Technology
Minnewanka Barajı tarafından bir damlaya indirilen Banff’taki dere neredeyse yeniden inşa edildi.

Minnewanka Barajı tarafından bir damlaya indirilen Banff’taki dere neredeyse yeniden inşa edildi.

Banff Ulusal Parkı’nda on yıllardır damlayan bir dereyi canlandırmak için çok yıllı bir proje yürütülüyor.

Şelale deresi, Minwanka Gölü’nün rezervuarından akan dokuz kilometrelik bir deredir. Eskiden Bow Nehri’nin güneyine kadar akıyordu, ancak barajın 1941’de inşa edilmesinden sonraki yıllarda, dere yavaş yavaş kurudu ve eski nehir yatağı ince tortularla doldu.

Projeye liderlik eden Kanadalı bir park ekoloğu olan Helen Irwin, derenin doğal yaşam alanının, yerli batı yamaç alabalığı ile rekabet edebilen yerli olmayan balık türlerinin, özellikle dere alabalığının gelmesiyle zarar gördüğünü söyledi.

“Cascade Creek Rehabilitasyon Projesi temelde nehri hayata döndürmeye ve şimdi nesli tükenmekte olan bir tür olan batı yamaçlarında somon balığına ev sahipliği yapmaya çalışıyor” dedi.

“West Scissors alabalıklarının menzilinin ne kadar olduğunu ve şimdi nasıl olduğunu gösteren bir haritaya bakarsanız, bunun sadece küçük bir kısmı” diyor.

Soldaki resim restorasyon öncesi dere yatağını, sağdaki resim ise rekonstrüksiyon sonrası aynı noktayı göstermektedir. (Kanada Parkları)

Restorasyon projesi 2010’da başladı, ancak 2013’teki feci sel aslında işleri beklenenden daha hızlı yaptı.

Kanada Parkları web sitesinde, “2013 sel suları sırasında Minnewanka Barajı’ndan gelen ani sel suları, eski Cascade Nehri yatağını takip etti ve yıllarca birikmiş tortuyu birkaç gün içinde kaldırdı” diyor.

Sellerin ardından, Kanada parkları, Trans-Alta ve Federal Balıkçılık ve Okyanuslar Dairesi, dereyi rehabilite etmek ve onu Bao Nehri’ne yeniden bağlamak için ortak bir plan geliştirdi.

Mürettebat şimdi artan akıntılara uyum sağlamak için boruları ve olukları değiştirdi ve yerli olmayan balıkların nehir kanalına yeniden girmesini önlemek için yukarı akışa bir balık bariyeri kurdu.

Irwin, “Ayrıca, rehabilite edilen kanalın bölümleri boyunca nehir boyunca sağlıklı yaşam alanı oluşturmaya yardımcı olmak için yaklaşık 2.500 yerli ağaç ve çalı dikebildik.” Dedi.

Parks Canada’daki bilim adamları, gelecek yılın başlarında batı yamaçlarında somonu yeniden başlatmaya başlamayı planlarken, yeterli ilerleme kaydedildi.

1941’de Minhwanka Gölü Rezervuarının inşasından bu yana, şelale deresi on yıllar boyunca bir düşüşe indirgendi. (Dave Gilson / CBC)

Irwin, restorasyon çalışmasının karmaşık olduğunu ve tamamlanmasının yıllar sürdüğünü söylüyor.

“Önemli ilerleme kaydettik ve projemizdeki sonraki adımlar için gerçekten heyecanlıyız” dedi.

İnsanların gerçekten uzak durmasını istediğimiz şey, tatlı su ekosistemlerini iyileştirme ve nesli tükenmekte olan türleri kurtarma olasılığıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *