Technology
La Palma adasındaki yanardağdan daha fazla lav akarken yeni bir korku var.

La Palma adasındaki yanardağdan daha fazla lav akarken yeni bir korku var.

Cuma günü, İspanya’nın La Palma adasındaki Cumbre Vieja yanardağındaki yeni açılan bir yarıktan lav aktı, önceki akarsulardan farklı bir yol yarattı ve daha fazla yıkım korkusu uyandırırken, iyi kül adalıları maske takmaya ve O gözlük takmaya zorladı.

Yeni çatlaktan bir sıcak lav nehri aktı ve Perşembe günü geç saatlerde, ilk patlama alanının 400 metre kuzeyinde patladı.

19 Eylül’deki patlamadan bu yana birkaç havalandırma deliği açıldı, ancak Kanarya Volkanı son açılışı yeni bir “patlama merkezi” olarak nitelendirdi.

La Palma Belediye Başkanı Mariano Hernandez Zapata, “Bu yeni akarsuyun denize olan rotası hakkında endişeler var, ancak önümüzdeki saatlerde eski akıntıya katılması bekleniyor” dedi.

Bir gecede daha fazla evin lav tarafından vurulduğunu söyledi.

Bir basın toplantısında, “Önümüzde daha fazla drama var, daha fazla insanın ilgilenmesi gerekiyor” dedi.

Patlamanın başlamasından bu yana yaklaşık 6.000 kişi tahliye edildi ve henüz eve dönmedi. Evler, kiliseler ve okullar da dahil olmak üzere 800’den fazla bina yıkıldı.

Bölge lideri Angel Victor Torres, yanardağın 80 milyon metreküp erimiş kaya püskürterek 50 yıl önce La Palma’daki son büyük patlamadaki patlama oranını yarıya indirdiğini söyledi.

Etkilenen şehirlerden biri olan Los Lanos de Aridan sakinleri, sokakları kaplayan ve havada uçuşan volkanik toza karşı önlem olarak şemsiye ve göz koruması taşıyor.

Bir garson, Los Lanos de Aridan’daki Kanarya Adası La Palma’da bir volkanik patlamanın ardından Cuma günü bir barın dışındaki külleri temizliyor. (Borja Suarez / Reuters)

Los Lanos’taki bir bakım evinde annesini ziyaret eden 45 yaşındaki hemşire yardımcısı Matilda Gonzalez Tavares, “Dün gece gözlerimdeki küller çok rahatsız ediciydi. Göz damlası kullanmak zorunda kaldım ve cildim yanıyordu” dedi. için

“Bu çaresizlik, korku, güvensizliktir. Ne olduğunu bilemezsiniz” dedi.

Şehirde bir çiçekçi işletmesi işleten 56 yaşındaki Juan Antonio Perez Gonzalez, en kötüsünün henüz gelmediğinden korkuyor.

Reuters’a verdiği demeçte, “Bu bir felaket olduğu için ona iyi bir yüz veremem ya da size iyi haber veremem” dedi. Birçok kasaba halkının toplanıp ayrılmaya hazırlandığını söyledi.

(CBC Haberleri)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *