Technology
Gökbilimciler uzak galaksiden başka bir garip hızlı radyo patlaması buldular

Gökbilimciler uzak galaksiden başka bir garip hızlı radyo patlaması buldular

Çin’de devasa bir teleskop kullanılarak tespit edilen uzak bir cüce gökadadan yayılan güçlü radyo dalgaları patlamaları, bilim insanlarını yıllardır devam eden “kozmik gizem” olarak adlandırılan şeyi çözmeye yaklaştırıyor.

2007’de keşfedildiğinden beri, gökbilimciler, Samanyolu ve diğer galaksilerin içindeki yerlerden kaynaklanan radyo frekansı elektromanyetik radyasyon darbelerini içeren hızlı radyo patlamaları adı verilen fenomenlere neyin neden olduğunu anlamakta zorlanıyorlar. Radyo dalgaları elektromanyetik spektrumdaki en uzun dalga boylarına sahiptir.

Gökbilimciler, bu patlamaların bazı aşırı nesneler tarafından serbest bırakılabileceğinden şüpheleniyorlar. Bunlar şunları içerebilir: bir nötron yıldızı, yaşam döngüsünün sonunda bir süpernova olarak patlayan devasa bir yıldızın kompakt çökmüş çekirdeği; bir magnetar, ultra güçlü bir manyetik alana sahip bir tür nötron yıldızı; ve komşu bir yıldızı pis bir şekilde yiyen bir kara delik.

Çarşamba günü araştırmacılar, Dünya’dan yaklaşık üç milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir cüce galaksiden kaynaklanan hızlı bir radyo patlaması veya FRB tespit ettiklerini söylediler. Bir ışık yılı, ışığın bir yılda kat ettiği mesafedir – 9,5 trilyon km. Bu galaksinin toplu yıldız kütlesi, Samanyolu’muzun kabaca 2500’de biri kadardır.

FRB, ilk olarak 2019 yılında, 30 futbol sahasına eşit bir sinyal alma alanına sahip dünyanın en büyük tek çanaklı radyo teleskopu olan Çin’in Guizhou eyaletindeki FAST teleskopu kullanılarak tespit edildi. New Mexico’daki Çok Büyük Dizi teleskopu kullanılarak daha fazla incelenmiştir.

Havadan bir görünüm, Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletindeki uzak Pingtang ilçesindeki Beş yüz metrelik Diyaframlı Küresel Teleskop’u (FAST) gösteriyor. (Liu Xu / Xinhua / Associated Press)

Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nden astrofizikçi Di Li, FAST baş bilimcisi ve araştırmanın ortak yazarı, “Hızlı radyo patlamalarına hâlâ kozmik bir gizem diyoruz ve haklı olarak da öyle” dedi. Nature dergisinde yayınlanan araştırma.

Caltech astronomu ve çalışmanın ortak yazarı Casey Law, “Hızlı radyo patlamaları, evrenin her yerinden görülebilecek kadar güçlü, yoğun, kısa radyo ışığı flaşlarıdır” diye ekledi. “Patlama, göz açıp kapayıncaya kadar çok daha hızlı, yaklaşık bir milisaniye içinde yanıp söner. Bazı FRB kaynaklarının, faaliyet fırtınası gibi görünen birden fazla patlama yaydığı bulundu, ancak diğerlerinin yalnızca bir kez patladığı görüldü. “

Kanada bağlantısı

Yeni açıklanan FRB, patlamalar arasında kalıcı ancak daha zayıf bir radyo emisyonuna sahip olan tekrar eden bir FRB’dir. Başka bir deyişle, her zaman “açık” kalır. Kabaca bilinen 500 FRB’nin çoğu tekrar etmez. Yenisi, o sırada McGill doktora öğrencisi olan Kanadalı Paul Scholz tarafından 2015 yılında keşfedilen bir başka FRB’ye çok benziyor. Bu, konumu kesin olarak belirlenen ilk FRB’ydi.

Kanada, bu gizemli sinyallerin en önemli araştırmacılarından biri olmaya devam ediyor. 2017 yılında, Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi (CHIME), Penticton yakınlarındaki Dominion Radyo Astrofizik Gözlemevi’nde BC dağlarında faaliyete başladı. Hedeflerinden biri, FRB’leri tespit etmenin yanı sıra pulsarları izlemek, evrenin genişlemesini ölçmek ve yerçekimi dalgalarını tespit etmeye yardımcı olmaktır.

İlk faaliyet yılında, teleskop 500’den fazla FRB tespit etti.

İZLE | CHIME teleskopu BC’de açıldı

Yeni radyo teleskop BC’de açıldı

Bilim adamları, Kanada’nın en büyük radyo teleskopu olan CHIME’in evrenin sırlarını ortaya çıkarmada büyük bir adım olacağını umuyorlar.

Li, bu patlamaları açıklamaya çalışmak için çok sayıda hipotezin önerildiğini kaydetti.

“Modellerin bolluğu, FRB’leri anlamadığımızı yansıtıyor. Çalışmalarımız, süpernova gibi aşırı patlayıcı bir olaydan doğan aktif tekrarlayıcıları destekliyor. Bu aktif tekrarlayıcılar da genç, çünkü doğum olayından kısa bir süre sonra görülmeleri gerekiyor. “dedi Li.

Gökbilimciler, yeni tanımlanan FRB’nin, arkasında bir nötron yıldızı bırakan bir süpernova patlamasıyla uzaya savrulan yoğun malzeme ile hâlâ sarılı olan bir “yenidoğan” olduğundan şüpheleniyorlar. Tekrarlayan patlamaların daha genç FRB’lerin bir özelliği olabileceğini ve belki de zamanla dağılabileceğini söylediler.

Yeni açıklanan FRB gibi keşifler, bilim adamlarının bu radyo patlamalarının nedenini belirlemesine yardımcı olabilir. Bilim adamları daha önce başka bir esrarengiz fenomenin – gama ışını patlamaları olarak adlandırılan son derece enerjik patlamaların – büyük yıldızların ölümünden, nötron yıldızlarının ve magnetarların birleşmesinden kaynaklandığına dair bir açıklama yapabildiler.

Law, “FRB’ler, tıpkı birkaç on yıl önce gama ışını patlamalarında olduğu gibi, astrofiziksel bir bulmacanın harika bir örneği olmak için hızla yükseldi.” Dedi.

“Fenomen, kaynakların nerede yaşadığı, ne sıklıkla patladıkları vb. hakkında giderek daha fazla şey biliyoruz. Ancak, bunlara neyin sebep olduğuna dair bize kesin bir cevap verecek altın ölçümün peşindeyiz.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *