Technology
Parks Canada, Burgess Shale’den çalınan 45 fosili kurtardı, 20.000 dolar para cezası aldı

Parks Canada, Burgess Shale’den çalınan 45 fosili kurtardı, 20.000 dolar para cezası aldı

Bir Quebec sakini, Rocky Dağları’ndaki üç milli parktan, uluslararası alanda bilinen bir fosil alanı da dahil olmak üzere 45 fosili aldığı için 20.000 dolar para cezasına çarptırıldı.

Parks Canada, bir haber bülteninde Alta Gölü Louise’deki park görevlilerinin önemli bir fosil bölgesi olan Burgess Shale’den çıkarılan fosiller hakkında 2020’de bir halktan bir ipucu aldığını söylüyor.

O yaz ve sonbaharda yapılan bir soruşturma, Kasım 2020’de Quebec muhafızları ve polis tarafından Montreal bölgesindeki bir evde arama emri çıkarılmasına yol açtı.

Yetkililer, yapılan aramada Royal Ontario Müzesi’nden bir uzman tarafından Jasper, Yoho ve Kootenay milli parklarındaki sitelerden geldiği belirlenen 45 fosilin bulunduğunu söylüyor.

Bu Ağustos 2012 fotoğrafında Field, BC yakınlarındaki Burgess Shale’de bir fosil gösterilmektedir. Yoho Ulusal Parkı’ndaki Burgess Shale, 1981 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Aynı zamanda daha büyük Rocky Mountain Parks UNESCO Dünya Mirası alanının bir parçasıdır. (Lauren Krugel / Kanada Basını)

Fosillerin çoğunun, M.Ö.

Parks Canada’nın kimliğini açıklamadığı şahıs, geçen ay Cranbrook, BC’deki bir mahkemede iki suçlamayı kabul etti ve fosilleri iade etmesi, para cezasını ödemesi ve sokağa çıkma yasağı da dahil olmak üzere beş aylık şartlı hapis cezasını çekmesi istendi.

Parks Canada Perşembe günü bir haber bülteninde, “Bu, Burgess Shale’den fosillerin çıkarılması için bugüne kadar alınan en büyük para cezası ve suçun ciddiyetini ve bu sitenin önemini gösteriyor.” Dedi.

Burgess Shale, yaygın olarak dünyanın en önemli fosil alanlarından biri olarak bilinir. 505 milyon yıldan daha uzun bir süre önce okyanuslarda var olan en eski hayvanlardan bazılarının fosil kanıtlarını içerir ve 1980 yılında UNESCO dünya mirası alanı tarafından tasarlanmıştır.

Kootenay Ulusal Parkı’ndaki Stanley Buzulu yakınında bir fosil alanı, Royal Ontario Müzesi’ndeki araştırmacılar tarafından 1989’da bulundu.

Mermer Kanyon ocağı 2012 yılında keşfedildi ve araştırmacılar tarafından bu bölgeden 10.000’den fazla örnek kurtarıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *