Technology
Kar tanelerinin neden 6 noktası var?  Halifax uzmanı kar bilimini analiz ediyor

Kar tanelerinin neden 6 noktası var? Halifax uzmanı kar bilimini analiz ediyor

Bir daha kar yağdığında, kolunuzdaki şu küçük boncuklara bakın – bulutların üzerinde neler olduğuna dair ipuçları var.

Dalhousie Üniversitesi’nde Seçkin Kimya Profesörü Mary Ann White, Üniversitenin bir üyesidir. Sipariş KanadaVe bir dereceye kadar bir buz uzmanı.

Ayrıca insanları sahte el sanatlarından uzak tutmaya çalışıyor.

White gülerek, “Kar taneleri genellikle altı katlı simetriye sahiptir, ancak onları dört katlı simetride çok kötü bir şekilde kestiklerini gördüğünüz yer dışında. Bu beni deli ediyor,” dedi.

“Torunum… Facebook’ta altı puan kar taneleri elde etmesi için kağıdını katlamasına yardım edip edemeyeceğimi bilmek istedi, bu yüzden bunu yapmaktan mutlu oldum.”

Mary Ann White, Dalhousie Üniversitesi’nde Seçkin Kimya Profesörüdür. (CBC)

White, altı noktanın, her bir kar tanesinin milyarlarca ve milyarlarca su molekülünden oluşması ve özünde altıgen bir şekil oluşturmak için esasen “el ele tutuşan” altı su molekülü olması nedeniyle oluştuğunu söylüyor.

Çekirdeğin altıgenine çok sayıda su molekülünün eklenebileceği yöntemler, “o kadar çoktur ki”, aynı kar tanelerine sahip olma şansının olmadığını söyledi.

Tüm kabuklar gökyüzünde su veya bir tür yoğunlaşma olarak başlar ve daha sonra sıcaklık ve nem koşullarına bağlı olarak farklı şekillerde buz kristalleri oluşur.

White, bir bölgenin tarihi hakkında bilgi almak için bir kayayı inceleyen bir jeolog gibi, kar kristallerinin atmosferin nasıl olduğunu gösterebileceğini söyledi.

NL, Random Island’daki Petley’den Thomas Clanche, 2017’de bu muhteşem kar tanelerini ön camına vurdu. (Thomas Clanch)

White, “Uzay yoluyla daha soğuk bir alana düşerse, buz molekülleri muhtemelen daha iyi yapışacaktır. Daha ıslak bir alandan düşerse, ona eklenecek daha fazla su molekülü vardır” dedi.

Kar taneleri arasındaki fark mikroskop altında kesinlikle fark edilirken White, bunların cep büyüteci ile hatta çıplak gözle görülebileceğini söyledi.

White, “Sıcaklık çok soğuk olmadığında ve sıfır santigrat derece civarında olduğunda, muhtemelen ince kabarık kar taneleri anlamına gelir” dedi. -5 ila -10 santigrat derece arasındaki daha soğuk sıcaklıklar, yanlarında iğneler veya uzun buz sütunları getirir. Daha da soğuk, yaklaşık -15 santigrat derecede, kabuklar yeniden oluşur.

Mevcut araştırmalarda buz

Buzun belirli şekillerde nasıl ve neden oluştuğunu anlamak White’ın kendi araştırması için çok önemlidir.

Ekibi, termal enerjiyi depolamak veya güneş pilleri oluşturmak gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilen gözenekli seramikler yapmak için “dondurarak döküm” adı verilen bir yöntem kullanıyor.

Öğütülmüş seramikleri, genellikle dondurulduğunda birçok şekil alabilen belirli katkı maddeleri içeren suyla karıştırırlar. White, daha sonra eşyaları dondurarak kuruttuklarını, buzu erittiklerini ve boş alanlar bıraktıklarını söyledi.

White, özellikle koridorda bir saat kürekle geçirdikten sonra karın ne kadar özel olduğunu unutmanın kolay olduğunu söyledi.

White, “Bu güzel kristalleri görüyoruz, bize boşuna geliyorlar. Onlara bu kadar lanet etmemeliyiz” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *