Technology
Nesli tükenmekte olan tatlı su vatozları bilim adamları tarafından kurtarıldı

Nesli tükenmekte olan tatlı su vatozları bilim adamları tarafından kurtarıldı

Deniz biyologlarından oluşan bir ekip, bölgenin biyolojik çeşitliliğinin tehdit altında olduğu konusunda uyarmalarına rağmen, Kamboçya’daki Mekong Nehri’nin uzak bir kısmına yapılan yakın tarihli bir keşif gezisi sırasında nesli tükenmekte olan dev bir tatlı su vatozunun keşfini memnuniyetle karşıladı.

Vatoz, Kamboçya’nın kuzeydoğusundaki Stung Treng eyaletindeki Mekong’daki 80 metre derinliğindeki bir havuzda balıkçılar tarafından yanlışlıkla yakalandı ve ziyaret eden bilim adamları, hayvanın canlı olarak geri getirilmesine yardım etti.

Nevada Üniversitesi’nde balık biyoloğu olan Zeb Hogan, dört metre uzunluğundaki 180 kilogramlık vatozun bulunmasının önemli olduğunu söyledi.

Geçen hafta sona eren USAID tarafından finanse edilen Mekong’un Harikaları keşif gezisine liderlik eden Hogan, “Bu yakalama önemliydi çünkü nehrin kıyısındaki bu büyük balıkların varlığını doğruluyor” dedi.

“Bu çok uzak bir nehir parçası, iyi çalışılmamış, balıkçılık ve biyolojik çeşitlilik için inanılmaz derecede önemli ve aynı zamanda tehdit altında olan bir nehir parçası” dedi.

Ekip, bölgedeki derin havuzları inceleme çabalarının bir parçası olarak ışıklar ve kameralarla donatılmış insansız denizaltılar kullandı.

Keşif ekibinden yapılan açıklamada, bölgede önerilen hidroelektrik barajlarının devam etmesi durumunda nehrin bu bölümünün “yıkıcı ekolojik etkilere” maruz kalabileceği belirtildi. Diğer tehditler arasında yasadışı balıkçılık ve plastik atıklar yer alıyor.

Mekong’daki biyoçeşitliliği yirmi yıldan fazla bir süredir inceleyen Hogan, nehirdeki bazı tatlı su balıklarının azalan popülasyonunun çok endişe verici olduğunu söyledi.

Hogan, “Tarihsel olarak, nehrin bu bölümü 200 milyar genç balık üretti ve daha sonra sel mevsimi boyunca tüm Kamboçya’ya ve hatta Vietnam’a dağıldı.” Dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *