Technology
Okyanus kavgacıları: Balina gözlemcileri, Salish Denizi’nde savaşan orka ve kamburların nadir bir görüntüsünü elde ediyor

Okyanus kavgacıları: Balina gözlemcileri, Salish Denizi’nde savaşan orka ve kamburların nadir bir görüntüsünü elde ediyor

Pasifik Balina İzleme Derneği (PWWA) üyeleri, Perşembe günü, büyük bir geçici Bigg orka grubunun birkaç saat boyunca bir çift kambur balina ile karşı karşıya gelmesiyle, denizin iki devi arasında nadir görülen bir saldırgan aktivite görüntüsü yakaladı.

Kaptan PWWA, Eagle Wing Tours’dan Joe Zelwietro’nun, Vancouver Adası ile Washington eyaleti arasındaki Salish Denizi’nin bir uzantısı olan Juan de Fuca Boğazı’nda, saat 11:00’den kısa bir süre sonra, yaklaşık 15 katil balinadan oluşan bir grubun “olağandışı derecede aktif” olduğunu tespit ettiğini söyledi.

Birkaç dakika sonra, Kaptan. Dernek, BC Whale Tours’dan Jimmy Zakreski’nin orka grubunun ortasında iki kambur balina olduğunu fark ettiğini söyledi.

PWWA yönetici direktörü Erin Gless bir röportajda, “Bu bölgelerde orkalarla karşılaşmamız çok yaygın. Kamburlarla karşılaşmamız da çok yaygın” dedi.

Onlarla bir kavganın ortasında karşılaşmamız pek yaygın değil” dedi.

Bigg’in orkaları (ön plan), Perşembe günü Juan de Fuca Boğazı’nda su üfleyen bir kambur balina ile etkileşime giriyor. (Mollie Naccarato/PWWA)

Victoria’nın yaklaşık 40 kilometre batısında meydana gelen üç saatlik karşılaşma sırasında gözlemciler, memelilerin sisin içinde kaybolmadan önce gedik açtıklarını, kuyruklarıyla suya tokat attıklarını ve yüksek sesle sesler çıkardıklarını söylediler.

Güney Vancouver Adası’ndaki Sooke Coastal Explorations’tan bir kaptan ve doğa bilimci olan Mollie Naccarato, “Hâlâ kafamı toplamaya çalışıyorum çünkü kesinlikle inanılmazdı” dedi.

“İlk başta orkalar kamburları kovalıyor gibi görünüyordu, ama sonra aralarında boşluk olduğunda, kamburlar orkalara doğru geri dönüyordu.”

Gless, orkaların iki kamburun etrafında dönerken görüldüğünü ve ara sıra paletlerini ve kuyruklarını ısırdığını söylüyor.

Bölgesel mi yoksa yırtıcı mı?

Bigg’in orkaları, foklar, deniz aslanları ve yunuslar gibi deniz memelileriyle beslenir, ancak ara sıra daha büyük avları avlar, dedi. Bu, çoğunlukla balıkla beslenen kuzey ve güneydeki orca gruplarının aksine.

Gless, “Orcas, kambur balinaların bu bölgede sahip olduğu tek doğal yırtıcıdır.” Dedi. “Kambur balinalar bir okul otobüsü boyutunda olabilseler de, çok deneyimli bir grup avcı saldırabilir. [them]”

Gless, Perşembe günkü etkileşime tanık olan balina gözlemcileri arasında, davranışın bölgesel mi yoksa yırtıcı mı olduğu konusunda bazı tartışmalar olduğunu söyledi.

Bazıları katil balinaların kendi alanlarında kamburlardan rahatsız oldukları için garip davrandıklarını düşünürken, diğerleri orkaların grup avcılığı yaklaşımının tipik özelliklerinden birkaçını gösterdiğini düşündü.

“Bunun bir kısmının etrafa sıçradığını gördük… nefes almaya çalışırken kamburların sırtının üstüne çıktık” dedi.

Katılan kambur balinalar, Reaper olarak bilinen BCX1948 ve Hydra olarak bilinen BCY1000 olarak tanımlandı.

Reaper en az dört yaşında ve Jalisco, Meksika’daki kış üreme alanlarına eşleştirildi; Yetişkin bir dişi olan Hydra, en az üç buzağı doğurduğu Hawaii, Maui’deki üreme alanlarına eşleştirildi.

Sooke Coastal Explorations’dan Mollie Naccarato, Perşembe günü Salish Denizi’nde bir grup katil balinayla çatışmaya giren Reaper ve Hydra adlı iki kamburun bu yakın çekimini çekti. (Mollie Naccarato/PWWA)

Gless, çatışmanın nasıl çözüldüğünü kimsenin görmediğini, çünkü özellikle her iki taraf da yüzerek uzaklaştığında havanın sisli olduğunu söylüyor. Birkaç grup Cuma günü suya geri dönecek ve iki kamburu canlı çıkıp çıkmadıklarını görmek için bulmaya çalışacak.

Gless, orkaların davranışlarının tamamen sıra dışı olmadığını, ancak balina gözlemcilerinin nadiren, özellikle de yakından tanık olmadığı bir karşılaşma olduğunu söylüyor.

“Gerçekten muhteşem bir şey görmemiz gerek,” dedi.

Ancak her iki türün popülasyonları artmaya devam ettikçe daha yaygın hale gelebilir, diye ekledi.

Perşembe günü yaklaşık 15 katil balina ve 2 kamburdan oluşan bir grup arasındaki çatışma sırasında bir Bigg’in orca’sının Salish Denizi’nde sinsi sinsi gezindiği görülüyor. (Mollie Naccarato/PWWA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *