Technology
Trans Mountain, proje maliyetindeki büyük artışı doğal afetlere, borç maliyetlerine ve kurbağalara bağlıyor

Trans Mountain, proje maliyetindeki büyük artışı doğal afetlere, borç maliyetlerine ve kurbağalara bağlıyor

Devlete ait boru hattı şirketine göre, Trans Mountain boru hattını eşleştirmenin öngörülen maliyeti, doğal afetler, çevre koruma önlemleri ve artan borç ödemeleri nedeniyle neredeyse üç katına çıktı.

En son rakamlar, TMX’in ilk 7,4 milyar dolarlık fiyat etiketinin – federal hükümetin projeyi 2018’de satın almasıyla tahmin edilen – o zamandan beri 21.4 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor.

Federal Maliye Bakanlığı bu rakamları Şubat ayında, Ottawa polisinin Parlamento Tepesi’ndeki yerleşik bir aşı karşıtı görev konvoy protestosunu temizlemeye başlamasıyla medya kuruluşlarının dikkatinin dağıldığı bir günde düzenlenen bir Cuma basın toplantısında güncelledi.

“[The federal government has] maliyetlerin nasıl arttığını bildirmek için korkunç bir iş çıkardı ve [by] Gizli tutulması gerekmeyen şeyleri gizli tutmak, “dedi TMX’in kamu yararına olduğunu savunan çevre bilimci Blair King. bir blog bu, zaman zaman proje hakkındaki efsaneleri çürütüyor.

Bu basın toplantısından sonraki haftalarda daha fazla ayrıntı ortaya çıktı. Çevrimiçi yayınlanan belgeler – kurumsal planlar, kazanç raporları ve yakın tarihli bir proje güncellemesi – maliyetlerin arttığı ve TMX’in ne zaman para kazanmaya başlayacağını beklediği zaman dökümü.

Neden daha yüksek maliyetler ve gecikmeler?

Trans Mountain daha önce maliyet artışlarıyla karşı karşıya kaldı. Şubattan önce en son proje maliyet tahmini 12.6 milyar dolardı.

Trans Mountain, en son maliyet aşımlarını ve gecikmelerini “program baskıları” ve “verimlilik zorlukları”na bağlıyor. yakın tarihli bir bilgiye göre proje güncellemesi çevrimiçi yayınlandıbu sorunlar yeni maliyet artışlarının 4,3 milyar dolarını oluşturuyor.

Vinçler, sel hasarı açısından değerlendirildiği için Trans Mountain boru hattını kaydırmak ve desteklemek için kullanılıyor. BC taşkınları yıkıcı olmasına rağmen, mevcut boru hattının hiçbir parçası ihlal edilmedi. (Trans Dağ A.Ş.)

Şirket, TMX’in gerektirdiği belediye, eyalet ve federal hükümetlerden alınan binlerce iznin alınmasının beklenenden daha uzun sürdüğünü söyledi.

Proje başladığından bu yana inşaat alanının peyzajı da önemli ölçüde değişti. Kasım ayında, sel, M.Ö. değiştirilmiş şirket planıTrans Mountain tek başına selin nihai fiyat etiketine 500 milyon dolar ekleyeceğini söyledi.

Trans Mountain, müteahhitlerin de suçun bir kısmını paylaştığını söyledi.

“Bazı müteahhitlerin iş verimliliği daha önce tahmin edilen seviyelerde performans göstermedi” dedi. “Bu, deneyimli işçi mevcudiyetine, izin gecikmeleri nedeniyle verimsiz iş başlangıcına ve bazı durumlarda öngörülemeyen zemin ve jeoteknik koşullara bağlanabilir.”

Trans Mountain ayrıca bir yükleniciye tazminat ödemek zorunda kalabilir bir işyeri ölümünün ardından bağları kopardı. 2020 yılında ekipman çalışanı vurup öldürdü SA Energy’de çalışıyor Eski müteahhit, sözleşmesi feshedilmeden önceki maliyetler için “geri ödeme hakkına” sahip. üç aylık kazanç raporuna Trans Mountain’ın sahibi olan Crown şirketi olan Canada Development Investment Corporation’dan.

Karıncaları, kurbağaları, balıkları ve yılanları korumak

Trans Mountain, kültürel ve çevreye duyarlı alanların korunması ihtiyacının proje maliyetine 2,8 milyar dolar eklediğini söyledi.

Şirket, “son teknoloji sızıntı tespit” ekipmanı eklemek ve boru hattını BC’nin Coldwater Vadisi’ndeki bir akiferden yeniden yönlendirmek için daha fazla paraya ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayrıca, ekiplerinin inşaat alanındaki nadir türleri korumak için büyük çaba sarf ettiğini, nadir bulunan yosunları elle temizlediğini ve 100 karınca yuvası, 150.000 kurbağa ve çeşitli balık, salyangoz ve yılanların yerini değiştirdiğini söyledi.

“Bu plansız çabalar” diyen Trans Dağ, projeye 50 milyon dolar ekledi.

1.150 kilometre uzunluğundaki Trans Mountain boru hattının eşleştirilmesi, kapasitesini yaklaşık üç katına çıkararak günde tahmini 890.000 varile çıkaracak, Westridge Deniz Terminali’nden gelen ham petrol taşıyan tanker trafiği ise ayda yaklaşık üç gemiden günde bir gemiye yükselebilir. (CBC)

Pandemi proje maliyetlerini de artırıyor. Trans Mountain, COVID testi, kişisel koruyucu ekipman (KKD), çalışma kampı konaklama yerlerindeki değişikliklerin ve diğer sağlık ve güvenlik önlemlerinin maliyetinin finansal yükünü artırdığını söyledi. Bilişim Teknoloji şimdi sayar 13.500 çalışanı arasında 3.000’den fazla COVID-19 vakası var.

Trans Mountain’ın başkanı ve CEO’su Ian Anderson, kendisini bir röportaj için uygun hale getirmedi. Geçmişte, projenin yerel topluluklar, özellikle de boru hattı güzergahındaki Yerliler için olumlu bir miras bırakmasını umduğunu söyledi. Trans Mountain, yaklaşık 70 First Nations ile karşılıklı fayda anlaşmaları imzaladı.

Bu anlaşmalar, eğitim için para, iş eğitimi, beceri geliştirme, iş fırsatları ve iyileştirilmiş topluluk altyapısını içerir. Trans Mountain, bu anlaşmalara 580 milyon doların üzerinde harcama yaptığını tahmin ediyor – önceki tahmininden 200 milyon dolar daha fazla.

Şirket, yol boyunca biriktirdiği borcu finanse etmek için de 1,7 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Maliyet aşımlarını kim ödüyor?

Trans Mountain yeni inşaat maliyetlerini yeniden hesaplarken, değiştirilmiş kurumsal planında “finansmanın %100’ünün” hükümetten geleceğini varsayıyordu. Ancak Şubat ayında Maliye Bakanı Chrystia Freeland, federal hükümetin boru hattına daha fazla para vermeyeceğini söyledi.

Freeland, “Kanadalıları, Trans Mountain’a ek kamu parası yatırılmayacağı konusunda temin etmek istiyorum.” Dedi.

“(Trans Mountain), ya kamu borç piyasalarında ya da finans kurumları ile üçüncü şahıs finansmanı yoluyla projeyi tamamlamak için gerekli finansmanı sağlayacaktır.”

Maliye Bakanı Chrystia Freeland 1 Mart 2022’de Ottawa’da bir medya yayınına katıldı. Departmanı Trans Dağı’nın inşaatını denetler. (Kanada Basını / Justin Tang)

Ancak vergi mükellefleri Trans Dağı’na sahip oldukları sürece, şirketin ödünç aldığı her şeyin peşinde olacaklar. Trans Dağı’nda sadece yüzde 20 ila 25 olduğunu doğruladı TMX’in toplam maliyet artışlarının yüzdesi, boru hattı geçiş ücretleri aracılığıyla göndericilere yansıtılacaktır.

Proje hala ticari olarak uygulanabilir mi?

Bir uzman hayır diyor.

Bağımsız bir ekonomist ve British Columbia Insurance Corporation’ın eski başkanı ve CEO’su Robyn Allan, “Trans Dağı genişlemesi ticari olarak uygun değil. Kanadalılara sağlam bir yatırımmış gibi geri dönmeyecek” dedi. “Bu, karşı karşıya olduğumuz çok büyük bir vergi mükellefi yüküdür.”

Allan yıllardır TMX’i araştırıyor ve çeşitli düzenleyici oturumlarda konuştu. Trans Mountain, maliyet artışlarının yalnızca yüzde 20 ila 25’ini müşterilerine yansıtacağını söylediğinden, projenin muhtemelen ömrü boyunca vergi mükelleflerinin yatırımlarından olumsuz bir getiri sağlayacağını söyledi.

Bu arada hükümet, Trans Dağı’nın ticari olarak uygulanabilir durumda kaldığında ısrar ediyor. Freeland, Şubat ayında hükümetin iki büyük bankadan – BMO Capital Markets ve TD Securities – projenin para kazanacağını gösteren çalışmaları olduğunu söyledi. CBC News Çarşamba günü bu belgelerin kopyalarını istediğinde, Maliye Bakanlığı hayır dedi.

Allan, “Bir şirketin sahipleri bu bilgiyi bilme hakkına sahiptir.” Dedi. “Ve eğer Kanadalılar bu bilgiyi göremiyorlarsa, Kanadalılar buna inanmamalı.”

Trans Mountain ayrıca, ikizlenmiş TMX’in petrol taşımaya başladığında, kazancının kredileri geri ödeyecek kadar “önemli” olacağını da savunuyor. Hizmete girdikten sonra boru hattı, 15 ila 20 yıllık nakliyeci sözleşmeleriyle desteklenen yılda 1,7 milyar dolardan fazla gelir elde etmeyi bekliyor.

Ancak bu gelir tahmini, büyük ölçüde Trans Mountain’ın daha fazla gecikme ve maliyet artışını önleyip önleyemeyeceğine bağlıdır.

Trans Mountain, değiştirilmiş kurumsal planında, “Maliyeti en aza indirmek ve proje getirilerini ve Kanada’ya olan ekonomiyi korumak için (Trans Mountain genişlemesinin) devam eden ve kesintisiz olarak yürütülmesi gerekiyor,” dedi.

TMX’in ulusal çıkar için olduğunu savunan çevre bilimci ve kimyager Blair King, negatif bir yatırım getirisinin projeyi rafa kaldırmayı haklı çıkarması gerektiğine inanmadığını söyledi. Kanadalıların, ikizleştirilmiş TMX’in vergi gelirlerini, devlet telif ücretlerini ve GSYİH’yi artırırken, azaltacağını hatırlamaları gerektiğini söyledi. petrol fiyatı farkı ve demiryolu ile taşınan petrol miktarı.

King, “İnsan ve ekolojik riskle uğraşan biri olarak, topluluklarımdan geçen petrol trenlerinin olmaması ve sera gazı emisyonlarını düşürmemesi benim için gerçekten büyük bir şey” dedi. “Bunlar çok önemli.”

Ne zaman bitecek?

Değiştirilen kurumsal plana göre, inşaat, revize edilen programın dokuz ay gerisinde, 30 Haziran 2023’e kadar tamamlanmalıdır. Boru hattının 30 Eylül 2022’ye kadar bitirilmesi gerekiyordu.

Boru hattı, Kanada Enerji Regülatörü işletmesi için nihai izin verene kadar petrol sevkiyatına başlamayacaktır. Trans Mountain, boru hattının ilk gelirini Eylül ayına kadar görmeyeceğini söyledi. 30, 2023.

Şubat ayı itibariyle proje yüzde 50’ye yakın tamamlandı. Tamamlandığında, boru hattının üretimini günde yaklaşık 300.000’den 890.000 varile çıkaracak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *