Technology
Süpürgeden Hakimiyete: Köpekler Kurtlardan Sevimli Evcil Hayvanlara Nasıl Dönüşüyor?

Süpürgeden Hakimiyete: Köpekler Kurtlardan Sevimli Evcil Hayvanlara Nasıl Dönüşüyor?

Catherine Lord tam olarak emin değil. Kafasında sayarken gülüyor.

“Sanırım 42 pound mu?”

Bu deneyimi unutmuş değil. Yavru kurt yetiştirdiğinizde haftalarca yakın çevrede yaşarsınız. Güçlü siyah ve hafif cilt kokusu. Keskin diş. Acıktığınızda uyursanız, başka bir şişeye hazırsınız – ki bu her dört saatte bir – “sizi yerler”. “Hemen kalkmazsanız, kulaklarınız delinir,” diyor Lord.

Peki kaç tane kurt yavrusu var?

“Kendi izimi kaybetmem yeterli.”

Katherine Lord, ilk kurt köpeğini büyüttüğünde birinci sınıf bir üniversite öğrencisiydi. (Katherine Lord tarafından sunulmuştur)

Katherine Lord, Quebec’te tanınmış bir hayvan davranışçı olan Jacinthe Bouchard’ın yönetiminde 2004 yılında kurt yetiştirmeye başladı.

Lord, köpeklerin ve kurtların hayatın ilk haftalarında nasıl büyüdüğünü araştıran bir yüksek lisans öğrencisiydi. O sırada yoldaydı. Massachusetts’teki Hampshire Koleji’nde ilk yılında başladı. İlk sömestrinde hayvan davranışları üzerine bir kursa kaydoldu. Öğretmeni, köpek evcilleştirmede etkili bir düşünür olan Raymond Koppinger’dı.

Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden evrimci biyolog Lord’a göre, köpek evriminin sırları hala merakını uyandırıyor. Köpekler ve kurt ataları arasındaki genetik farklılıklar küçük olsa da, davranışsal farklılıklar çok büyüktür.

Beşinci yataktan bir kurt yavrusu olan Katherine Lord, yüksek lisans öğrencisi Anne-Marie Arnold ile araştırma yaparak çocuklara yardım etti ve çalışmayı belgeledi. (Fotoğraf Marie Arnold)

“Bizi bir genden diğerine sürükleyen gerçekten karmaşık bir etkileşim var” diyor. Kurttan köpeğe, “Genlerdeki bu küçük değişikliğin evrimi, bizi bu hayvandan gerçekten farklı kılmak için erken büyüme ve çevresel değişikliklerle nasıl ilişkilidir?”

Evrimsel bir avantaj yaratın

Koppinger’in köpek evcilleştirme hipotezine göre, bazı eski kurtlar kalan insanları hareket ettirerek hayatta kalabileceklerini buldular. Bu, tarih öncesi avcı-toplayıcı yerleşim yerlerinde takılmak anlamına geliyordu. Kurtlar genellikle insanlarla temastan kaçınır.

“Biz buna uçuş mesafesi diyoruz. Koşmaya başlamadan önce, korkutucu bir şey yapmanıza ne kadar izin veriyor? Ve koşmaya başlarsanız, ne kadar uzağa koşacaksınız?”

Kurtlar birisinin yaklaştığını hissettiğinde, genellikle kişi onu görmeden kaçarlar. Koppinger’in tarih öncesi senaryosunda, bazı kurtlar daha az çekingen. Güvenlik için mücadele ederken, ulaşılamaz değildir. Eksik istihdamla, kurtlar gibi, evrimsel bir avantaj elde ederler: insan reddi için ilk fırsat.

Kurtlar bulundukları yerle iletişim kurmak, avcıları uyarmak veya yakındaki avlarını duyurmak için ararlar. Kapalı bağı güçlendirmenin bir yolu olarak da grup olarak uluyabilirler. (Getty Images aracılığıyla Kana Betancourt / AFP)

Kurtlar köpek olurken, yırtıcı hayvandan etobur olana bu değişim başka değişikliklere neden olur.

Lord “Artık ebeveyn bakımına ihtiyacınız yok” diyor.

“Kurtlar iki ya da üç yaşına gelene kadar avlanmada pek iyi değiller. Profesyonel bir spor gibi. Bunu yapmak gerçekten karmaşık. Bir kısmı öğrenildi. Ebeveynlerine sarılmak zorundalar. Bu durumda kurtlar. Onlar. yataklarını yaymak zorunda kalıyorlar, “bu da daha az ürettikleri anlamına geliyor.

Kurtlar her iki yılda bir bebeklerini doğurur. Normal yaşayan köpekler sekiz ayda bir çoğalabilir. Av eğitimine ihtiyaç duymayanlar yavrularını 10 hafta içinde yetiştirmeyi bitirecekler.

“Büyük Büyük Kurt” a inanmama

Araştırmacılar, serbest dolaşan köpekler üzerinde çalışarak bunu biliyorlar. Bunlar, yakındaki insan habitatlarından süpürülerek hayatta kalan köy köpekleridir. Dünya köpeklerinin% 80’ini oluşturdukları tahmin edilmektedir. Raymond Koppinger ve eşi ve ortak yazarı Lorna Koppinger, Vietnam, Hindistan, Tanzanya ve Meksika’daki köy köpeklerini gözlemleyerek yıllarını geçirdiler.

Avusturya’daki Wolf Science Center’dan (WSC) Sarah Marshall-Paschini, “Serbest uçan köpekler unutulmuş köpeklerdir” diyor.

“Köpeklerin nasıl yaşadığını inceleyebilirsek, bu, köpeklere yönelik çocuksu Batı davranışımıza daha yakından bakalım.”

National Geographic’e göre, Hindistan sokaklarında yaklaşık 35 milyon köpek yaşıyor ve bu 2016’dan bu yana% 17 arttı. (Getty Images aracılığıyla Sanji Kanojia / AFP)

WSC bilim adamları, köy köpekleriyle ilgili saha araştırmalarına ek olarak, kontrollü bir ortamda kurtların ve köpeklerin sosyal davranışlarını da inceler. Yaklaşık bir hektarlık ormanda bir paket kurt ve bir sürü köpek ayrı ayrı yaşar. Hayvanlar, insanları kabul etmek için yetiştirilir ve sosyalleştirilir. Bu, araştırmacıların yakındaki mahallelerde gözlemlemelerine ve onlara bakmalarına olanak tanır. Ayrıca, işbirliği düzeylerini ölçen deneyler yapmalarına da olanak tanır.

Örneğin, yiyecek ödülü kazanmak için iki köpeğin veya iki kurtun birlikte çalışması gereken bir halat çekme var.

Marshall-Peschini “Kurtlar birlikte dramatik bir şekilde çalışır” diyor. “Yiyecek paylaşımına tamamen toleranslıdırlar. Birlikte avlanmaları ve sonra leşleri paylaşmaları gerektiğini düşünmeniz mantıklıdır. Köpekler tamamen sahiplenilebilir ve kesin bir varoluş hiyerarşisine sahip olabilirken.” Yiyeceklere erişimi vardır. “

Evrimsel biyolog Katherine Lord’a göre, bir köpeğin 4-8 haftalıkken bir insanla sosyalleşmesi sadece 90 dakika sürer. Ancak kurt yavrularının korkuda aynı azalmayı sağlamak için üç haftadan önce en az 24 saat temasa ihtiyacı vardır. (Getty Images aracılığıyla Kenzo Tribular / AFP)

WSC’deki araştırmacılar, kurtların saldırganlıklarının ölçüldüğünü ve bir dizi adımda yavaşça yükseldiklerini buldular. Bu, kapalı tutarlılığı sürdürme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Köpekler ise saldırılarını hızla artırıyor.

Marshall-Peskin, “Kurtlardan köpeklere köpeklerin kurtların daha iyi bir versiyonu olduğu fikri var – daha az saldırgan, daha hoşgörülü, daha belirsiz ve aptal hayvanlar. Bunun gerçekten doğru olduğunu düşünmüyorum,” diyor.

Bu şaşırtıcıydı.

“Okumadan önce kurtları ve köpekleri düşündüğümde hiç şüphem yoktu. Ancak bu versiyon köpeklerden daha tolere edilebilir ve” Büyük Kötü Kurt “gerçekten bozulur.”

Bu, köpek yavrusu olarak bile keskin dişleri olmadığı anlamına gelmez.

Bu bölümün konukları: (görünüm sırasına göre)

Angela Perry İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nde arkeologdur.

Sebastian Dickner Fransız oyun yazarı ve Brüksel’de yaşayan ses yapımcısı

Garger Larson İngiltere, Oxford Üniversitesi’nde Fosil Araştırma ve Biyolojik Arkeoloji Araştırma Ağı Direktörüdür.

Catherine Lord Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Broad Enstitüsü’nden Carlson Laboratuvarı’nda bir evrimsel biyolog.

Sisi Germanpre Paleontolog Belçika Kraliyet Doğa Bilimleri Enstitüsü Brüksel’de

Sarah Marshall-Paschini Avusturya’daki Wolf Bilim Merkezi’nde davranış bilimcisi Veterinerlik Üniversitesi Evcilleştirme Laboratuvarı Viyana’da.

Friederike aralığı Biyolog ve organizasyonun kurucusu Wolf Bilim Merkezi. Viyana Veterinerlik Üniversitesi’nde araştırma profesörüdür.

Julia Simarley Wolf Bilim Merkezi’nde biyolog ve Viyana Veterinerlik Üniversitesi Evcilleştirme Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacıdır.

* Bu bölüm, Neil Sandel. bulmak Twitter’da.

(Sağdan Sola) Bir Staffordshire Bull Teriyeri olan Erwin, isteksiz Albert ve Saluki olan Thelma ile tanışın. (Getty Images)

Önerileri okuyun:

Bir tilki nasıl evcilleştirilir (ve bir köpek nasıl yapılır) Lee Allen Dogatkin ve Lyudmila Trout (Chicago Press’ten U).

Köpek nedir? Raymond Koppinger ve Lorna Koppinger (Chicago Press) tarafından.

Müzik: (Creative Commons altında lisanslanmıştır)
Mavi Nokta Oturumları: “Sedirler Sarayı”, “Hickory Interlude” CC BY-NC 4.0
Puddington Bear: “Çatlamış Ceviz Paketi” CC BY-NC 3.0
Solarfeller: “Hayallerimde Bile” CC BY-NC-ND 4.0

Neil Sandel bu insanlara zaman ayırdıkları ve anlayışları için teşekkür eder:
Lee Allen Dogatkin
Christoph Young ve Daniela Portel
Robert Lucy
Holly Ruth-Guttridge

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *