Technology
Garip rüyaların mı var?  Uyku araştırmacıları yalnız olmadığınızı söylüyor

Garip rüyaların mı var? Uyku araştırmacıları yalnız olmadığınızı söylüyor

bu sen değilsin. Ya da en azından Sadece Sen.

Uyku düzenlerinin ve uyku düzenlerinin çalışıldığı dünyada, her zamankinden daha canlı ve akılda kalıcı rüyalar gören insanların hikayeleri var.

Ve araştırmacılara göre bunun için makul açıklamalar olabilir.

Providence, RI’daki Brown Üniversitesi’nden Jeff Huang toplanan veri Dünya çapında 100.000 uyku uygulaması kullanıcısı. Ekip, insanların gece dönüp gecenin derinliklerine dönmesine neden olan uykusuzluk ve kaygı kalıplarını görmenin yanı sıra başka bir şey buldu. Bir salgın sırasında daha fazla insan daha uzun ve daha da önemlisi uyur.

Bu, özellikle COVID-19 küresel kontrolünün ilk birkaç ayında doğruydu. Uyku düzenindeki değişiklikler, her ülkedeki kilitlenme durumuna bağlıdır. Kuzey Amerika’da insanlar ortalama 45 dakika sonra uyurlar. İsveç’te sadece 15 dakikaydı. 90 dakika sonra Rusya’da çok etkileyiciydi.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok insanın sabah spor salonuna gitme, çocukları okula koşturma veya işe gitme rutini ortadan kalktığında normal uyanma saatlerinden uyuklamaya başladıkları göz önüne alındığında, uyku düzeninde bir değişiklik mantıklı geliyor. Böylece beynimiz fazladan sabah kestirdi ve onunla koştu.

Uyku düzeni uykuyu etkiler

Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde uyku araştırmacısı ve doktora öğrencisi Elizata Solomonova, canlı rüyalar ile sabah uykusu arasındaki bağlantının açık olduğunu söylüyor.

“En canlı, sürükleyici, türden uzamsal duygusal rüyalar sabah olur” dedi.

İzle | Torontolu film yapımcıları Hannah Joyne ve Adrian Murphy, salgın sırasında Instagram takipçilerinin kendileriyle paylaştığı tuhaf rüyalardan bazılarını paylaşıyor:

Hannah Joyne ve Adrian Murphy, kendileri de dahil olmak üzere pek çok kişinin salgının başlangıcından ve bunları sosyal medyada canlandırma ve paylaşma kararından bu yana garip ve canlı rüyalar gördüğünü söylüyor. 2:35

Solomonova bir Kanada çalışması aradı Nasıl başa çıkıyorsun Cevaplarda uyku sorunları belirgindir ve rüyalar da öyle.

Salgının ilk birkaç ayında, görsel görüntülerin küresel deneyimi pek alakalı değildi. Ancak birçok insan evlerinde mahsur kaldı, bu nedenle bu çalışmada bildirilen en tekrarlayan rüyalardan biri sıkışmış veya verimsiz hissetmiyor ya da bir uçağı veya otobüsü alıp sadece inşa etmeye çalışmaktı.

Solomonova’ya göre, “defalarca bir şeyler yapma girişimleri ve başarısızlık” yaygındı.

“Başka bir deyişle, insanlar gerçek hastalık hakkında pek rüya görmediler. İstedikleri şey istediklerini yapamamalarıydı. Yani bu muhtemelen daha varoluşsal bir durumun yansıması, biliyorsunuz, hepimiz yapıyoruz. “Kendimizi bulduk.”

McGill Üniversitesi Uyku Psikiyatrisi Bölümü’nde doktora sonrası araştırmacı olan Olivazota Solmonova, “Bu, çok çaba sarf etme ve bir şeyi başaramama hayallerinde ortak bir tema,” diyor. (Olivazota Solmonova / McGill)

Solomonova, rüya sunumlarını toplayabilen tek kişi değil. Harvard Tıp Fakültesi Doçenti Deerert Bart adlı bir kitap tamamladı. Pandemik rüyalar, 9000 rüya gönderisine dayanmaktadır.

Barthes, kritik durumlarda uykudan uzun zamandır büyülenmiştir. Bu sağlık krizinin, insanların hayallerini hatırlama yetenekleri ve şeffaflık düzeyleri için çok önemli olduğuna inanıyor.

Barthes, insanların rüyalarındaki görüntülerden de etkilenmiştir. 11 Eylül’den sonra çok sayıda uçak kazası veya saldırısı olması şaşırtıcı değil. Ancak depremler ve tsunamiler gibi birçok doğal afet de bildirildi. O fenomenin tekrarını bu sefer de gördü.

Bart, “Bu, insanları korkutan bir sorun olduğu her seferinde ortaya çıkan bir kalıp” diyor. Ancak salgınla ilgili hiç karşılaşmadığı bir metafor var: Böcekler.

Kuzey Amerika’dan İtalya’ya, Fransa’ya, katılımcılar defalarca birçok grubun onları uykularında takip ettiğini yazmışlardır.

“Ve herhangi bir böcek olabilir. İnsanlar, arı kolonileri ve üzerlerine uçan eşek arıları, bir böcek ordusu hayal ediyorlardı” dedi.

Harvard psikoloğu ve profesör Deirre Bart, doğru, bir grup öğrenciyle rüya araştırmasını tartışıyor. Son aylarda birçok insanın son derece canlı rüyalar gördüğünü söylüyor. (Kris Snibbe / Harvard Üniversitesi)

Bir virüsün metaforu olarak böcekler fazla çekişe sahip değildir. Ve Bart’ın gözden geçirdiği sunumların çoğunda, böcekler sadece korkutucu değildi – insanlar tüm deneyim hakkında aldatılmış ve kirli hissettiklerini bildirdiler.

Ulusal Sosyal medya ekibi Kanadalılara hitap etti ve başka yerlerde görülen trendlere göre insanlar endişe, pislik, böcekler, maskeler ve sosyal mesafe korkusu rüyalarını bildirdi.

Ontario’nun Durham bölgesinde yaşayan Kristen Lee, bu kutuların çoğunu inceleyen rahatsız edici bir rüyayı anlatan bir video yayınladı:

Durham’dan Kristen Lee, kızgın ve COVID’den etkilenen hayallerinden birinin bir bölümünü anlatıyor. 0:44

Toronto’dan Marie Butler, cildinizin sürünmesine neden olabilecek bir kabusun açıklamasını gönderdi. Evet, hatalar vardı:

COVID-19 salgını sırasında, birçok anket birçok böcek rüyası olduğunu bildirdi. Burada Toronto’lu Mary Butili salgının en korkunç kabuslarından birini anlatıyor. 0:28

Butiler videoda şöyle anlatıyor: “Eve girdim ve maskemi çıkardım ve ağzımın içi yapışkan karasineklerle kaplıydı. Onları parmağımla tıraş etmek zorunda kaldım.” Sonunda, boşaltamadığı iki kişi kaldı.

Bart bu hikayeyi dinliyor ve daha önce duymuş gibi başını sallıyor, çünkü aslında böyle bir şey duymuştur. Bu, pandemi fenomeni üzerine çalışan birçok kişinin aşina olacağı bir kabustur.

“Orada olabilir, böceklerden herhangi bir şey sizi öldürecek, sadece kirli ve iğrenç böcekler ve daha çok sizi hasta ediyor gibi.”

Bart ve Solomonova, maskelerin hayatımızda bir kez vazgeçilmez hale geldikten sonra, araştırmaların onların da hayallerimizin büyük bir parçası olduğunu gösterdiğini bildiriyor. Virüsleri önleme ihtiyacına dair halk sağlığı mesajları, maskeleme mesajları gibi hayal dünyamıza ulaştı.

Eskiden bir hayalin gerçek olması, sınavlara katılmanın ve hazırlanmamanın etkili bir şekilde değiştirilmiş olmasıdır. Yaygın bir endişe salgını, şu anda kalabalık bir odada olduğunuz ve kimsenin maske takmadığı ve kaçmanız gerektiğini bildiğiniz gibi görünüyor.

Bir gün Grant Edmonton, sosyal kaygı ve mahcubiyet hayallerinin artık COVID görüntüleri ve maskeler ve okul hakkında bir tane de dahil olmak üzere konuları içerdiğini fark ettiğini söyledi:

Bir gün Edmonton’dan Grant, COVID-19 kaygısının hayallerine nasıl nüfuz ettiğini anlatıyor. 0:40

Margaret Atwood’a göre maskenin olmaması da COVID’in unutulmaz rüyalarından birini oynadı. Ulusal Adrienne Arsenault bu videoda – rüyasındaki tek maskeli parti, düzenlediği bir Atwood partisiydi:

The National Adrienne Arsenault’un yazarı Margaret Atwood, bir salgın görme hayalinden bahsediyor. 0:24

Kendimiz hakkında ne öğrendik

İnsanların hayalleriyle ilgili konuşmalarında güven verici bir şey var. Yalnız olmadığınızı bilmek size yardımcı olacaktır, ancak psikologlar bu rüyalar hakkında dikkate alınması gereken başka şeyler olduğunu öne sürüyorlar.

Toronto Üniversitesi’nde yüksek lisans araştırmacısı olan Noor Abbas, meslektaşları Leila McKinnon ve Erica Kilius ile birlikte. 22 farklı ülkeden öğrencilerin incelenmesi Hayallerimizin kendi içinde bir deney olduğu teorisini test etmek. Abbas, evrimsel bir işlevi olup olmadığını merak ediyor.

“Rüya, tehlikeli olayların dönüşümlü bir alanda – yani rüya halinde tekrarlanmasını uygulamakta uzmanlaşmak için evrimleşmiş olabilir,” diye önerdi. “Ve tabii ki buradaki ek avantaj, tehlike veya yaralanmayı ortadan kaldırmasıdır … çünkü aynı beceriyi uykunuzda da uyguladığınızı düşünüyorsunuz.”

Noor Abbas, evrimin insanların ve memelilerin uyku davranışlarını nasıl etkilediğini araştıran Toronto Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisidir. Salgın, Abbas ve meslektaşlarının araştırmaları için ilginç rüya verileri sağladı. (Toronto Üniversitesi)

Bu, beyinlerimizin güvende kalmanın yollarını keşfetmek için rüyaları kullanarak strese ve salgın sağlığa yönelik tehdide tepki verdiği anlamına gelir.

Abbas ve Toronto Üniversitesi Antropoloji Laboratuvarı’ndaki küçük ekibi David Samson, korktuğumuz şeyi gerçekten uygulayıp uygulamadığımızı ve uykumuzda ondan nasıl kaçabileceğimizi anlamaktan çok uzak. Ancak salgın bizi ne kadar rahatsız ederse, keşfedilecek daha çok rüya var ve bu istenmeyen küresel deney daha belirgin hale gelebilir.

Barthes, insanları hayallerindeki inceliklere dikkat etmeye teşvik eder. Şöyle diyor: “Bazı insanlar, hücre hapsinde kalma arzusu duyana kadar yalnızlığın virüse yakalanma korkusundan daha kötü olduğunun farkında değil.”

Her şeyi nasıl idare ettiğimize biraz sempati duyabileceğimizi, bu hayallere gösterilen ilgiyi kabul etmemizi öneriyor. Pandemik günlerimizin saçmalığı, genellikle sadece ışıklar söndüğünde tam olarak ortaya çıkar.


The National’ın tüm bölümlerini izleyin CBC Taşı, CBC Yayın Hizmeti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *