Technology
Okyanus ısınması NB’nin balık avlama alanlarını değiştiriyor.  Balıkçılar uyum sağlayacak mı?

Okyanus ısınması NB’nin balık avlama alanlarını değiştiriyor. Balıkçılar uyum sağlayacak mı?

Güneybatı New Brunswick’teki balıkçı toplulukları, geleceğe hazırlanmak için bilim adamlarının on yıllık endişe verici raporlarını nasıl kullanacaklarını bulmaya çalışıyor.

Okyanuslardaki değişim sabit olsa da, Ağustos 2012’de Maine Körfezi’nin rekor düzeyde en sıcak deniz yüzeyi sıcaklıklarını bildirdiği zaman çanlar çaldı.

2018 itibariyle, körfez, neredeyse her ay normalden daha yüksek sıcaklıklarla, yıl boyunca bir sıcak hava dalgası içindeydi.

Üç hafta önce, bilim adamları 1982’den bu yana en sıcak sonbaharın verilerini yayınladılar.

Eylül arasında 1 ve Kasım 30, ortalama deniz yüzeyi sıcaklığı 15,5 C idi.

Bilim adamı Dave Reidmiller, okyanus ısınmasının geleceğinin gerçekten insanlığın ne yapmaya karar verdiğine bağlı olduğunu söylüyor. (Maine Körfezi Araştırma Enstitüsü tarafından sunulmuştur)

Maine Körfezi Araştırma Enstitüsü iklim merkezi direktörü Dave Reidmiller, “Bu normalin üç santigrat derece üzerinde” dedi. “Bu önemsiz değil.”

“Okyanusu genel olarak bir insan vücudu gibi düşünebilirsiniz. İyi çalıştığımız oldukça sabit bir sıcaklığımız var. Birkaç derecelik bir ateşiniz olduğunda, ağrı hissetmeye başlarsınız. Üç, dörde yükseldiğinde, veya beş derece, sistemler kapanmaya başlar.”

Reidmiller, kısmen sığ olması ve değişen okyanus akıntılarından etkilenmesi nedeniyle körfezin dünyadaki okyanusların yüzde 99’undan daha hızlı ısındığını söyledi.

“Körfez Akıntısı, tarihsel olarak, tropik bölgelerden gelen gerçekten sıkı, güçlü bir ısı ve sıcak su akışına yerleştirilmiş bir jet gibiydi. Georges Bank’a ve körfeze gelin, “dedi Reidmiller.

Bilim adamları, Maine Körfezi Araştırma Enstitüsü gemisi olan Merlin’de çalışıyor. (Maine Körfezi Araştırma Enstitüsü)

Fundy Körfezi de etkileniyor. Körfezin kuzeyine uzanır ve bir deniz ekosistemini paylaşır.

Fisheries and Oceans Canada’dan bir bilim adamı olan David Hebert, Saint Andrews açıklarındaki bir izleme istasyonundan aylık olarak toplanan verilerin normalin bir ila iki derece üzerinde sıcaklıklar gösterdiğini söyledi.

Bu, geçtiğimiz yüzyılda her 10 yılda bir derecenin onda biri kadar olan kademeli ısınmadan bir ayrılma olduğunu söyledi.

“Biraz korkutucu” dedi. “Bence daha hızlı gidiyor.”

Istakoz için ‘tatlı nokta’ değişiyor

Suda yaşayanlar da değişiyor.

Bilim adamları, ısınmanın bir ıstakoz bonanzasına katkıda bulunduğunu söylüyor, ancak daha fazla ısınma, bunun sürmeyebileceği anlamına geliyor.

Maine Körfezi Araştırma Enstitüsü araştırmacı bilim adamı Kathy Mills, “Istakoz popülasyonlarının önümüzdeki on yılda biraz azalmasını, sıcaklıklar ısınmaya devam ederken bir tür aşağı yönlü yörüngede kalmasını bekliyoruz” dedi. (Maine Körfezi Araştırma Enstitüsü tarafından sunulmuştur)

Gulf Marine enstitüsünden araştırma bilimcisi Kathy Mills, “Maine Körfezi’nde, ısındıkça, sıcaklıklar son on yılda gerçekten ıstakozlar için ideal bir aralığa kaydırdı” dedi.

“Yine de, şimdi, sıcaklıkları artırmaya devam ettikçe, bu ideal aralığın dışına çıktığımızdan endişe duyduğumuz noktaya geliyoruz.”

Mills, ıstakoz gelişirken morina ve pisi balığı gibi yer balığı türlerinin azaldığını söyledi.

“Zaten toleranslarının en sıcak noktasındayız ve sularımız daha da ısınmaya devam ettikçe, nüfuslarının üretkenliğini etkiledi” dedi.

DFO, Fundy Körfezi’ndeki iskele değerine göre ıstakoz inişlerinin 2010’da 61 milyon dolardan 2019’da yaklaşık 200 milyon dolara yükseldiğini söylüyor. Ağırlıkla iniş 2014’te zirve yaptı. (Fundy Kuzey Balıkçılar Derneği)

Bu arada, yeni türler ortaya çıkmaya başladı.

Bu, normalde Cape Cod’un güneyinde bulunan uzun yüzgeçli kalamar içerir.

Mills, “Değişim bir gecede toptan olmayacak” dedi.

“Fakat daha ileriye dönük insanlar, neler olabileceğini ve bazı etkileri nasıl tamponlayacağını ve fırsatlar yaratacağını düşünüyor.”

Birlikte çalışan topluluk grupları

New Brunswick’te, uyum stratejilerini teşvik etmek için üç topluluk grubu birlikte çalışıyor.

DFO tarafından Fundy Körfezi’ndeki ıstakoz avlama alanları 36 ve 38 ile yine Fundy Körfezi’nin içinde bulunan ancak Nova Scotia tarafına temas eden 34 ve 35 numaralı alanlar için sağlanan veriler. (CBC Haberleri)

Anket, balıkçılığın yerel kültür ve ekonomi için değeri hakkında bilgi toplamak ve aynı zamanda balıkçılara, avladıkları şeyi değiştirmeye istekli ve istekli olup olmadıklarını sormak için tasarlanmıştır.

Öne çıkan bazı cevaplar arasında:

  • Yüzde elli sekizi tüm hane gelirlerinin balıkçılıktan geldiğini söylerken, yalnızca yüzde 22’si gelecekteki kayıplarla başa çıkmak için yeterli mali güvenceye sahip olduklarını söyledi.
  • Yarısından fazlası, türlerin mevcudiyetinin değişebileceğinin farkında olduklarını söyledi, ancak yalnızca dörtte biri balıkçılık endüstrisinde yeni beceriler öğrenmeye istekli olacağını söyledi.

Ankete katılan SWNB balıkçılarının yüzde otuz sekizi, öğrendikleri becerileri gelecek nesillere öğretmek için güçlü bir istekleri olduğunu söyledi. (Fundy Kuzey Balıkçılar Derneği)

Eastern Charlotte Waterways’in yönetici direktörü Briana Cowie, “Değişimin gerçekleştiği konusunda herkes hemfikir olabilir” dedi. “Yani, sağlam bir gelecek planlaması yapmanın zamanı geldi.”

Cowie, “Eğer bölgemizde daha fazla tür göreceksek,” dedi, “insanların yemek isteyeceği bir şey ne ölçüde? Bu, ilaç şirketleri için ne kadar faydalı? pazarlanabilir olduğu anlamına gelir.”

Takip edilen alanlarda araştırma görmek istediğini söyledi.

Projedeki bir sonraki adım balıkçılarla röportaj yapmaktır.

Fundy North Fishermen’s Association’ın genel müdürü Lillian Mitchell, dokunulacak çok sayıda yerel bilgelik olduğunu söyledi.

Mitchell, “Balıkçılığın çoğu ıstakoza bağımlı hale geldi, ancak bu her zaman buradaki model değildi” dedi.

Balıkçıların tarihsel olarak, kışın tarak, yazın ringa balığı ve ilkbaharda nehir balıkçılığı da dahil olmak üzere daha fazla çeşitliliğe güvendiğini söyledi.

“Yakın zamana kadar ıstakoz avlayarak yaşayamazdınız. Eskiden yıl boyunca her çeşit balık avlardınız” dedi.

“Mevcut olanı bol olduğunda hasat etme fikri, bu kavramın yabancı olduğunu düşünmüyorum. Bunu zaten yaşadılar.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *