Technology
Küçük uzay kayası 10 milyar dolara ulaştı James Webb Uzay Teleskobu

Küçük uzay kayası 10 milyar dolara ulaştı James Webb Uzay Teleskobu

NASA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Mayıs ayında yeni konuşlandırılan James Webb Uzay Teleskobu’na küçük bir göktaşı çarptığını ve altın kaplama aynalarından birinin hizasını bozduğunu, ancak yörüngedeki gözlemevinin programını kısa süre içinde tam olarak faaliyete geçecek şekilde değiştirmediğini söyledi.

NASA, yaptığı açıklamada, teleskobun Aralık ayındaki lansmanından bu yana beşinci ve en büyük isabet olduğunu belirterek, küçük uzay kayası 10 milyar dolarlık teleskoba Mayıs ayı sonlarında çarptı ve teleskopun verilerinde küçük ama fark edilir bir etki bıraktı.

NASA, “İlk değerlendirmelerden sonra ekip, teleskopun hala tüm görev gerekliliklerini aşan bir seviyede performans gösterdiğini buldu.” Dedi. “Kapsamlı analiz ve ölçümler devam ediyor.”

NASA, mühendislerin mikrometeoroidin neden olduğu “bozulmanın bir kısmını ortadan kaldırmaya” yardımcı olmak için etkilenen ayna segmentinde hassas bir yeniden ayarlamaya başladıklarını söyledi.

NASA tarafından 9 Mayıs’ta sağlanan bu görüntülerin birleşimi, emekli Spitzer Uzay Teleskobu tarafından görülen Samanyolu’nun küçük bir uydu gökadası olan Büyük Macellan Bulutu’nun bir kısmını ve yeni James Webb Uzay Teleskobu’nu gösteriyor. (NASA / JPL-Caltech / NASA / ESA / CSA / STScI / The Associated Press)

Webb, Ocak ayında Dünya’dan yaklaşık 1,6 milyon kilometre uzakta bir güneş yörüngesine park etti ve kozmosun ilk tam renkli görüntülerini Temmuz ayında vermesi bekleniyor.

NASA, “Bu son etki, Webb’in operasyon programında herhangi bir değişikliğe neden olmadı” dedi.

En güçlü uzay tabanlı gözlemevi

NASA, Webb’in aynasının, uzayda aşırı hızlarda uçan toz boyutundaki parçacıkların bombardımanına dayanacak şekilde tasarlandığını, ancak en son etkinin “modellenenden daha büyük ve ekibin yerde test edebileceğinin ötesinde” olduğunu söyledi.

NASA tarafından yönetilen uzay teleskobu, bir dizi sensör ve 18 altın kaplama ayna parçasıyla birlikte dünyanın en erken evrelerinden uzak gezegenleri ve galaksileri aramak için birlikte çalışan, şimdiye kadar yapılmış en güçlü uzay tabanlı gözlemevi olarak kabul ediliyor. Evren.

Mühendisler, teleskopu, Webb’in uzaydaki konumunun yakınında tahmin edilen meteor yağmurları sırasında ultra hızlı hızlarda hareket eden küçük uzay kayaları olan mikrometeoroidlerden gelen ara sıra etkilere dayanacak şekilde tasarladı.

NASA, geçen ayki mikrometeoroidin herhangi bir meteor yağmurundan gelmediğini söyledi. Etkiyi “kaçınılmaz bir şans olayı” olarak nitelendiren ABD uzay ajansı, benzer uzay kayalarından gelecek etkilerden kaçınmanın yollarını araştırmak için bir mühendis ekibini bir araya getirdiğini söyledi.

Teleskop, NASA tarafından Kanada Uzay Ajansı ve Avrupa Uzay Ajansı ile ortaklaşa yürütülen uluslararası bir işbirliğidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *