Technology
İngiliz su tankında dev bir “deniz ejderhası” fosili keşfedildi.

İngiliz su tankında dev bir “deniz ejderhası” fosili keşfedildi.

Bir iktiyozorun fosilleşmiş kalıntıları, türünün Britanya’daki en büyük ve en eksiksiz olan İngiltere’nin Midlands bölgesinde bulunmuştur. Anglian Water tarafından yayınlanan bir basın açıklaması.

Actiosurlar, şekil olarak yunuslara benzeyen, ancak 25 metre uzunluğa kadar olan büyük deniz sürüngenleriydi.

“Rutland Deniz Ejderhası” lakaplı 10 metrelik fosil, Şubat 2021’de Londra’nın yaklaşık 160 km kuzeybatısındaki Rutland Water’da keşfedildi. 180 milyon yaşında olduğu düşünülüyor.

Bu, “Rutland Deniz Ejderhası” takma adıyla bilinen bir fosilden bir sanatçının rekonstrüksiyonudur. (Bob Nichols / Anglikan Suyu)

Leicestershire ve Rutland Wildlife Trust’ta bir çevreci olan Joe Davis, yeniden çevre düzenlemesi için bir lagün adasının rutin tahliyesi sırasında saçağı buldu.

Davis, “Bu bulgu oldukça şaşırtıcı ve mesleğin en önemli özelliklerinden biri” diyor ve ekliyor: “Bu keşiften çok şey öğrenmek ve bu muhteşem yaratığın bir zamanlar üstümüzdeki denizlerde yüzdüğünü düşünmek harika.”

Büyük gözleri ve dişleri nedeniyle deniz ejderhası olarak bilinen iktiyozorların soyu yaklaşık 90 milyon yıl önce tükenmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *