Technology
Great Barrier Reef’in %90’ından fazlası bu yıl ağartıldı

Great Barrier Reef’in %90’ından fazlası bu yıl ağartıldı

Avustralyalı hükümet bilim adamları, bu yıl incelenen Great Barrier Reef mercanının yüzde 90’ından fazlasının, yedi yıl içinde dünyanın en büyük mercan kayalığı ekosisteminde bu tür dördüncü büyük olayda ağartıldığını söyledi.

Great Barrier Reef Marine Authority, Salı günü geç saatlerde yayınlanan yıllık raporunda, ağartmanın küresel ısınmadan kaynaklandığını, ancak bu, Pasifik Okyanusu’nun daha soğuk sıcaklıklarıyla ilişkili bir La Niña hava durumu paterni sırasında resifin ilk ağartma olayı olduğunu söyledi. incelenen alanlardan etkilenmiştir.

2016, 2017 ve 2020’deki ağartma, Avustralya’nın doğu kıyılarındaki ünlü resifteki mercanların üçte ikisine zarar verdi.

Mercan, resif ekosistemini yöneten yetkili bilim adamı David Wachenfeld, ısı stresi tepkisi olarak ağartıyor ve bilim adamları, mercanların çoğunun mevcut olaydan kurtulacağını umuyorlar.

Wachenfeld Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “İlk belirtiler, ölüm oranının çok yüksek olmayacağı yönünde.” Dedi.

Wachenfeld, “Ağartılan mercanların çoğunun iyileştiğini göreceğimizi ve 2020’ye daha çok benzeyen, evet, kitlesel ağartmanın olduğu, ancak ölüm oranının düşük olduğu bir olayla sonuçlanacağını umuyoruz.”

Bazı yıllarda diğerlerinden daha kötü ağartma

Wachenfeld, 2016 ve 2017’deki ağartma olaylarının “oldukça yüksek seviyelerde mercan ölümlerine” yol açtığını söyledi.

İklim değişikliğini izleyen Avustralya merkezli bir grup olan İklim Konseyi’nde araştırmacı olan Simon Bradshaw, raporun resifin hayatta kalmasının on yıl içinde dik küresel emisyon kesintilerine bağlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bradshaw, “Bu çok üzücü. Bu çok rahatsız edici” dedi. “Bu, Bariyer Resifi’mizin gerçekten çok ciddi bir belada olduğunu gösteriyor.”

Bu hava fotoğrafları, Aralık ayında Avustralya’daki Great Barrier Reef’i gösteriyor. 2, 2017. Great Barrier Reef, dünya mercan resifi ekosistemlerinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor (Kyodo Haberleri / Associated Press)

Geçen Aralık, yani Güney Yarımküre yazının ilk ayı, resifin 1900’den beri yaşadığı en sıcak Aralık ayıydı. Rapora göre, Şubat ayı sonlarında bir “deniz ısı dalgası” başlamıştı.

Bir Birleşmiş Milletler heyeti, resifin Dünya Mirası listesinin iklim değişikliğinin tahribatı nedeniyle düşürülmesi gerekip gerekmediğini değerlendirmek için Mart ayında resifi ziyaret etti.

Geçen yıl Temmuz ayında Avustralya, Birleşmiş Milletler’in kültürel kuruluşu olan UNESCO’nun, iklim değişikliğinin neden olduğu hasar nedeniyle resifin Dünya Mirası statüsünü “tehlikede” seviyesine düşürme girişimini ertelemek için yeterli uluslararası destek aldı.

Ancak soru, gelecek ay yapılacak yıllık toplantısında Dünya Mirası Komitesi’nin gündemine geri dönecek.

Büyük Set Resifi, dünya mercan resifi ekosistemlerinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor ve adını 18. yüzyıl denizcilerine sunduğu kapsamlı tehlikelerden dolayı aldı. 2.500’den fazla resif ağı, 348.000 kilometre kareyi (134.000 mil kare) kapsıyor.

Isı neden ağartmaya neden olur?

Mercan, resiflerin içinde yaşayan ve su sıcaklığındaki değişikliklere duyarlı mikroskobik alglerle beslenen polip adı verilen minik hayvanlardan oluşur.

Algler, resiflere renkli kaleydoskop sağlar ve mercana besinlerinin çoğunu sağlayan fotosentez yoluyla şeker üretir.

Yükselen okyanus sıcaklıkları, alglerin ürettiği kimyasalları toksinlere dönüştürür. Mercan, zehirli algleri etkili bir şekilde tükürdüğü için beyaza döner.

Birkaç haftayı aşan ısı stresi mercanın açlıktan ölmesine neden olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *