Technology
Windsor’daki CAVE Virtual Reality, Kanada yapımı Project Arrow konsept otomobilinden sanal ikizler yaratıyor

Windsor’daki CAVE Virtual Reality, Kanada yapımı Project Arrow konsept otomobilinden sanal ikizler yaratıyor

Kanada’nın otomotiv endüstrisindeki küresel rekabet gücünü değiştirmeyi amaçlayan bir çift proje, otomotiv endüstrisinin doğduğu yerde çatıştı: Windsor.

Kanada’da Otomobil Üreticileri Derneği (APMA) tarafından işletilen sıfır emisyonlu bir konsept araç olan Project Arrow’un dijital bir ikizi var.

Arrow’un tamamen işlenmiş bir sanal modeli, WindsorEssex Economic Development Company’nin (WEEDC) sanal gerçeklik mağarasının içinde olacak.

Windsor-Essex’te üretilen Arrow otomobil parçalarının neredeyse üçte biri olabileceğine inanan APMA başkanı Flavio Velpe, “İnsanların üretim anlayışına meydan okuyoruz” dedi.

APMA, projeyi 2020’de Ottawa’daki Carleton Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Okulu’ndan seçti. (APMA)

Dijital ikiz, proje ekibinin Windsor’daki Border Logistics and Security (IBLS) binasında tamamen daldırılmış bir VR CAVE deneyiminde sanal bir araç modelini manipüle etmesine olanak tanır.

Yakın zamanda güncellenen teknoloji, kişilerin modele 5G ile bağlanan sanal gerçeklik sistemleri aracılığıyla erişmesine olanak tanır.

Dijital prototipler, maliyet tasarrufu sağlayan bir önlemdir

Mühendisler ve ürün tasarımcıları, Oshawa’daki Ontario Teknoloji Üniversitesi’nde fiziksel bir konsept oluştururken, otomobil parçalarını dijital olarak test edebilir ve ayarlayabilir, bu da maliyetleri düşürür ve zamandan tasarruf sağlar.

VR CAVE teknolojisini bir bilim kurgu hikayesinin ötesinde bir şey olarak tanımlayan WEEDC başkanı Stephen McKenzie, “Prototipleme pahalı” dedi.

“Aletler ve diğer şeyler için ihtiyaç duyduğunuz karmaşıklığa bağlı olarak – buna tek seferlik bir proje diyelim – bu son derece pahalıdır ve bazı küçük şirketlerimiz için engel teşkil edebilir.”

İZLEYİN: MacKenzie ve Volpe iki projenin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu anlatıyor

WindsorEssex CEO’su Stephen McKenzie ve Otomobil Üreticileri Derneği başkanı, VR CAVE ve Project Arrow’un neden birbirini tanımladığını açıklıyor. 1:44

Oluşturulması 350 saat süren dijital ikizi tamamlayan APMA, Project Arrow fikirleri ve vizyonuyla ortaklık yapmak isteyen 300’den fazla Kanadalı şirketi inceliyor.

Tasarım ve mühendislikte daha fazla ilerlemeyle, Arrow projesi Windsor’daki sanal modeli güncelleyecektir.

Sanal yapı, VR CAVE içinde simüle edilerek gerçek dünya koşullarında da test edilecektir.

İZLE: Windsor’daki VR CAVE’de neler mümkün?

Enginerring analisti Akash Charuvila, VR CAVE’nin dijital prototipler için nasıl kullanılabileceğini açıklıyor. 2:08

Welp, değişen üretim ortamını anlatırken, “Gerçek şu ki artık nokta vuruşlu yazıcılarla uğraşmıyoruz, artık çömlek tasarımları ve modelleriyle çalışmıyoruz – dijital ikizlerle uğraşıyoruz,” dedi.

“Dijital dünyada performans ve dinamikler üzerine çarpışma testleri, aerodinamik testleri, bilgisayar modellemeleri yapabilirsiniz.”

Woolp, projenin nihai sonuçların ötesine geçtiğini, otomotiv standartlarını karşılayan ve giderek sıfır emisyon standartlarını yükselten tamamen Kanadalı bir araç olduğunu söyledi.

Arrow projesini, 1950’lerde tasarlanan, test edilen ve sonunda imha edilen dünya lideri bir Kanada uçağı olan Kanada yapımı Avro Arrow’a benzer ilham verici bir araştırma ve geliştirme olarak görüyor.

İZLEYİN: Orijinal Avro Arrow’u nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır

CBC News Magazine, izleyicileri Avro Arrow’un test edildiği ve inşa edildiği Malton Nest Havalimanı’nın perde arkasına götürüyor. 8:00

MacKenzie ve WEEDC, Arrow projesini Windsor’un bir asırlık otomotiv deneyimini artan dijital üretim dünyasında fırsatlar yaratmak için nasıl kullandığına bir örnek olarak görüyor.

McKenzie, “Buzzword şehri – ancak endüstri 4.0, üretimi iyileştirmek için teknolojiyi kullanmanın temel ölçülerinden biridir,” dedi.

WEEDC, şirketlerin verimli fabrika zemin tasarımlarını denemelerine, çeşitli araçları gerçek dünya koşullarında test etmelerine ve ürünleri test etmelerine olanak tanıyan ek dijital ikiz projeler de dahil olmak üzere VR CAVE aracılığıyla bir düzineden fazla şirketle çalışır.

WEEDC üst düzey otomotiv ve yenilik direktörü Ed Dawson, VR Cave’de kullanılmak üzere projelerini geliştirmek için yerel şirketlerle birlikte çalışıyor.

Dawson, “Hiç para harcamadan veya fiziksel olarak bir şey yapmadan, gidip inşa etmeden önce bir sonraki aşamaya geçelim,” dedi.

Proje, EV tedarik zincirindeki boşlukları tanımlar

VR CAVE, uygulama süreci boyunca bağlantılı ve bağımsız ürünler üreten 500’den az çalışanı olan Ontario merkezli şirketler tarafından kullanılabilir.

McKenzie, “Bu gerçek bir nimetti” dedi ve “Arabadan arabaya bölgesel geçişimizi izlememizi sağladı. Bu sadece harika bir araç.”

Project Arrow’un Kanada tedarik zincirindeki boşlukları nasıl bulabileceğini görün

Kanada Otomobil Üreticileri Derneği başkanı Brian Kingston, Project Arrow’un boşlukları doldurmaya nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor. 2:10

Kanada Araç Üreticileri Birliği (CVMA) Başkanı, bir elektrikli araç tedarik zinciri oluşturmadaki yeniliklerinden dolayı Project Arrow’a övgüde bulundu.

CVMA Başkanı Brian Kingston, “Kanada’nın elektrikli araçlarda bulunma kapasitesine sahip olduğu tedarik zincirini anlamaya çalışıyorlar ve bu gerçekten önemli,” dedi.

GM, Fiat Chrysler Automobiles ve Ford, Ontario fabrikalarını elektrikli araçlara dönüştürmek için milyarlarca dolar yatırım yaptı.

Volpe, tam oku daha fazla üreticiye göstermeyi ve Kanadalı parça ürünlerini üreticilere sergilemeyi planlıyor.

Kingston, bunu elektrikli araçlara geçmek için yeni fırsatlar bulabilecek tüm Kanadalı tedarikçiler için bir fırsat olarak görüyor.

Volpe, “Tedarik zincirlerini ve tedarik modellerini değiştirecekler çünkü bu araçların farklı girdilere ihtiyacı var” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *