Technology
Yeni bir kitap Samanyolu’nun kendisi için konuşmasına izin veriyor – ve bu bir tür pislik

Yeni bir kitap Samanyolu’nun kendisi için konuşmasına izin veriyor – ve bu bir tür pislik

Gökbilimciler, Samanyolu galaksimizi anlamaya çalışan tüm kariyerlerini adadılar – hepsi nasıl çalışıyor? Sonsuz kozmostan nasıl oluştu?

Ya Samanyolu’nun kendisine sorabilseydik – ve gerçekten bir cevap alabilseydik? Yeni bir kitap tam da bunu yapıyor; galaksimiz, insanları özel olarak küçümseyen ve komşu cüce galaksilere düşkün, bilinçli, 13 milyar yıllık bir varlık olsaydı ne öğreneceğimizi hayal ediyor.

Dr. Ev sahibi Moiya McTier Exolore podcast’i ve yazarı Samanyolu: Galaksimizin Otobiyografisi. İşte onunla yaptığı konuşmanın bir parçası Tuhaflıklar ve Kuarklar ev sahibi Bob McDonald.

Biraz da kitabınızın benzersiz özelliğinden bahsedelim. Neden bunu Samanyolu Galaksisinin kendi sesinden bir otobiyografi olarak yazdınız?

Gerçekten, Samanyolu hakkında zaten yazmış olan insanlar olduğunu bildiğim gerçeğine bağlı. Bu yüzüğe şapkasını atan o kadar çok insan var ki, ben de kendi şapkamı onların üstüne atmak istemedim. Okurlar için yeni bir deneyim istedim ve kim daha önce Samanyolu perspektifinden bir şeyler okudu? Bu yüzden o elementi getirmek istedim.

Samanyolu’na oldukça küstah bir kişilik kazandırdın. Neden o yöne gittin?

Bilimden ilham almama izin veriyordum. Samanyolu 13 milyar yıldan daha eski ve bu zamanın çoğu yalnız geçti. Evrenin başlarında, galaksiler birbirine çok daha yakın kümelenmişti ve sonra evren genişledikçe Samanyolu’nun arkadaşları ondan uzaklaştı. Ve şimdi tüm yalnız zamanını yıldızlar yaratarak, onlara aşık olarak ve sonra onların ölümlerini izleyerek geçiriyor ki cesaretleri yeni nesil yıldızlarda kullanılabilsin.

Moiya McTier, New York’ta yaşayan bir astrofizikçi, folklorist ve bilim iletişimcisidir. Mindy Tucker

Ve bana bu, bir yaratığa, omzunda bir çip olan ve çok fazla küstah olan duyarlı bir varlığa yol açacak gibi görünüyordu. Ve dürüst olmak gerekirse, Samanyolu bize neden iyi davransın? Bize hiçbir şey borçlu değil ve olmayı umduğumuz her şeyden çok daha büyük. Bu tür ‘çok küçüksün, seni neden umursayayım?’ ses çok anlam ifade etti.

Büyük komşumuz Andromeda gibi farklı bir Galaksinin otobiyografisini yazarsanız, aynı sese sahip olacağını düşünüyor musunuz?

Hayır, olacağını sanmıyorum. Bence Andromeda Galaksisi ses tonu olarak Samanyolu kadar üstün olmazdı. Daha yumuşak, daha anlayışlı bir sesi olabilir diye düşünüyorum.

Samanyolu 13 milyar yıldan daha eskidir ve yerel grubumuzdaki en büyük, en güçlü, en yerçekimsel olarak en çekici Gökadadır ve bu da yazarın doğası gereği kibirli olacağını hayal etmesine neden olmuştur. (NASA)

Nedenmiş? Samanyolu doğası gereği kibirli mi yoksa bununla ilgili bir şey mi var?

Samanyolu’nun biraz kibirli olduğunu düşünüyorum. Böyle olmasının nedeni var. Yerel grubumuzdaki en büyük, en güçlü, yerçekimsel olarak en çekici Galaksi. Yani, dünyadan istediğini elde etmek için çok baskın olmaya ve kelimenin tam anlamıyla ağırlığını etrafa atmaya alıştı. Andromeda yerel gruptaki diğer en büyük Galaksi olsa da en büyüğü değil, aynı kişiliğe sahip olmayacağını düşünüyorum.

Doktoranızı yaparken ötegezegenler, diğer yıldızların etrafında dönen gezegenler üzerinde çalıştınız. Bize Samanyolu hakkında ne öğretebilirler?

Çok fazla. Diğer gezegenleri incelerken, aslında bir şekilde kendi gezegenimizi ve kendi güneş sistemimizi inceliyoruz çünkü Dünya’nın nasıl göründüğüne dair bir anlık görüntüye sahibiz. Gelecekte neye benzeyeceğini ve geçmişte nasıl göründüğünü kesin olarak bilmek bizim için gerçekten zor.

Samanyolu: Moiya McTier tarafından Galaksimizin Otobiyografisi. (Hachette Kitap Grubu)

Böylece, evrimlerinin farklı aşamalarında Dünya’ya benzeyen diğer gezegenleri inceleyebiliriz. Ayrıca Dünya’ya hiç benzemeyen gezegenleri de inceleyebiliriz ve bu, kendi güneş sistemimiz ve güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olur.

Ve sanırım yeni James Webb Uzay Teleskobu gelecekte bize ötegezegenler hakkında çok daha fazla bilgi sağlayacak.

Ah, zaten öyle. Lisedeyken konuşmalar yaptığımı hatırlıyorum. Araştırma projelerimden biri, güneş sistemimizin dışındaki bir gezegendeki jeolojik özellikleri belirlemenin bir yolunu bulmak için ötegezegenlerde dağlar aramaktı. Ve tüm bu konuşmaların sonunda, eğer bu gezegenlerin yüzey özellikleri hakkında bir fikir edinebilsek bile, atmosferleri hakkında hiçbir şey bilmiyorsak, gerçekten onların olup olmadıklarını söyleyemeyiz. yaşanabilir.

JWST, Samanyolu’nun Karina Bulutsusu gibi uzak kısımlarının görüntülerini çekiyor. (NASA, Avrupa Uzay Ajansı, Kanada Uzay Ajansı, Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü)

Ve bu konuşmaların her birinin sonunda, JWST’yi çağırdım ve bu teleskop fırlatıldığında, bazı gezegenlerin bizim kriterlerimize göre yaşanabilir olup olmadığını nihayet kesin olarak söyleyebileceğimizi düşündüm. Ve şimdi zaten gördüğümüzü görüyoruz JWST’den çıkan bazı güzel spektrumlar bir gezegenin atmosferindeki karbondioksiti gösteriyor, bize bir gezegenin atmosferindeki su buharını gösteriyor. Yani evet, gerçekten heyecan verici bir zaman.

Kitabınız astrofiziğin ötesine geçiyor ve bilim ile toplumun etkileşime girdiği konulara bakıyorsunuz. İnsanların ve sorunlarımızın önemsiz olduğunu düşünen bir Galaksinin yazdığı bir kitapta bu neden önemliydi?

Kesinlikle, çünkü sorunlarımızın önemsiz olduğunu düşünüyor ve bu sorunları kendi aramızda büyütmeye devam ettiğimiz için biraz aptal olduğumuzu düşünüyor. JWST teleskopundan veya Sadece Harika Uzay Teleskobu, astronomi topluluğundaki bazılarının dediği gibi. Bu teleskopun adaşı, NASA’da 50’li ve 60’lı yıllarda NASA’daki queer ve LGBTQ insanlara zulmeden bir tür sefil bir geçmişe sahip. Ve böylece Samanyolu, ‘Neden diğer insanlara karşı önyargılı olan bu kişiye, et parçalarının şekli kadar aptalca bir şey için değer veriyorsunuz’ demeye işaret ediyor. Aynı zamanda, tarih boyunca kadınların, renkli insanların ve queer insanların inanılmaz çalışmalarını tanımadığımız için oldukça aptal olduğumuzu düşünüyor.

Yani, bu kitapta birçok modern sosyal düşünce ve yorum var çünkü bilirsiniz, sürpriz, sürpriz, ben bu sosyal olaylar ve faaliyetler hakkında düşünceleri olan modern bir insanım. Bu yüzden onları dahil etmek istedim.


Amanda Buckiewicz tarafından üretilir ve yazılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *