Technology
Sanal gerçeklik deneyimi, izleyicilerin Pasifik somonuyla yüzmesine olanak tanır

Sanal gerçeklik deneyimi, izleyicilerin Pasifik somonuyla yüzmesine olanak tanır

Bu yaz Metro Vancouver’da bir sanal gerçeklik saati gürültü yapıyor.

durmaksızın Pasifik somon yolculuğu, şehir sakinlerine 24 dakikalık etkileşimli bir sanal gerçeklik deneyimi getiriyor. Oyun, Secwepemctsín’deki eski Nesconite Marie Thomas’ın görsel hikaye anlatımını ve film müziğini, seslerini ve seslerini kullanarak, alabalıkların anlatımsız yolculuğunu takip ediyor.

Netty Wild’ın yönetmeni, izleyicilerin somon yüzmesinin güzelliği ve harikası aracılığıyla şehirlerin doğa üzerindeki etkisini yansıtmasını umuyor.

“Bundan sonra insanlar ağladı. Başka bir çocuk yanıma geldi ve ‘Hiç pivot yaptın mı? Bu pivottan daha iyi’ dedi.

Sanal gerçeklik deneyimi aşağıdaki gibidir durmaksızınGösterinin yaz boyunca Cambia Sokak Köprüsü altında dijital olarak gösterildiği 2017’deki pilot proje. Sanal gerçeklik ekseni, izleyicilerin aynı ekranı farklı konumlarda deneyimlemelerine olanak tanırken aynı zamanda üç boyutlu bir deneyim sağlar.

İlk olarak 2017 yılında Cambia Sokak Köprüsü altında dijital bir tasarım olarak kesintisiz olarak piyasaya sürüldü. (Anthony Dahl)

Chris Lewis, bu ayın başlarında Kuzey Vancouver’daki Squamish Nation adına bir hoş geldin konuşması yaptı ve gösterinin “aklınızı kırdığını” söyledi.

“Gerçekten balıklarla birlikte suyun altındaymış gibi hissediyorsunuz… somonla seyahat ediyormuşuz gibi hissettim.”

Katılım ücretsiz olan program, Ağustos ayının sonuna kadar çeşitli Vancouver metrolarından geçiyor. Her ziyaret için 20 uzak koltuk var ve ultraviyole ışık teknolojisinin hijyenik kullanımına entegre edilmiş 20 VR kulaklık, izleyicilerin gösteriyi aynı anda deneyimlemelerini sağlamak için senkronize edildi.

Yapımcı Ray Hull, “Yabancıların bir araya geldiği ve çok özel bir şey deneyimleyip hissedebildikleri bir köprünün altında gerçekleşen topluluğu hissetmek istedik” dedi.

Göründüklerinden daha yakın

Hull’a göre ana mesaj, anakaraya göç eden somonun göründüğünden daha yakın olduğudur.

“Arabamızı sürerken sadece yolcu değiliz.”

Bu yaz, Vancouver, Kuzey Vancouver ve Burnaby kesintisiz olarak gösterilecek ve daha fazla mekan açıklanacak. (CBC / Maggie McPherson)

Ancak Hall, projenin amacının hayal kırıklığı yaratmak yerine izleyiciyi doğanın harikalarına bağlamak olduğunu söylüyor.

“Bu sert ve yüksek sesli bir mesaj değil. Sanat, teknoloji ve harika somon göçü kombinasyonunun deneyimine yeni teslim olan insanlarla ilgili.”

Film, dört yıl boyunca üç nehirde dört farklı somon göçü sırasında çekildi: Adams Nehri, Pete Nehri ve Sprout Nehri. Yapımcı Betsy Carson, iki ana kameramanın filme dalmayı öğrendiğini söyledi.

için fikirler durmaksızın Adams Nehri boyunca 2010 yılında somon göçünü izlerken vahşi doğaya geldi.

“Büyük bir animasyonlu soyut sanat izlemek gibi olduğunu düşündüm. Ve düşündüm ki, bu bir film değil, daha büyük bir şey.”

Wilde ve ortak yapımcılar Hull ve Carson, 2013’ten beri kendilerine “Somon Kızkardeşleri” adını vererek proje üzerinde çalışıyorlar.

Başlangıçta Combi Street Köprüsü’nün altında dijital bir proje olarak gösterilen proje, artık sanal gerçeklik üzerinden deneyimlenebiliyor. (durmaksızın)

somon tehlikede

Pasifik Somon Vakfı başkan yardımcısı Jason Huang, Vancouver Metrosu’nun herhangi bir yerindeki akarsularda somon balığı bulunduğunu, ancak kentsel yaşamın balıklara zarar vermesinin, bisiklete binmek de dahil olmak üzere birçok yolu olduğunu söyledi. Akarsulara akış.

“Somon balığına yardım etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız, onların böyle sıcak ve kurak bir yılı geçirmelerine yardım etmeliyiz ve restorasyon ve diğer somon kurtarma önlemlerine yatırım yapmalıyız.”

Pasifik Somon Vakfı bu projenin sponsorlarından biridir. Huang gibi projeler söyledi durmaksızın İnsanların somonu anlamasına ve onunla ilişki kurmasına yardımcı olabilir ve kamuoyunda farkındalık yaratabilir.

“Somon popülasyonlarımızdan bazılarının başı gerçekten dertte.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *