Technology
NS’de geliştirilen yapay zeka yazılımı, Wild Bay’e ve Fundy Körfezi’nin bulanıklığına genel bir bakış sağlıyor.

NS’de geliştirilen yapay zeka yazılımı, Wild Bay’e ve Fundy Körfezi’nin bulanıklığına genel bir bakış sağlıyor.

Nova Scotia tabanlı yapay zeka yazılımı, Fon Körfezi’nin çalkantılı ve bulutlu sularında deniz yaşamını tespit etmeyi daha kolay ve daha hızlı hale getiriyor – gelgit türbinlerinin potansiyel etkisini izleme çabalarında bir dönüm noktası.

Şimdiye kadar büyük ölçekli yenilenebilir elektrik üretme çabalarını engelleyen acımasız gelgitler, orada bulunanların bir resmini çizmeyi de zorlaştırıyor.

Fondy Körfezi, parçalanmış tortularla o kadar karanlık ki, araştırmacılar su sütununda yüzen şeyi “görmek” için yankı konumu pingleri yayan eklemli balık bulucular kullanıyor.

Ancak gelgit, balıkları ve diğer deniz hayvanlarını gizleyen büyük miktarlarda hava kabarcıkları da yaratır.

Kâr amacı gütmeyen Fundy Ocean Research’te okyanus teknisyeni Jessica Douglas, “Bu çok fazla sorun yaratıyor çünkü balıkları ve hava kabarcıklarını sınıflandırmamız gerekiyor, böylece hava kabarcıklarını biyolojik sinyaller olarak saymayız” dedi. Enerji veya kuvvet merkezi.

Douglas, Fundy Okyanus Enerji Araştırma Merkezi’nde bir okyanus teknolojisi uzmanıdır. (Robert Short / CBC)

Aşağı görmek zor

Görevi, gelgit gücü teknolojisini test etmek için bir gösteri alanının kurulduğu Minas Geçidi’ndeki deniz yaşamını izlemektir.

İlk yokuş aşağı türbin, birkaç gün içinde gelgit nedeniyle tahrip edildi. İkinci dava, iflas eden geliştirici tarafından terk edildi ve hala dipte. Diğer türbinlerin de bu yıl kurulması bekleniyor.

Yakın zamana kadar, Douglas hava kabarcığı çizgilerini manuel olarak çizmek için bir bilgisayar faresi kullanıyordu – bu, 24 saatlik ses monitörü verilerini kullanmak için 70 ila 80 saat sürebilen, zaman alan bir işlemdi.

“Tüm bu düzenlemeleri yapmak çok küçük ve çok yorucu dakikalar ve bir veri kümesini düzenlemek haftalar alıyor.”

DeepSense’te oturum açın

Dalhousie Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’ndeki DeepSense Ocean merkezli ekip devreye girdi.

Yardımcı Doçent Chris Wieden, “Büyük bulanık sabotajı otomatik olarak filtrelemek için bir bilgisayar eğittiler,” dedi.

“Bu büyük bir zorluktu. Su altındaki şeyleri görmek için bu tür ses verileriyle, ses verileriyle ilk defa çalışıyorduk.”

Araştırmacılar, Fundy Körfezi’ndeki balıkları tespit etmek için gelişmiş yankı ses cihazları kullanıyor. (Fundy Ocean Enerji Araştırma Merkezi)

DeepSense, yüz tanıma yazılımında kullanılan aynı modeli benimsedi.

Whidden, “Bu yöntemi, bu ses verilerini bir görüntü olarak kabul ettiğimiz bu farklı türde verileri kullanmayı öğrettik. Bu nedenle, önemli parçalara odaklanmaya çalışıyoruz,” dedi.

Ecofilter programı verileri tarar

Echofilter yazılımı denildiği gibi insan unsurunu tamamen ortadan kaldırmaz.

Douglas, “Bu bir gecede çalıştırabileceğim bir şey,” dedi. “Uyuduğumda verileri veriler üzerinde çalıştırıyorum ve sonra uyanıp her şeyin yolunda olup olmadığını tekrar kontrol edebiliyorum. Bu bana yarıdan fazla zaman kazandırıyor.”

Wiedden buna, otomasyonun bireyler tarafından test edildiği yapay zeka teknolojisinin “tam kullanımı” diyor.

“Makine öğrenimi algoritmamızla yaptığımız her şey hala dikkatlice incelenebilen bir kullanıcı arayüzüne aktarılıyor, böylece belirli kişilerden ve bireylerden makine öğrenimini belirlediğimiz projelerle çalışabilirsiniz.” Önceki sorunları anlamıyorsunuz. gruplar eğitim kompleksinde olmadıkları için dışarıda bırakılıyor. Sadece çok zaman kazanıyor ve insanlara yardım ediyoruz. “

Gerçek zamanlı izlemeye yakın

Gelgit enerjisinin savunucuları, yankı sesi verilerinin daha hızlı işlenmesinin, Kanadalı düzenleyicilerin gelgit türbinlerini lisanslarken istediği gerçek zamanlı izleme sağlayacağını söylüyor.

Deniz Enerjisi Araştırma Kar Amacı Gütmeyen Derneği araştırma direktörü Russell Demetro, “Bu önemli bir olay. İnsanlar gelgit enerjisi cihazlarının balıklar ve deniz memelileri de dahil olmak üzere deniz yaşamına zarar vermediğini bilmek istiyor” dedi.

Dmytriw, düzenleyicilerin gelgit türbinlerinin kullanılmasına izin vermeden önce “gerçek zamanlıya yakın” izleme istediklerini söylüyor. (Robert Short / CBC)

Echofilter yazılımı, birliğin gelgit enerjisi şirketlerinin Balıkçılık ve Okyanuslar Bakanlığı’nı ve diğer devlet düzenleme kurumlarını tatmin etmesine yardımcı olmak için bir düzineden fazla teknoloji geliştirme programının bir parçasıdır.

“Pathway programı, teknoloji geliştiricilerinin, balıklar ve memeliler de dahil olmak üzere denizaltı biyotası üzerinde neredeyse minimum gerçek zamanlı etkiye sahip olan güvenilir, düzenleyici onaylı bir çevresel etki izleme paketine güvenmelerine olanak tanıyor. Deniz yoluyla ve Minas Geçidi gösterisinde., “Dmytriw dedi.

Ekipmanın izin verilen sınıra kadar itilmesi

İzleme projesi Douglas için göz alıcı oldu.

İzleme ekipmanındaki çok hızlı gelgitler, açık okyanustaki daha sakin sular için çok daha zor.

“Onları saniyede 5 metreye koyuyoruz, kumlama yapıyoruz ve … birçoğu hasarlı çıkıyor” dedi. “Bazıları diğerlerinden daha iyi görünüyor. Ama gerçekten onları test ediyoruz.”

Douglas, vahşi yaşamın kendi deyimiyle “vahşi bir çevre. Şimdiye kadarki en çılgın yer” üzerinde gelişmesine şaşırıyor.

“Dürüst olmak gerekirse, verilere ve ne kadar çalkantılı olduğuna baktığımda, orada hiçbir şeyim olamaz” dedi. “Ve bence deniz hayvanlarının onu bu şekilde kullanması bile inanılmaz. Ve çok fazla farklı tür var.

“Tüm bu veri toplama yoluyla keşfettiğimiz en ilginç şeylerden biri, bu ortamı günlük olarak kullanan gerçekten çok sayıda türün olduğu. Ve bence bu kadar.” Her şey daha şok edici oldu. “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *