Technology
Pazar günkü tam ay tutulması nasıl ve ne zaman izlenir?

Pazar günkü tam ay tutulması nasıl ve ne zaman izlenir?

Pazar gecesi gökyüzü açıksa, Kanadalılar oradaki en güzel gök olaylarından birini izleyebilecekler: tam ay tutulması.

Bu, yılın ilk tam ay tutulması ve geçen Mayıs’tan bu yana ilk. En iyi yanı, tüm Kanadalılar beş buçuk saatlik etkinliği tam olarak göremeyecek olsa da, tüm ülke genelinde görünür olacak.

Tutulma Pazar akşamı geç başlar ve Pazartesi sabahına kadar sürer.

Ay tutulmaları, Ay, Dünya’nın gölgesinden geçtiğinde meydana gelir.

Ayın aslında iki gölgesi vardır: Biri yarı gölgedir – Dünya’nın daha soluk dış gölgesi – ancak insan gözüyle neredeyse algılanamaz. Bununla birlikte, en heyecan verici ve dramatik kısım, ayın Dünya’nın iç, daha koyu gölgesi olan umbra boyunca süzüldüğü zamandır.

Bu süre zarfında, atmosfere bağlı olarak, ay kırmızı bir ton gibi görünebilir, bu nedenle bazen tam ay tutulmalarına “kanlı aylar” denir.

Ocak’ta Toronto üzerinde bir tam ay tutulması görülüyor. 21, 2019. (Nicole Mortillaro)

Bu tutulma aynı zamanda Ay’ın perigee’de veya aylık yörüngesine en yakın olduğu zamana yakın bir zamanda gerçekleşir – bu nedenle buna bazen “süper ay” ay tutulması denir (insanlar için küçük boyut farkını fark etmeleri zor olsa da).

Ve sanki “kanlı ay” ve “süpermoon” bu olay için yeterli isimler değilmiş gibi, bu ay aynı zamanda “çiçek ayı”. Yaşlı Çiftçi Almanak tarafından verilen isim bu ayın dolunayı için.

onu nasıl görebilirim

Bütünlüğün (ay güneş diskini kapladığı zaman) sadece bir veya birkaç dakika sürebildiği tam güneş tutulmalarından farklı olarak, ay tutulmalarındaki bütünlük bir saatten fazla sürebilir.

Pazar günkü tutulmasında, toplam yaklaşık 85 dakika sürecek.

Ancak tutulmanın kendisi kabaca beş buçuk saat sürecek. Ay yarı gölgeye girdiğinde başlar, ancak daha önce belirtildiği gibi insan gözüyle algılanamaz.

Ay umbraya girdiğinde heyecan başlar. Başlangıçta, bir şey aydan küçük bir ısırık almış gibi görünecektir. Bu, tutulmanın kısmi aşamasıdır. Ancak gece ilerledikçe, bu “ısırık” daha da büyür.

Bu harita, yaşadığınız yerde tutulmanın ne kadarının görüneceğini gösterir. (CBC Haberleri)

Ardından, bütünlüğe girerken, Dünya’nın atmosferi güneşten gelen ışığı doğrudan onun arkasında yer alacak şekilde dağıttığından, ayın çoğu soluk kırmızımsı bir renkte görünebilir. Turuncu ve kırmızı gibi daha uzun dalga boylarına sahip ışık, sonunda aya ulaştığı Dünya çevresinde kırılır veya bükülür.

Var bazı tahminler Ocak ayındaki dev Tongan yanardağı patlamasında açığa çıkan toz nedeniyle atmosferdeki tozun bunu karanlık bir tutulma haline getirebileceğini: Kırmızı olmak yerine biraz kararmış olabilir.

Tutulmanın tamamı doğuda görülecek ve ay Ontario’nun batısında yükseldiğinde devam edecek.

Bunun tadını çıkarmak için tek yapmanız gereken dışarı çıkıp yukarı bakmak – ve açık bir gökyüzü ummak. Dürbün veya teleskop gerekmez, ancak tutulma ülkenin bazı bölgelerinde akşam geç saatlerde başlayıp yaklaşık altı saat sürdüğü için geç saatlere kadar uyanık kalmak isteyebilirsiniz.

Ve aklınız karıştıysa, şu adresten canlı olarak izleyebilirsiniz: Sanal Teleskop Projesi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *