Technology
Kanada’nın nükleer atık ajansı, Ontario’daki First Nation için hazırlanan 300 bin dolardan dolandırıldığını söyledi.

Kanada’nın nükleer atık ajansı, Ontario’daki First Nation için hazırlanan 300 bin dolardan dolandırıldığını söyledi.

Kanada’nın nükleer atıklarından sorumlu ajans, Yerli bir şef gibi davranan siber suçlu olduğu iddia edilen bir kişinin, Ontario’daki bir First Nation’da topluluk gelişimi için gereken parayı kişiye yaklaşık 300.000 dolar ödemesi için örgütü kandırmayı başardığını söyledi.

Fonlar, Nükleer Atık Yönetim Örgütü’nden (NWMO) Saugeen First Nation’dan Chippewas’a yapılan toplam 600.000 dolarlık iki ödemenin ikincisiydi. Binlerce yıldır kullanılmış nükleer yakıt stoğu.

NWMO medya ilişkileri müdürü Bruce Logan, CBC News’e bir e-postada, “Bu yılın başlarında, bir ödeme hedeflenen alıcıdan yönlendirildiğinde dolandırıcılık amaçlı siber faaliyetlerin kurbanı olduğumuz konusunda bilgilendirildik” dedi.

“Neyse ki, paranın çoğunu geri alabildik. Ayrıca tam tutarı, hak sahibi olan Saugeen’li Chippewas’a da aktardık.”

Mahkeme başvuruları soruları yanıtlama ajansı olmayacak

Logan, NWMO’nun bir iç soruşturma açtığını söyledi. Ayrıca suçu RCMP’nin Kanada Dolandırıcılıkla Mücadele Merkezine bildirmişti, ancak Mounties soruşturma yapmıyor, dedi.

Logan başka soruya cevap vermeyecekti.

Saugeen Nehri ve Ontario’daki Bruce Yarımadası boyunca bir Ojibway First Nation olan Saugeen First Nation, sonunda, topluluk gelişimi için kullanılması planlanan paranın ‘haklı alıcısı’ oldu. (Google Sokak Görünümü)

Ancak, avukatlar tarafından NWMO için kayıp parayı bulma girişimlerinde sunulan mahkeme belgeleri CBC News tarafından alındı ​​ve incelendi. İddia edilen dolandırıcının paranın bir kısmını nasıl kaçırdığına dair bazı bilgiler veriyorlar.

Beyannamelere göre, ajans Aralık ayında iki e-posta aldı. 21 Ocak 2021, Saugeen First Nation Chief Lester Anoquot’a ait olduğunu iddia eden bir e-posta hesabından.

İlk e-posta, grubun olağan Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC) hesabı yerine Royal Bank of Canada (RBC) hesabına ödeme yapma talimatlarını içeriyordu. İkinci e-posta, geçersiz bir RBC kontrolünün bir kopyasını içeriyordu.

Sahtekar, Saugeen şefi olduğunu iddia etti

Mahkeme belgelerine göre, daha sonra, ödeme talimatlarındaki ani değişikliğin meşruiyetini ortaya çıkarmaya çalışırken, şef olduğunu iddia eden kişi ile ajans yetkilileri arasında bir dizi e-posta alışverişi yapıldı.

Bu parlak sarı işaret, NWMO’nun Kanada’nın kullanılmış nükleer yakıt stokunu depolamayı düşündüğü iki bölgeden biri olan Güney Bruce belediyesindeki küçük bir çiftçi kasabası olan Teeswater, Ont.’da protestocular tarafından dikildi. (Colin Butler / CBC Haberleri)

Aralık’ta 29 Ocak 2021’de NWMO, belirtilen hesaba iyi niyetle elektronik bir ödeme yaptı. Mahkeme belgeleri, Ocak ayına kadar olmadığını söyledi. 27 Ocak 2022’de grup konseyi paranın asla gelmediğini söylediğinde, NWMO yetkilileri şefin hesabı olduğunu iddia eden hesabın ele geçirildiğini fark etti.

O noktada belirtilen belgelere göre, NWMO yetkilileri ne parayı alan kişinin kimliğini ne de ne kadar harcandığını bilmediklerini fark ettiler.

Belgelere göre, nükleer atık dairesi avukatları daha sonra bir Norwich emri için başvurdular; bu, Kanada yasalarında masum bir üçüncü tarafı bir kovuşturmaya yardımcı olmak için bilgileri devretmeye zorlayacak nadir bir hareketti.

Mahkeme dosyalarına göre, bir Toronto mahkemesi 9 Mart 2022’de hesap için bir kısıtlama emri verdi. O sırada, 228.465,07 ABD doları kalan bir bakiye vardı.

Anoquot, grup konseyinin hala sonraki adımlarını belirlemeye çalıştığını söyleyerek konuyla ilgili CBC News’e yorum yapmayı reddetti.

“Hala ileriye dönük bir yolu tartışıyoruz” [and] Henüz bir hikaye yapmaya hazır değilim, “diye yazdı bir e-postada.

Mahkeme dosyalarında yer alan banka kayıtları

Ancak mahkeme dosyalarında yer alan RBC kayıtları, söz konusu hesabın, Burlington, Ont.

Diyagram, inşaat tamamlandığında 23 milyar dolarlık nükleer atık mezarının nasıl görüneceğini gösteriyor. Tesis, 100.000 yıl boyunca üç milyonun üzerinde kullanılmış nükleer yakıt demeti depolamak üzere tasarlanmıştır. (NWMO)

Ev eski bir dublekstir ve şu anda eyaletin Çoklu Listeleme Hizmetleri web sitesinde satış için listelenmiştir. Google Streetview görüntüleri, mülkün kapsamlı bir tadilattan geçtiğini gösteriyor. Şu anda rezidansta kimse yaşamıyor.

Banka kayıtları, RSG Ventures’ın fiziksel adresinin Oakville, Ont’ta ticari bir plaza olduğunu gösteriyor. Posta adresi Mississauga, Ont’ta bir alışveriş merkezi.

Banka kayıtları ayrıca şirketin telefon numarasını da içeriyordu, ancak CBC News numarayı aradığında, Douglas Finch cevap verdi ve RSG Ventures veya Robert Solomon Gruger’ı hiç duymadığını söyledi.

Finch, telefon numarasını yakın zamanda Toronto Bölgesi’ndeki barlar ve restoranlar için bir fıçı bira izleme hizmeti olan şirketi DraftCo’nun yönetici hattı olarak aldığını söyledi.

“Bu az önce aldığım bir iş numarası,” dedi. “Numarayı sadece altı hafta kullandım, tip bir şey.”

Robert Solomon Gruger’a gelince, CBC News onun adını bir dizi veri tabanında – iflas, iflas ve Ontario’da haciz araştırması da dahil olmak üzere – araştırdı, ancak hiçbir eşleşme bulunamadı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *