Technology
Tüm Siyah astronomlar ve fizikçiler nerede?  Irkçılık, izolasyon birçoğunu uzak tutuyor

Tüm Siyah astronomlar ve fizikçiler nerede? Irkçılık, izolasyon birçoğunu uzak tutuyor

Kanadalı astrofizikçi Louise Edwards, evrenin en zor sorularından bazılarını yanıtlamaya alışkındır. Ama şu anda buna cevap vermeye çalışıyor: Kaç tane Kanadalı Siyah astronom tanıyor?

California Polytechnic State University’nin fizik bölümünde doçent olan Edwards, bir arkadaşının Berkeley, California’daki evinin yakınındaki parlak ışıklı kulübede otururken CBC ile bir Zoom görüşmesinde.

Soruyu düşünürken başını sağa çevirerek beyaz ahşap panelli duvarlara bakıyor. Çok düşünüyor.

“Ummm,” diyor uzaklara bakarak. “Kesinlikle tanıdığım birkaç yeni mezun öğrenci var.”

Duraklıyor ve gülümsüyor. “Bazı fizikçiler tanıyorum. Ve bazı eğitim astronomi insanları.”

Zorlandığı açık.

“Evet, çok az var,” diyor Edwards sonunda. “Şu anda öğrenci olarak çalışmayan başka insan var mı bilmiyorum. [but] Kanadalı gökbilimciler olarak. Bilmiyorum. Onları tanıyacağımı hayal ederdim.”

Kanadalı Louise Edwards, California Polytechnic State University’nin fizik bölümünde doçenttir. (Yakut Wallau)

Kanada dünyanın en yetenekli astronomlarından, astrofizikçilerinden ve fizikçilerinden bazılarına sahiptir. var Victoria Kaspipulsarlar ve nötron yıldızları üzerindeki çalışmaları ona bilim ve mühendislik alanında Gerhard Herzberg Kanada altın madalyasını kazandıran; sara denizciMIT’de dünyaca ünlü bir astronom ve gezegen bilimcisi olan ve 2013’te MacArthur “dahi” bursu kazanan ve ötegezegen araştırmalarında lider olan; ve 2019 Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan James Peebles.

Bir ortak noktaları var mı? Hepsi beyaz.

Siyah gökbilimciler, Kuzey Amerika’da, ancak özellikle Kanada’da çok azdır. Topluluk içinde, üyeler, nihayetinde başkalarını bilimlerde kariyer yapmaktan caydırabilecek ayrımcılık, mikro saldırganlık ve izolasyon duyguları hakkında hikayeler paylaşırlar.

#BlackinAstro

Pazartesi başlangıcı oldu Astro Haftasında SiyahHaziran 2020’de Chicago’dan bir Siyah astrokimyacı olan Ashley Walker tarafından yaratıldı. Onun amacı? Çeşitli astronomik alanlarda çalışan Siyah bilim adamlarının sesini yükseltmek için sosyal medya ve hashtag’leri kullanmak.

Yıllık etkinlik, Mayıs 2020’de New York Central Park’ta meydana gelen bir olaydan doğdu. Siyah kuş gözlemcisi Christian Cooper, beyaz olan bir kadından köpeğini tasmasını istedi. Bunun yerine, o polisi arayarak Cooper’ı kendisini taciz etmekle suçladı.r. aynı gündü George Floyd, Minneapolis’te polis tarafından öldürüldü..

Central Park olayından kısa bir süre sonra Twitter’da #Blackbirders ile bir sosyal medya hareketi başladı. Amaç, kuş gözlemciliğini seven Siyahların tanınmasını artırmak ve sık sık maruz kaldıkları tacize dikkat çekmekti. Yakında, diğer alanlardan Siyah bilim adamlarının benzer şekilde yükseldiği #BlackinX ile daha geniş bir hareket başladı.

Geçen hafta Walker, Nature Astronomy dergisinde şu başlıkla bir makale yazdı: “Karanlığın astronomideki temsili

Benzer bir yazı 7 Haziran’da Wired dergisinde “Siyah kadınlar için yazılı olmayan fizik yasaları“siyah kadınların fizik akademisindeki deneyimlerini inceledi.

Bu bilim adamlarının hikayelerini ören iplik, izolasyondan biridir. Belirli bir programda veya sınıfta tek Siyah kişi olmakla mücadele ederler; fikirlerine değer verilmez; ve hiç – ya da çok az – Siyah akıl hocası var.

Göre Amerikan Fizik Derneği, Siyahlar 20-24 yaş arası ABD nüfusunun kabaca yüzde 15’ini oluşturuyor, ancak fizik alanında lisans derecesi alanların sadece yüzde üçü. Doktoralara gelince, bu sayı yüzde ikinin biraz üzerine düşüyor.

Kanada’da oran benzerdir.

Halifax’taki Dalhousie Üniversitesi’nde fizik ve atmosfer bilimi bölümünde profesör olan Kevin Hewitt, Kanada Fizikçiler Birliği (astronomi ve astrofizik alanlarını içeren) 2020’de. 18-34 yaşları arasındaki katılımcıların yalnızca yüzde birinin Siyah olarak tanımlandığını tespit etti.. Daha geniş Kanada nüfusunda, 18-34 yaş arası kişilerin yüzde altısı Siyah olarak tanımlanıyor.

Hewitt, “Kara Kanadalı fizikçiler, oldukça küçük bir sayıyız” dedi. “Öğrenciler ve öğretim üyeleri de dahil olmak üzere yaklaşık 10 kişiyi şahsen tanıyorum.”

lise zorlukları

Hewitt, STEM’i Siyah gençliğe getirmede aktif. kurucu ortak İmhotep’in Miras Akademisi, Nova Scotia’da Siyah öğrenciler için bir STEM sosyal yardım programı. Onun programları şunları içerir: Genç, Üstün Zekalı ve Siyahi Geleceğin Fizikçileri GirişimiDalhousie’de bir yaz kampı.

Halifax’taki Dalhousie Üniversitesi’nde fizik ve atmosfer bilimi bölümünde profesör olan Kevin Hewitt, 17 Haziran 2022’de laboratuvarında poz veriyor. (Darren Calabrese / CBC)

Neden genel olarak bu kadar az Siyah Kanadalı bilim insanı var, ama özellikle astronomi biliminde kariyer arayanlar?

Sorunlardan biri eğitim sisteminde bulunabilir.

Örneğin Ontario eyaletini ele alalım. Yakın zamana kadar, liselerde öğrencileri farklı lise sonrası rotalara yönlendiren bir “akış” programı vardı. “Akademik” dersler üniversite için daha zorlayıcı ve gerekliydi; öğrencileri üniversiteye ve ticarete hazırlayan “uygulamalı” kurslar; ve “temel” öğrencilere mezun olmak için gerekli koşulların sağlanmasında destek sağladı.

2017 yılında Carl James tarafından yönetilen bir raporToronto’daki York Üniversitesi’ndeki eğitim fakültesinde profesör olan bir araştırma, Toronto Bölge Okul Kurulu’ndaki Siyah öğrencilerin yalnızca yüzde 53’ünün akademik programlara alındığını, beyaz öğrencilerin yüzde 81’inin ve diğer ırksallaştırılmışların yüzde 80’inin akademik programlara yerleştirildiğini buldu. öğrenciler.

Tersine, siyah öğrencilerin yüzde 39’u, beyaz öğrencilerin yüzde 16’sı ve diğer ırksallaştırılmış öğrencilerin yüzde 18’i ile karşılaştırıldığında, uygulamalı programlara kaydoldu.

(CBC Haberleri)

“Bu çalışmada bulduğumuz şey, [Black] veliler, çocuklarının nasıl mesleki veya temel ya da düşük seviyeli kurslara yönlendirildiğinden bahsediyorlardı.

Erken destek ihtiyacı

James, bir başka yönün de, bazı kültürel grupların, çocuklarının hukuk veya tıp gibi belirli üst düzey mesleklere gitmesini isteme eğiliminde olduğunu söylüyor. Bir çocuk, ebeveynlerinin istediği veya bildiği dışında bir eğitim programına devam etme arzusunu ifade ederse, desteklenmeyebilir.

“[Parents] bir öğretmeni tanıyor olabilirler, avukatları tanıyor olabilirler ama mühendisler hakkında pek bir şey bilmiyor olabilirler. Bilim hakkında fazla bir şey bilmiyor olabilirler, dedi James. [I’m not familiar] Bununla birlikte? “

ABD’de astronomi camiasında üretken bir astrofizikçi ve STEM eğitimcisi olan Hakeem Oluseyi, bilim okuryazarlığının ve bilime olan ilginin evde başladığına inanıyor.

“Her zaman vurguladığım nokta, yetişkinleri eğitmeden çocukları eğitemeyeceğinizdir” dedi. Ve çocuklarına evde matematik ve fen öğretecek kadar ileri giden ebeveynler daha da büyük bir avantaja sahiptir.

Ama James bunun yeterli olmadığını düşünüyor.

“Sadece ebeveynler olarak neden ve ne yapmamız gerektiğine bakamıyoruz – çünkü ben bir ebeveyn olarak mümkün olan her şeyi yapabilirim” dedi. Öyle olsa bile, birçok Siyah çocuğun bilimde başarılı olamadığını kabul etti çünkü “birisi … onları etkinleştirmedi ve desteklemedi”.

Siyah akıl hocalarının eksikliği

Sorunun büyük bir kısmı bu. A ABD Eğitim Danışma Kurulu raporu (EAS), Siyah öğrencilerin yüzde 40’ının ülke genelinde STEM ile ilgili programları bıraktığını tespit etti. Kesin bir sebep bulunmamakla birlikte, çalışma bunun akademi içindeki ayrımcılıkla ve tekrarlayan izolasyon duygusuyla ilgili olabileceğini öne sürdü. (Her ne kadar var Kanada üniversitelerinde ırkla ilgili bazı verilerSTEM ile ilgili çalışmalardan ayrılanlar hakkında eşdeğer bir veri yoktur.)

Bu James’i şaşırtmıyor.

James, “Beceri ve yeteneğe sahip olabilirsiniz. Ama aynı zamanda, bir kez o pozisyona geldiğinizde, mümkün olan her şekilde zayıflıyorsunuz,” dedi. “Bu durumda ne kadar yaşayacaksın?”

Toronto Üniversitesi Dunlap Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nde doktora adayı olan Margaret Ikape, alanında büyük ölçüde olumlu bir deneyime sahip olduğunu söylüyor. Ancak, o da kendi topluluğunda yalnız olma duygusuna sahiptir.

Aslen Nijeryalı olan Ikape, “Yeni bir çığır açtığınızı hissediyorsunuz” dedi. “Senden önce bunu yapan senin gibi birini görmüyorsun ve bu yüzden gerçekten korkutucu.”

Daha fazla akıl hocası olmasını diler. “Bazen nereden geldiğimi anlayabilecek biriyle konuşmayı tercih edeceğimi hissediyorum.”

Toronto Üniversitesi Dunlap Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nde doktora adayı olan Margaret Ikape, 15 Haziran 2022’de ofisinde görülüyor. (Esteban Cuevas / CBC)

Oluseyi, örtük veya açık bir ayrımcılık, hatta bir yabancılaşma duygusunun olması gerçeğinin sürpriz olmaması gerektiğini söylüyor.

“Biliyorsun, standart bir çerçeve var, ‘Oh, [astrophysics is] çok ırkçı, ‘ve yadda, yadda, yadda. Ve elbette öyle olduğunu iddia edeceğim çünkü bir toplumun içine gömülüyüz, “dedi. “

Güneşli Kaliforniya’ya geri dönen Edwards, bazı yönlerden şanslı olduğunu söyleyerek kendi deneyimini yansıtıyor. Çok beyaz bir şehir olan Victoria, M.Ö. Ancak başka bir Siyah astrofizikçiyle tanışmasının biraz zaman aldığını itiraf ediyor.

Edwards, Astro Haftasında Siyah’ın Siyah sesleri yükseltmenin ve Siyah çocuklara yalnızca Siyah astronomlar ve fizikçilerin olmadığını, bilimde onlara da yer olduğunu göstermenin iyi bir yolu olduğunu söylüyor.

Edwards, Black in Astro Week’in kurucusu Ashley Walker’a ve benzer bir girişim olan Vanguard STEM’e şükranlarını dile getirdi. “[It] çeşitli fizikçilere, bilim adamlarına ve astronomlara harika bir alan veriyor, böylece farklı insanlar bunu görebiliyor, bilirsiniz, bunu yapmak için belirli bir kalıba uymaları gerekmiyor. “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *