Technology
Robotik kol, Kanada’da ilk kez omurga cerrahisine yardımcı oluyor

Robotik kol, Kanada’da ilk kez omurga cerrahisine yardımcı oluyor

Birkaç küçük, kesin hareketle, QEII Sağlık Bilimleri Merkezinde ilk spinal robotik cerrahi gerçekleştirilirken, geçen hafta Halifax’ta Kanada tıbbi geçmişi alındı.

Titanyum vidaları ve çubukları üç omurda yerleştirmek için robotik bir kol kullanıldı. Ameliyatın ağrıya neden olan sinirler üzerindeki baskıyı azalttığını söyleyen Dr. Ameliyatı yapan beyin cerrahı Sean Christie.

Christie, prosedürün robotik kol olmadan da mümkün olacağını, ancak ameliyatın daha hızlı ve daha kesin olmasını sağladığını söyledi. Ayrıca hastalar için daha az ağrı, sağlıklı dokular üzerinde daha az etki ve daha hızlı iyileşme süresi anlamına gelebilir.

Christie, “Bir yörüngeye üç veya beş milimetrelik bir vida koymaya çalışıyorsanız ve elinizi birazcık hareket ettirirseniz, dereceyi veya açıyı değiştirebilirsiniz” dedi. “Bu doğruluğa sahip olmak istiyorsunuz ve bu, bunu önemli ölçüde artırıyor.”

Christie, cerrahi ekibin operasyona giden günlerde çok heyecanlı olduğunu ve gidişattan memnun olduklarını söyledi.

Dr. Sean Christie, omurga cerrahisini robotik bir kol yardımıyla gerçekleştiren beyin cerrahıdır. (Mark Crosby/CBC)

Christie, “Hasta bu konuda çok heyecanlandı ve yapılacak ilk kişi oldu” dedi.

Christie, Çarşamba sabahı hastayla konuştuğunu ve ağrısının geçtiğini söyledi. Rehabilitasyona başlamak ve güçlenmek için heyecanlı olduğunu söyledi.

Omurilik yaralanmaları, QEII ekibinin araştırmakla ilgilendiği başka bir alandır, dedi Christie.

QEII Vakfı başkanı ve CEO’su Susan Mullin, robotik omurilik ameliyatının Nova Scotian’lara eyalette öncü bakımın olduğunu göstereceğini söyledi. (Mark Crosby/CBC)

“Omurga yaralanmaları için ana şeylerden biri omurilikteki baskıyı kaldırmaktır. Dolayısıyla konseptler ve uygulamalar şu anda robotu ne için kullandığımıza çok benzer. Bu yüzden kullanmaya başlamanın çok kısa bir adım olduğunu düşünüyorum. bu teknoloji bu tür yaralanmalarda.”

3 milyon dolarlık girişim, tamamen QEII Vakfı aracılığıyla bağışçılar tarafından finanse ediliyor. Robotik kolun, insanları gelecekteki bekleme listelerinden çıkararak Nova Scotia’nın sağlık sistemine daha fazla fayda sağlaması umulmaktadır.

Christie, geleneksel bir omurga ameliyatından sonra, omurganın diğer kısımlarına daha fazla stres eklenebileceğini ve bunun da gelecekte önemli sayıda insanın başka bir ameliyata ihtiyacı olduğu anlamına geldiğini söyledi.

“İlk raporlar ve bu teknolojiyle gerçekten umduğumuz şey, geri dönen insanların yüzde 50’sinden fazlasını azaltabilmemizdir.”

Christie şimdilik robotik kolla daha fazla insanı ameliyathaneden geçirmeye çalıştıklarını söylüyor.

“omurga [surgical] robot, QEII Vakfı’nın başkanı ve CEO’su Susan Mullin, “Halifax’ta QEII Sağlık Bilimleri Merkezinde en ileri düzeyde bakıma sahip olduğumuz gerçeğini halka göstermemize gerçekten yardımcı olacak” dedi.

Spinal robotik cerrahi, Nova Scotia Health tarafından 2019’dan beri kullanılan bir dizi robot yardımlı ameliyattan bir diğeridir.

Mullin ayrıca yeni teknolojinin ve büyüyen robotik ekibinin doktorları eyalete çekmeye yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *