Technology
Uzman, Montreal yakınlarında yüzen 2 minke balinasının akıbetiyle ilgili soruları yanıtlıyor

Uzman, Montreal yakınlarında yüzen 2 minke balinasının akıbetiyle ilgili soruları yanıtlıyor

İkinci bir minke balinası St. Lawrence Nehri Çarşamba günü Montreal’de ve bir deniz memelisi araştırma grubunun başkanı, prognozun iki deniz canlısı için iyi olmadığını söylüyor.

Deniz Memelileri Araştırma ve Eğitim Grubu (GREMM) direktörü Robert Michaud, bir vizon balinasının St. Lawrence ve ötesi.

Ancak, oluyor ve bu, son yirmi yılda vizon balinalarının nehrin yukarısında ilk kez görülmediğini söyledi.

Ama anlattığına göre CBC Montreal’in Daybreak Perşembe günü, Quebec City’den nehir yukarısında görülen balinaların çoğu ölmüştü.

Şimdi Montreal’deki bu iki genç balinanın geleceği hakkında endişeli, dedi. Hayvanları riske atan hastalık ve tekne geçişleri gibi birçok faktör vardır.

ile yaptığı röportaj aşağıdadır. gün doğumu Sean Henry, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

İkinci minke balinasını duyduğunuzda tepkiniz ne oldu?

Michaud: Dürüst olmamı mı istiyorsun? Ah, hayır, dedim. Bu şaşırtıcı. Bu olaylar nispeten nadirdir ancak istisnai değildir. Oluyor. Balinalar dahil bazı hayvanlar kaybolur.

2005’ten bu yana, bu bahardan önce, Quebec City’den yukarı akışta gözlemlenen 12 minke balinamız vardı. Sanırım sadece bir tane, Montreal’de. Ama onları ilk gördüğümüzde bu 12 minke balinasından 10’u ölmüştü. Nehirde yolculukları sırasında öldüler.

GREMM direktörü Robert Michaud, balinaları farklı bir rotaya yönlendirmenin son derece zor olduğunu ve böyle bir durumda doğaya saygı duymanın etik olarak daha iyi olduğunu söylüyor. (Jean-François Bouthillette / Kanada Radyosu)

Çok aç oldukları için başıboş dolaşan, bir dizi hata yapan veya yeni bir yaşam alanı keşfeden veya balıkları kovalayan bu hayvanlar ve kötü bir çizgi izliyorlar. Nehirde yukarı çıkan bu hayvanların her birinin aklından neler geçtiğini gerçekten bilmiyoruz. Bunlar bizim hipotezlerimiz ve makul.

Ama şimdi ikisiyle uğraşırken beynimizi zorlamalı ve diğer seçenekleri düşünmeliyiz. Bunu açıklayabilecek bir şeyler oluyor mu? Yine, sahip olduğumuz tek şey hipotezler. Ama nedenini araştırmak ilginç.

Montreal yakınlarındaki sularda olmaları onlar için ne kadar tehlikeli?

Michaud: Bu çok tehlikeli. Trafik çok yoğun ve nehir dar olduğu için çarpışma riskleri var. Ve iki yıl önce Eski Liman’ı ziyaret eden kambur balinanın bir çarpışma sonucu ölmüş olabileceğini düşünüyoruz.

Yani bunun gibi tehlikeler var ama sadece tatlı suda olmak fizyolojik olarak büyük bir zorluk.

Bu koşullara adapte olmadıkları için, bu uzun süreli tatlı suya maruz kalma sonucu gelişebilecek her türlü rahatsızlık, fizyolojik bozukluk riski altındadırlar. Algler tarafından istila edilebilirler. İki yıl önce kambur balinanın başına geldi. Yani kalış süresi ne kadar kısa olursa, hayatta kalma şansı o kadar iyi olur.

Minke balinaları, insanları deniz memelilerini görme umuduyla kıyıya çıktıkları Sainte-Hélène ainle’ye çekti. (Charles Contant / CBC)

Bu balinaların prognozu pek iyi değil. En azından şimdilik iyi durumda görünüyorlar. İlki en az üç gündür akıntıya karşı çok şiddetli yüzüyor. Yorucu olmalı. Yakalamayı bildiği uygun yiyeceği bulamayabileceğini düşünüyoruz.

Bir hayvanın bu koşulları ne kadar süre destekleyebileceğini bilmiyoruz. Bu yüzden gerçekten parmaklarımızı çarpıyoruz ve bu hayvanların geri döndüğünü görmek istiyoruz. Bir çıkmazdalar. Bu, gidebilecekleri kadardır.

Batıya gitmekte neden ısrar ettiklerini bilmiyorum. Doğuya gidin genç balinalar. Doguya git.

Onları doğuya yönlendirmek mümkün mü?

Michaud: Bu kolay değil. Geçmişte büyük balinaların onları püskürtmek veya sesle kendilerine çekmek için bazı girişimlerde bulunulmuştur. Ama işe yaramıyor, kesinlikle 450 kilometre gibi büyük mesafeler için değil. Hala oldukça büyük hayvanlar oldukları için onları yakalamak büyük risk içerir. Kambur balina gibi büyük değiller ama yine de oldukça büyükler.

Ama en önemlisi, bunu gerçekten yapmak istemiyoruz. Bir doğa olayıyla karşı karşıyayız. Bu balinaların seçimlerinde veya maceralarında hiçbir insan müdahalesi yoktur.

Yanıtımız için etik bir çerçeve geliştirdik. Esasen, insan kaynaklı olsaydı yanıt verirdik. Bir balina olta takımına yakalanırsa, bu hayvanları kurtarmak için bazen yüksek risk altında her şeyi yapardık.

Nesli tükenmekte olan bir türe ait bir hayvan olsaydı, bir şeyler yapmayı düşünürdük. Bunu söyleyebilseydik, evet, hayvanın hayatta kalması ve hayatta kalması, popülasyonun iyileşmesinin yeniden kurulmasına katkıda bulunabilmesi mümkün ve makul.

Tüm bu sorulara evet dersek, deneyebiliriz. Zor olabilir ama deneyebiliriz. Ve işin içinde kamu güvenliği varsa. Örneğin, bir uçak şeridinde veya bir okul bahçesinde olduğu gibi zor yerlere girdiklerinde mühürlerin yerini değiştiririz. Aksi takdirde, doğanın kendi rotasını yönetmesine izin vermeye çalışırız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *