Technology
Federal Büro, 2022’nin sonuna kadar plastik pipetleri ve çantaları yasaklamak için harekete geçti: Guilbeault

Federal Büro, 2022’nin sonuna kadar plastik pipetleri ve çantaları yasaklamak için harekete geçti: Guilbeault

Bu günlerde, plastik gıda poşetleri ve strafor kaplar Kanada’da stokta yok, ancak ürünler hala ihracat için üretilebiliyor.

Çevre Bakanı Steven Gilbolt Salı günü, Kanada’nın plastik çatal bıçak takımı, karıştırma çubukları, pipetler ve altılı paket halkalarıyla birlikte bu ürünlerin üretimini, satışını ve ithalatını gelecek yılın sonuna kadar nasıl yasaklayacağını gösteren bir yönetmelik taslağı yayınladı.

Kurallar, her bir ürünün nasıl tanımlandığını belirtir. Örneğin plastik torbalar, belirli bir mesafede 10 kg taşımak için kullanıldığında kırılan veya yırtılan plastik filmden yapılanlardır.

Çatal bıçak takımı, sıcak, kaynar olmayan suya batırıldığında erimeye başlayan çatal bıçak takımlarını, bıçakları, kaşıkları, çatalları ve yemek çubuklarını içerir.

Tek kullanımlık esnek plastik iğnelerin, engelli ve tıbbi amaçlarla ihtiyacı olan kişilere uyum sağlaması için bazı istisnalar vardır.

İnsanlar 5 Mart’a kadar taslak düzenleme hakkında yazılı görüş gönderebilir ve nihai düzenlemenin zamanlaması alınan geri bildirim miktarına bağlıdır. DTÖ kuralları, Kanada’nın nihai kurallar yayınlandıktan sonra altı aylık bir süre uygulaması gerektiği anlamına geliyor, ancak Gilbolt bunların 2022’nin sonuna kadar uygulanmasını beklediğini söyledi.

Yasağın hikayenin sadece bir parçası olduğunu çünkü yasaklanmayanların geri dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

“Doğru, birçok insan bu yasağa odaklanıyor ve bu önemli” dedi. “Ama en büyük zorluklarımızdan biri evimizi geri dönüşümle toplamak.”

Deloitte’un Kanada Çevre ve İklim Değişikliği tarafından yaptırılan 2019 raporu, 2016 yılında 3,3 milyon ton plastik atığın çöpe atıldığını ve onda birinden daha azının geri dönüştürüldüğünü belirtiyor.

Çevre grupları daha fazla eylem istiyor

O zamanlar ülke genelinde sadece 12 geri dönüşüm şirketi vardı. Kanada, 2030 yılına kadar plastik atıkların yüzde 90’ının geri dönüştürülmesi için bir hedef belirledi ve Gilbol, iller arasında geri dönüşümü standartlaştırma ve koordine etme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Plastik standartların geri dönüşümü kolaylaştırmak için yürürlükte olduğunu ve plastik ambalajların yarısının geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılması şartı olduğunu söyledi.

2016 yılında yaklaşık 30.000 ton atık çevreye atılarak, atılan kahve fincanları, su şişeleri, gıda poşetleri ve gıda ambalajları ile nehirleri, sahilleri ve ormanları kirletmiştir.

Guilbeault şunları ekledi: “İnsanlar sokaklarımızda bu çöpleri görmekten bıktı ve bence ekosistemimizi etkileyen plastik çöp dünyasında gördüğümüz en güçlü görüntülerden bazıları gerçekten gözümüze ulaştı.” Yani hareket etmemizi istiyorlar ve biz de hareket ediyoruz.

Kanada Yeşil Okyanuslar ve Plastikler Kampanyası başkanı Sarah King, hükümetin çok yavaş hareket ettiğini ve yeterince hareket etmediğini söyledi. King, plastik şişeler, sigara filtreleri, kahve fincanları ve gıda ambalajları dahil tüm tek kullanımlık plastikleri yasaklamak istedi.

Her gün hükümet kabinleri ile tonlarca plastik kirliliğin çevreye yayılmasını önleme fırsatını kaçırıyoruz.– Gretchen Fitzgerald, Sierra Club Kanada Vakfı

“Kanadalılar uzun zamandır federal hükümetin plastik atık ve kirliliğe karşı güçlü ve acil önlem almasını bekliyorlar ve bu düzenlemeler kesinlikle bu eylem çağrısını yansıtmıyor” dedi.

King ayrıca hükümetin enerjisini ve parasını tek kullanımlık ve geri dönüşümden yeniden kullanım ve yeniden doldurma stratejilerine geçmeye odaklaması gerektiğini söyledi.

Kanadalı bir savunma grubu olan Çevre Savunması, genel olarak yasağı memnuniyetle karşılıyor, ancak plastik ihracatı konusunda endişeleri var.

Çevre koruma plastik programları direktörü Karen Wersig, “Hükümet ihracat için üretimlerini yasaklamalı, aksi takdirde Kanada yapımı tek kullanımlık plastik ürünler diğer ülkeleri kirletmeye devam edecek” dedi. Bir açıklamada söyledi.

Açıklamada, “Hükümet, çevrede sürekli bulunan sıcak ve soğuk içecek bardakları ve kapakları da dahil olmak üzere yasaklanmış tek kullanımlık plastiklerin listesini de genişletmeli” dedi.

Federal Hükümetin 2020’de Plastik Kirliliği Değerlendirmesi %77 olduğunu bildirdi 2016 yılında Kanada’da üretilen 4800 kiloton plastik polimerden.

Guilbeault ofisinden bir sözcü CBC News’e verdiği demeçte, “Kapsamlı bir analizle hükümet, ihracat için üretilen veya ithal edilen tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasının plastiklerde küresel bir düşüşe yol açmayacağını kabul etti.” Bunun yerine, küresel talebin hala ihracat yapabilen ülkelerdeki işlerle karşılanması muhtemeldir.

Sözcü, “Dışişleri Bakanı Gilbolt’un bu konuyu daha kapsamlı bir şekilde ele alan küresel bir plastik anlaşma oluşturmak için diğer ülkelerle işbirliğine ilişkin mektubu açık” dedi.

Bir başka çevre grubu olan Sierra Club of Canada Foundation, haberi memnuniyetle karşıladı, ancak yasağın uzatılmasını da istediğini söyledi.

Ulusal programlar direktörü Gretchen Fitzgerald, “Yasağı, gerekli olmayan tüm tek kullanımlık plastik ürünleri içerecek şekilde genişletmemiz gerekiyor ve listenin yeni yılda genişlemesini bekliyoruz” dedi. Bir açıklamada söyledi.

Devam etti: Duyurudan uygulamaya kadar bu yasağın uygulanması üç yıl sürecek. “Her gün hükümet kabinleri ile tonlarca plastik kirliliğin çevreye yayılmasını önleme fırsatını kaybediyoruz.”

Başbakan Justin Trudeau Haziran 2019’da tek kullanımlık plastik yasağının bu yılın başlarında yürürlüğe gireceğini, ancak salgının sonunda plastikleri “zehirli” ilan eden bilimsel bir değerlendirmeyi geciktirdiğini söyledi. Ayrıca, hedeflenmesi gereken plastikler üzerindeki çalışmaları da azalttı.

Endüstri toksik ismin gerisinde kalıyor

Mayıs ayında şirketler, plastikleri zehirli olarak adlandırdığı için hükümeti dava eden Plastiklerin Sorumlu Kullanımı Koalisyonu altında toplandı.

Koalisyon, zararlı olmayan birçok hayati ürün ürettiği için adın karalayıcı ve endüstrisi için zararlı olduğunu savunuyor. Koalisyon sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, hükümetin yasak kaldırılmadan önce davanın bitmesini beklemesi ve harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Guilbeault, şikayetin düzenleyici ilerleme üzerinde hiçbir etkisi olmadığını, “tıpkı karbon fiyatlandırma anlaşmazlığının müdahale etmediği gibi.
“Kanada’da bizimle karbon fiyatlandırması.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *