Technology
Hamiltonyalılar, Dundas hindi akbabasında kuş gribi tespit edildikten sonra kuş besleyicileri kullanmayın dedi.

Hamiltonyalılar, Dundas hindi akbabasında kuş gribi tespit edildikten sonra kuş besleyicileri kullanmayın dedi.

Kent sakinlerini kuşlara dokunmamaları veya kuş yemliği kullanmamaları konusunda uyaran kente göre, Dundas’ta kuş gribi olan bir hindi akbabası bulundu.

Şehir yetkililerinin Perşembe günü paylaştığı bir basın açıklamasına göre kuş gribi, çoğunlukla kazlar veya ördekler ve yabani kuşlar gibi evcil kümes hayvanlarını etkileyen viral bir hastalıktır.

Kanada Gıda Denetleme Kurumu’nun geçtiğimiz hafta yumurta ve kümes hayvanı üreticilerinin 1,7 milyondan fazla çiftlik kuşunu son derece bulaşıcı bir türe kaptırdığını bildirmesiyle, son aylarda ülke genelinde grip salgınları belgelendi.

Alberta, şimdiye kadar en çok etkilenen eyalet olurken, Ontario’da etkilenen 23 çiftlik var ve 425.000 kuş öldü.

Kanada’da kuş gribi vakaları artıyor

Ülke genelinde kuşlar arasında oldukça bulaşıcı bir kuş gribi türü yayılıyor. Uzmanlar, Colorado’da onaylanmış bir insan bulaşma vakasına rağmen, insanlara yönelik riskin düşük olduğu konusunda ısrar ediyor.

Kuş gribi kuşları öldürebilirken, şehir insanlar için riskinin “çok düşük” olduğunu söylüyor.

Yerel yetkililer, insanlardaki çoğu vakanın kümes hayvanları veya atıklarını ellediklerine kadar takip edildiğini söylüyor.

Basın açıklamasında, “Uygun şekilde pişirilmiş kümes hayvanlarının insanlar için kuş gribi enfeksiyonu için bir endişe kaynağı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok” deniyor.

Birinin bir kuşa dokunması gerekiyorsa, vücut sıvıları veya kanla temastan kaçınmak için eldiven veya iki kat plastik torba giymeleri tavsiye edilir. Şehir, daha sonra ellerini sabun ve suyla yıkaması gerektiğini söylüyor.

Kuş gribi belirtileri aşağıdakileri içerir:

  • Ateş, öksürük, boğaz ağrısı veya burun akıntısı.
  • Vücut ağrıları, baş ağrıları, genel yorgunluk.
  • Nefes darlığı.
  • Kırmızı gözler.

Yetkililere göre ishal, mide bulantısı, kusma ve nöbetler de semptom olarak kabul ediliyor, ancak bunlar daha az yaygın.

Şehir ayrıca kuş gribi semptomlarının COVID-19’a benzediğini de not ediyor.

Son 10 gün içinde kuş veya kümes hayvanları ile temas eden ve hastalık belirtileri gösteren herkesin bir doktor veya hemşire ile iletişime geçmesi istenir.

Birisi hasta veya ölü yabani kuşlar bulursa, 1-800-567-2033 numaralı telefondan Kanada Kooperatif Yaban Hayatı Sağlık Merkezi’ni aramaları istenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *