildiğini söylüyor.

Thacker, CBC’lerde “İzledikleri 22 aktif yuvaları var ve şu anda sadece beş tanesi hala aktif” dedi. Erken Baskı Pazartesi gününde. “Geçen yılki rapor, izlenen yuvaların yaklaşık yarısının aktif olduğu yönündeydi, bu yüzden bu yıl daha düşük.”

Eyaletin kel kartalları yakından izlemeye ve düşük yuva başarısına neyin neden olduğunu ve neden sadece bir avuç yuvada civciv olduğunu bulmak için veri toplamaya başladığını söyledi.

Jim Springer, 2021 baharında güneybatı Calgary’deki Carburn Park’ta çekilmiş bu kel kartal fotoğrafını paylaştı. Thacker, kuş gribinin kuş ölümlerine katkıda bulunduğunu, ancak nedenini belirlemek için besin kaynaklarında neler olduğu hakkında daha fazla bilgi toplamaları gerektiğini söylüyor. . . . (Jim Springer)

Thacker, bazı kuşların kuş gribi için pozitif test ettiğini, ancak eyaletin güneybatısındaki genç kartallardaki dramatik düşüşün yanı sıra ölü kuşların raporlanmasındaki artışa katkıda bulunan tek faktör gibi görünmediğini söyledi.

“Diğer faktörler hava olabilir. Özellikle soğuk ve yağışlı bir bahar yaşıyoruz, ancak [also] besin kaynağında neler olup bittiğine daha fazla bakmak gerekir. Henüz tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz.”

Kartallar ve diğer yırtıcı kuşlar gibi yırtıcı türlerin, bir karkas veya canlı enfekte bir kuş tüketebilecekleri için kuş gribine karşı özellikle duyarlı olduklarını söyledi.

“Geçen hafta itibariyle yaklaşık 40 kartalı test ettik ve bu oldukça patojenik kuş gribi türü için 10 pozitif sonuç aldık.”

Bahar göçü devam ederken, kuzeydeki yargı bölgelerinde kuş gribine yakalanan daha fazla kuş görüldüğünü söyledi.

İlden yapılan yazılı açıklamada, 12’sinin kuş gribi testi pozitif çıkan 47 ölü kartalın Şubat ayından bu yana toplandığı belirtildi.

Mill Lake ‘tam bir felaket’

Elizabeth’in Abbotsford’daki Yaban Hayatı Merkezi’nin kurucusu Elizabeth Melnick, Mill Lake’de kuş gribi belirtileri gösteren Kanada kaz ve kaz yavrularının arama ve raporlarının Mayıs ayının sonunda ve Haziran ayına kadar hızla arttığını söylüyor.

Son iki haftada işlerin yavaşladığını, ancak virüsün bu kadar çok yabani kuşu etkilediğini hiç görmediğini söyledi.

Melnick, CBC News’e verdiği demeçte, “İnsanlar her yerde ölü kazlar olduğunu söylüyorlardı ve bu gerçekten çok kötüydü” dedi. “Ağırlıklı olarak Mill Gölü idi.”

Melnick, Abbotsford’daki Trans-Canada Otoyolu yakınındaki gölün popüler bir topluluk alanı olduğunu ve su çevresinde bir doğa parkuru, aileler için bir piknik ve oyun alanı ve bir açık yüzme havuzu olduğunu söyledi.

Merkezin Haziran ayında günde dört kez ölü kaz raporları aldığını söyledi.

19 Mart 2020’de Vancouver’daki Trout Gölü’nde Kanada kazları. Melnick, Abbotsford’daki Mill Gölü’ndeki insanlardan ölü veya ölmekte olan Kanada kazları hakkında telefon aldıklarını söylüyor. (Maggie MacPherson/CBC)

Melnick, “Mill Lake tam bir felaketti. Çok sayıda ölü ve ölmekte olan Kanada kazları aradık. O bölgede bebeklerimiz ve sık sık besleyicilerimiz var ve telefonlar hiç durmadı,” dedi.

Merkezin ayrıca Aldergrove’dan kuş gribi için pozitif test edilen iki ördek ve Chilliwack’tan bir büyük mavi balıkçıl aldığını söyledi.

“Hep aynı semptomlar. Baş sallama, yıldızlara bakma, hepsi nörolojik. Kazların da kar beyazı gözleri vardı ve aynı zamanda uyuşuklardı.”

Enfeksiyonu çevreden uzak tutmak

Thacker, tarımsal bir ortamda salgınları sürdürmek daha kolay olsa da yabani kuşlar için pek bir şey yapılamayacağını söylüyor, bu nedenle yapabileceğimiz en iyi şey çevrenin enfekte olmasını önlemek.

“Yapabileceğimiz en iyi şey, manzaradan leşleri kaldırmak ve kuşların toplanmasını mümkün olduğunca engellemek” dedi.

Geçen yıldan bu yana Batı Kıyısı’ndaki kartallarda bir düşüş olduğunu söyledi.

Buna neyin sebep olduğunu ve eğer bir şey varsa bu konuda ne yapabileceğimizi bulmamız gerekiyor” dedi.

Kuş gribini tespit etmek zor olsa da, kuş gözlemcilerinin şişmiş gözler veya kafalar ve uyuşuk davranışlara dikkat edebileceğini söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *